Alphabet chce vymýšlet nové léky pomocí AI. Založil si na to další startup

Byť je zdaleka nejznámější dceřinkou Alphabetu společnost Google, pod holding spadá i hromada poměrně neznámých startupů. Nejvíce je těch z oblasti medicíny a biologického výzkumu. Třeba Calico Labs zkoumající lidské stárnutí, anebo Verily, které má širší medicínský záběr.

Nyní na seznam přibyl další pokus. Jmenuje se Isomorphic Labs a mé neméně smělý cíl: Navrhnout nové léky pomocí prvků umělé inteligence: strojového učení a neuronových sítí.

Podobných startupů je dnes celá řada a mají krajně nejistou budoucnost, Isomorphic Labs se ale liší v tom, že za ním stojí Demis Hassabis. Pokud vám to jméno nic neříká, vězte, že se jedná o zakladatele dnes už slavné britské laboratoře DeepMind – jednu z ikon současného výzkumu v oblasti AI.

AI bude mít za úkol vývoj nových molekul

Záběr DeepMindu byl v posledních letech poměrně široký počínaje tvorbou simulátorů, které porážely špičkové hráče ve hře go (AlphaGo), a komentování s chytrými rozvodnými sítěmi elektřiny a biotechnologickým výzkumem třeba při modelování proteinů (AlphaFold).

Isomorphic Labs proto má pro další výzkum pevné základy, ovšem nečekejte, že nám umělá inteligence do roka a do dne vytvaruje nějakou zázračnou molekulu, která v růžové pilulce zažene všechny nemoci.

Tak jednoduché to asi nebude, jak už tomu totiž ve farmaceutickém průmyslu bývá, celý a pekelně nákladný proces výroby nového léku musí nejprve někdo zaplatit.

Diskuze (3) Další článek: Továrna v Kalifornii dokáže vyrobit přes 180 tun laboratorně vypěstovaného masa ročně

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,