Alzou za rok proteklo 29,3 miliard korun. Nejprodávanější věc je od Xiaomi

Alza se pochlubila finančními výsledky za uplynulý rok. A bylo čím se chlubit. Největší český e-shop dosáhl na obrat 29,3 miliard korun (bez DPH), což představuje meziroční nárůst o 17,2 %. Na druhou stranu je už ale znát, že růst pozvolna zpomaluje. Před dvěma lety dosahoval 20,7 % a loni 19,3 %. 

Nejsilněji Alza roste v Maďarsku, kde zaznamenala meziroční navýšení obratu o 69 %, v Česku je to 15,5 %. Firma má již 2 100 zaměstnanců a v obchodě je 272 tisíc položek. 

Nejprodávanějším zbožím byl v minulém roce poukaz na nákup v Alze v hodnotě 500 Kč. Z pohledu hmotných věcí prvenství získal fitness náramek Xiaomi Mi Band 4 a na třetím místě skončilo roční předplatné Office 365 pro jednotlivce. 

Nejvíce lidí Alza přilákala na „Black Friday“, ovšem ten opravdový. V den Černého pátku web Alzy zaznamenal během dne 1,55 milionu návštěv. Asi právě to je odpovědí na otázku, proč Alza akci „Black Friday" vyhlašuje nesmyslně několikrát do roka, i když zrovna žádný Černý pátek není. Z hlediska obratu byl však silnější jiný den - 16. prosinec. Před Vánoci lidé nejdou jen zvědavě pokukovat po slevách, ale opravdu nakupují. 

Pozoruhodná je stálá obliba Čechů nákupů na dobírku nebo s vyzvednutím na pobočce. Kartou přímo na webu platí zatím jen 28 % zákazníků, ale i to je ale na české poměry dost. Alza se nicméně angažuje i v oblasti doručování a rozšiřuje síť svých AlzaBoxů i dovážkové služby AlzaExpres, což by platby kartami (ať už online nebo při vyzvednutí) mělo dále zpopularizovat.   

Chvályhodné jsou počiny Alzy z hlediska inovací a charitativních akcí. Snaží se být první při zavádění nových způsobů dopravy či plateb a z hlediska charitativní podpory firma pomohla za minulý rok 80 neziskovým organizacím (přehled zde).

Diskuze (85) Další článek: Britové se rozhodli: Huawei může dodávat 5G zařízení, do jádra sítě ho ale nepustí

Témata článku: Byznys, Xiaomi, Alza.cz, Davy, Black, AlzaExpres, Alzabox, Vyzvednutí, Friday, Maďarsko, Xiaomi Mi Band, Černý pátek, Obrat, Hledisko, Česká republika, AlzaExpressSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček filmových LEGO her a Wonder Boy: The Dragons Trap zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček filmových LEGO her a Wonder Boy: The Dragons Trap zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy