Adobe kupuje konkurenční Figmu za 20 miliard dolarů. Uživatelé se bouří, ale i vtipkují

Mezi technologickými společnostmi se opět objevila obrovská transakce. Lídr v oblasti aplikací nejen pro designéry a grafiky Adobe totiž kupuje jednoho z hlavních konkurentů. Figma, která se v posledních letech stala velmi oblíbeným nástrojem napříč celým grafickým segmentem.

Figma funguje od roku 2016 a jedná se původně o webovou aplikaci, kterou je ale už možné provozovat i jako desktopovou aplikaci a nově i mobilní aplikaci na mobilních telefonech nebo iPadu. Ve většině případů se používá na rychlé prototypování například uživatelského rozhraní vyvíjených aplikací a podobně.

Ještě v roce 2020 byla odhadovaná hodnota Figmy kolem 2 miliard dolarů, ale v roce 2021 už to bylo 10 miliard dolarů a Adobe nyní Figmu kupuje za celkem 20 miliard dolarů, které budou rozdělené do hotovosti i akcií Adobe. Akcie Adobe se ale propadly o téměř 16 %.

Klepněte pro větší obrázek

V první vlně po oznámení se objevily především negativní reakce, protože spousta grafiků, kteří utekli od Adobe, našli nové zázemí právě v aplikaci Figma. Adobe je známé svými nekalými praktikami napříč produkty, takže smutné reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.

Klepněte pro větší obrázek

Na internetu se tak už začala šířit panika s tím, že existuje dokonce open source náhrada v podobě aplikace Penpot, která nabízí podobné funkce a rozhraní.

Antimonopolní asi nebude mít s touto transakcí žádný problém, protože v oblasti aplikací pro grafiky a designéry je obrovská konkurence a uživatelé často používají i vícero různých aplikací a nástrojů zároveň.

Na internetu už se kvůli tomu začaly šířit vtípky, které vyzdvihují, že přechodem Figmy pod Adobe přijdou známé problémy, jako třeba:

Diskuze (6) Další článek: Co vy na to: Záleží vám u mobilu na voděodolnosti?

Témata článku: Byznys, Internet, Startupy, iPad, Akvizice, Adobe, Dolar, Webová aplikace, Grafika, Designer, Ale, Aplikace, Uživatelé, Transakce