Airbnb dostalo od pandemie tvrdý zásah. Internetový poskytovatel ubytování se připravuje na nový rozjezd

Pandemie nového koronaviru se negativně podepsala na celé řadě oborů – zejména tvrdě však dopadla na segment cestovního ruchu. Jedním z postižených je ubytovací služba Airbnb, která kvůli zákazu cestování, vydanému mnoha zeměmi, nabídla svým zákazníkům storna bez sankcí a poskytovatelům ubytování finanční kompenzace.

Epidemie rozdrtila globální turistický ruch a zavřela vše, co byť jen připomínalo hotel. Ačkoli se původně mluvilo o přerušení, které potrvá v rámci týdnů, nyní se mluví o několika měsících a v krajním případě až o jednom roce.

Těžké časy pro Airbnb

Generální ředitel Airbnb Brian Chesky v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedl, že stávající situace jeho firmu těžce zasáhla. Byznys model byl postavený na zprostředkování levného ubytování, přičemž mnohé země zakázaly vstup cizincům a často i poskytování ubytovacích služeb.

Dvanáct let po svém založení byla Airbnb všeobecně považována za jednu z nejslibnějších společností v oboru cestovního ruchu, především proto, že od počátku operuje na internetu a využívá principů sdílené ekonomiky. Přesto se již koncem roku 2019 potýkala s ne zcela příznivými hospodářskými výsledky. Počátkem tohoto roku přišla první rána v podobě opatření v pevninské Číně, pak následovala Evropa, kde Airbnb generuje zhruba čtvrtinu svých příjmů.

Od začátku března jsou všichni zaměstnanci Airbnb na „home office“. V polovině dubna začalo být zřejmé, že k oživení trhu dojde mnohem později, než slibovaly původní optimistické předpovědi. Pokles zájmu lze pozorovat i v hotelech ve Spojených státech, které v tomto ročním období bývají zaplněné na 70 %, kdežto dnes mají obsazeno jen 21 % kapacity.

Škrty v rozpočtu a propouštění

V aktuálních prognózách Airbnb uvádí, že letošní příjmy mohou klesnout o celou polovinu. Skutečnost však může být ještě daleko horší – v tuto chvíli nikdo neví, kdy bude bezpečné znovu jezdit na dovolené do cizích zemí. Brian Chesky je však v tomto směru optimistou a doufá v brzký obrat k lepšímu.

Firma v tuto chvíli nemá představu o tom, jak se bude situace vyvíjet dál a zda se v příštím roce vrátí do černých čísel. Na stávající stav už musela reagovat propuštěním sezónních zaměstnanců a seškrtáním marketingových nákladů o 800 milionů dolarů. Negativně se promítnou i další kroky, v podobě vracení peněz všem hostům, kteří nemohou cestovat.

Firma měla ve svém systému rezervace za více než miliardu amerických dolarů, které byly z větší části zrušeny. To má přímý dopad i na poskytovatele ubytování, jimž byly vyplaceny z kapsy Airbnb storno poplatky odpuštěné zákazníkům. Kompenzace je však jen zlomkem příjmů, které by pronajímatelé obdrželi za normální situace, což je může přivést do existenčních potíží.

Koronavirus online

Diskuze (13) Další článek: Facebook nechce, aby mu ujel vlak. Messenger Rooms nabídnou hromadné videohovory i bez registrace

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,