Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu

Ministerstvo vnitra se před dvěma týdny pochlubilo, že akreditovalo první českou banku – ČSOB – k přístupu do tuzemského e-govu. To v praxi znamená, že se majitelé účtů u tohoto finančního ústavu budou moci časem přihlašovat třeba k Portálu občana a dalším systémům státu.

Tzv. BankID – bankovní identita je velké téma, bankovní účet totiž na rozdíl od eObčanky, proprietárních čipových karet, MojeID a dalších autentizačních prostředků máme na sklonku roku 2020 prakticky všichni v produktivním věku. Zároveň je to dostatečně ověřená osobní identita a patřičně zabezpečená, a tak bychom ji mohli používat jako univerzální klíč, digitální podpis aj.

Bankovní účet jako univerzální klíč

ČSOB příští rok rozšíří další ústavy, jmenovitě Air Bank, Fio banka a MONETA, které se v tiskové zprávě pochlubily, že zakládají alianci pro bankovní identitu.

Pro klienty se zprvu nic nezmění, aliance by ale měla být otevřenou a nezávislou platformou, která si klade za cíl koordinovat a sjednotit další rozvoj technologie. A samozřejmě hodlá zastupovat své členy. Skupinu tedy mohou rozšířit další hráči na trhu.

Pro koncové uživatele bude výhledově bankovní identita znamenat všelicos počínaje snazším přihlašováním k elektronickému státu, ale také k ověřování/digitálnímu podpisu a dalším aplikacím veřejné i soukromé sféry.

Podívejte se, jak funguje eObčanka:

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (19) Další článek: V archivu webových stránek jsou nesmysly a dezinformace. Internet Archive na ně proto bude upozorňovat

Témata článku: eGovernment, Česko, eObčanka, Banka, Portál občana, Air Bank, Ministerstvo vnitra, Aliance, ČSOB, Fio banka, Air banka, Bankovní identita, EObčanky, Digitální podpis, Bankovní účet, Účet, Identita, MonetaVybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Elden Ring bude i přes změny a novinky pro Souls hráče velmi nostalgický

Elden Ring bude i přes změny a novinky pro Souls hráče velmi nostalgický

Ve svém jádru bude novinka od FromSoftware stále souls hra každým coulem.

Michal Maliarov
Elden RingRPG
Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Recenze klávesnice Cooler Master CK352. Za málo peněz hodně muziky

Pokud vám nevadí kabely a chcete nízko posazenou klávesnici s tichým chodem, máme pro vás novinku.

Michal Maliarov
Herní klávesniceRecenze
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android