Česko | Banka | eGovernment

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Ministerstvo vnitra se před dvěma týdny pochlubilo, že akreditovalo první českou banku – ČSOB – k přístupu do tuzemského e-govu. To v praxi znamená, že se majitelé účtů u tohoto finančního ústavu budou moci časem přihlašovat třeba k Portálu občana a dalším systémům státu.

Tzv. BankID – bankovní identita je velké téma, bankovní účet totiž na rozdíl od eObčanky, proprietárních čipových karet, MojeID a dalších autentizačních prostředků máme na sklonku roku 2020 prakticky všichni v produktivním věku. Zároveň je to dostatečně ověřená osobní identita a patřičně zabezpečená, a tak bychom ji mohli používat jako univerzální klíč, digitální podpis aj.

Bankovní účet jako univerzální klíč

ČSOB příští rok rozšíří další ústavy, jmenovitě Air Bank, Fio banka a MONETA, které se v tiskové zprávě pochlubily, že zakládají alianci pro bankovní identitu.

Pro klienty se zprvu nic nezmění, aliance by ale měla být otevřenou a nezávislou platformou, která si klade za cíl koordinovat a sjednotit další rozvoj technologie. A samozřejmě hodlá zastupovat své členy. Skupinu tedy mohou rozšířit další hráči na trhu.

Pro koncové uživatele bude výhledově bankovní identita znamenat všelicos počínaje snazším přihlašováním k elektronickému státu, ale také k ověřování/digitálnímu podpisu a dalším aplikacím veřejné i soukromé sféry.

Podívejte se, jak funguje eObčanka:

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (14) Další článek: V archivu webových stránek jsou nesmysly a dezinformace. Internet Archive na ně proto bude upozorňovat

Témata článku: Česko, eObčanka, Portál občana, Banka, Air Bank, eGovernment, Účet, Bankovní účet, Moneta, Digitální podpis, Fio banka, ČSOB, Aliance, Ministerstvo vnitra, Identita


Určitě si přečtěte

AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
TIP: Lidl má nejlevnější duální Qi nabíječku. Stojí jen 399 Kč
Lukáš Václavík
Bezdrátové nabíjení