AeroMobil 3.0: Slovenské létající auto

Slovenská firma AeroMobil představila třetí verzi svého stejnojmenného létajícího auta. Autoři věří, že díky tomuto stroji navždy změní osobní přepravu.

Connect.cz z Vídně: O budoucnosti automobilů a osobní přepravy se v poslední době mluví hodně. Elektrická auta a vše okolo. Slovenská společnost AeroMobil na to ale jde od podlahy a přináší představu budoucnosti poněkud divočejší. Firma na konferenci Pioneers Festival ukázala finální verzi AeroMobilu 3.0. Je to létající auto a za pár měsíců by mělo přijít na trh.

„Věříme, že se osobní doprava navždy změní,“ říká spoluzakladatel AeroMobilu Juraj Vaculík. AeroMobil 3.0 je výsledkem asi 25 let práce, za jejíž technickou částí stojí především druhý ze spoluzakladatelů a technický ředitel podniku Štefan Klein. Ten si létající osobní prostředek vysnil už před mnoha lety, když se stal pilotem, ovšem za komunismu mohl létat do vzdálenosti maximálně sta kilometrů od letiště.

Klepněte pro větší obrázek
Již brzy na vašich silnicích a nad vašimi hlavami. Zleva: Juraj Vaculík a Štefan Klein.

Teď chce dostat do celého světa jeho šest metrů dlouhý výtvor z oceli a karbonu. Létajícímu automobilu stačí ke vzlétnutí zhruba 200 metrů jízdy a na přistání si pak vystačí s padesáti metry. Stroj se hýbe maximální rychlostí 200 kilometrů za hodinu a na jeden zátah urazí až 875 kilometrů. „Létání teď může být skutečně svobodným,“ říká Klein. Jeho vizí je i odstranit otravná čekání na letištích.

Na silnici i do vzduchu

Ambiciózní Slováci udělali během let vývoje několik prototypů a vše odstartovalo – jak jinak – v garáži. Dnes už projektu věří i slovenská vláda a úřady. AeroMobil má povolení na Slovensku experimentovat s létáním.

Délka šest metrů není úplně nejkratší, na druhou stranu je celé auto sestrojeno tak, aby se staženými křídly mohlo normálně jezdit na silnici a běžné infrastruktuře. Ke vzletu a přistání nepotřebuje žádné runwaye a obojí zvládne i na trávě.

Slovenský tým prozatím neoznámil finální cenu (měla by se nicméně pohybovat na úrovni luxusního sportovního auta), stejně tak není pevně dáno, kdy aktuálně představený model půjde na trh – mluví se o roce 2016 nebo 2017. Ani není jasné, jak se k této novince budou stavět zákony jednotlivých zemí. Celá oblast se teprve bude muset definovat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kokpit AeroMobilu 3.0.

Celý „autoletecký“ projekt platí výkonný ředitel Juraj Vaculík, který tyto aktivity dotuje ze svých výdělků v reklamní branži. Investice jdou do milionů a společnost neustále přijímá nové zaměstnance. „Prvními zákazníky budou takzvaní early adopteři, kteří na to mají peníze,“ říká Vaculík.

„Náš největší trh budou ty země, kde nemají dostatečně vyvinutou dopravní infrastrukturu. To znamená rychle rostoucí země jako Čína, Afrika či Blízký východ,“ plánuje Vaculík. Možná by to tak trochu šlo přirovnat k mnoha zemím v Africe, kde sice nemají optická vlákna, ale zase rychlý mobilní internet nové generace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Do AeroMobilu 3.0 se vejdou dva dospělí lidé. Stroj váží asi 450 kilogramů, i s cestujícími a menším nákladem se tak vejde do limitu 650 kilogramů pro malá sportovní letadla (LSA). Rozpětí vysunutých křídel je pak 8,2 metru.

Slovenské létající auto při vzletové jízdě dosahuje rychlosti 130 kilometrů za hodinu a pohání ho motor Rotax 912. S AeroMobilem je možné natankovat na běžné pumpě.

Takže, Teslo, tady máš zajímavého vyzyvatele z východní Evropy.

Poznámka: Technické specifikace AeroMobilu se neustále vyvíjejí, údaje na webech a podobně se tedy mohou různě lišit.

Diskuze (32) Další článek: iMac Retina 5K s Windows 8.1? Rozlišení maximálně 4K

Témata článku: Technologie, Byznys, Startupy, Silnice, Klein, Sportovní aktivita, Rychlý mobil, Autobus, Létající auto, Osobní doprava, O'Brien, Představený model, Celé auto, Největší trh, Doprava budoucnosti, Křídlo, Rotax, Celý stroj, Kilogram, Dospělí, Malé křídlo, Štefan Klein, LSA, Slovenská společnost, AeroMobilJak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Srovnávací test: Wi-Fi 6 mesh do 5 000 Kč. Víc antén neznamená lepší signál, vyhrály nenápadné krabičky

Pro pokrytí domů či větších bytů rychlou Wi-Fi je ideální mesh řešení, a to takové, které už myslí na budoucnost, a tedy podporuje Wi-Fi 6. Otestovali jsme jich pro vás rovnou osm.

Antonín Trčálek
Srovnávací testRouterWi-Fi
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

Microsoft vydal Windows 11 verze 22H2. Jak aktualizovat hned teď?

**Aktualizace s názvem 2022 Update je od úterý od 19:00 oficiálně dostupná všem **Distribuce Windows 11 22H2 bude řízená, takže se může protáhnout na týdny až měsíce **Pokud máte kompatibilní počítač, rovnou na verzi 22H2 přejdete z Desítek

Petr Urban
Windows 11Windows UpdateMicrosoft
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu