Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Ministerstvo vnitra se před dvěma týdny pochlubilo, že akreditovalo první českou banku – ČSOB – k přístupu do tuzemského e-govu. To v praxi znamená, že se majitelé účtů u tohoto finančního ústavu budou moci časem přihlašovat třeba k Portálu občana a dalším systémům státu.

Tzv. BankID – bankovní identita je velké téma, bankovní účet totiž na rozdíl od eObčanky, proprietárních čipových karet, MojeID a dalších autentizačních prostředků máme na sklonku roku 2020 prakticky všichni v produktivním věku. Zároveň je to dostatečně ověřená osobní identita a patřičně zabezpečená, a tak bychom ji mohli používat jako univerzální klíč, digitální podpis aj.

Bankovní účet jako univerzální klíč

ČSOB příští rok rozšíří další ústavy, jmenovitě Air Bank, Fio banka a MONETA, které se v tiskové zprávě pochlubily, že zakládají alianci pro bankovní identitu.

Pro klienty se zprvu nic nezmění, aliance by ale měla být otevřenou a nezávislou platformou, která si klade za cíl koordinovat a sjednotit další rozvoj technologie. A samozřejmě hodlá zastupovat své členy. Skupinu tedy mohou rozšířit další hráči na trhu.

Pro koncové uživatele bude výhledově bankovní identita znamenat všelicos počínaje snazším přihlašováním k elektronickému státu, ale také k ověřování/digitálnímu podpisu a dalším aplikacím veřejné i soukromé sféry.

Podívejte se, jak funguje eObčanka:

Diskuze (19) Další článek: V archivu webových stránek jsou nesmysly a dezinformace. Internet Archive na ně proto bude upozorňovat

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,