Byznys | Alza.cz

Alzou za rok proteklo 29,3 miliard korun. Nejprodávanější věc je od Xiaomi

Alza se pochlubila finančními výsledky za uplynulý rok. A bylo čím se chlubit. Největší český e-shop dosáhl na obrat 29,3 miliard korun (bez DPH), což představuje meziroční nárůst o 17,2 %. Na druhou stranu je už ale znát, že růst pozvolna zpomaluje. Před dvěma lety dosahoval 20,7 % a loni 19,3 %. 

Nejsilněji Alza roste v Maďarsku, kde zaznamenala meziroční navýšení obratu o 69 %, v Česku je to 15,5 %. Firma má již 2 100 zaměstnanců a v obchodě je 272 tisíc položek. 

Nejprodávanějším zbožím byl v minulém roce poukaz na nákup v Alze v hodnotě 500 Kč. Z pohledu hmotných věcí prvenství získal fitness náramek Xiaomi Mi Band 4 a na třetím místě skončilo roční předplatné Office 365 pro jednotlivce. 

Nejvíce lidí Alza přilákala na „Black Friday“, ovšem ten opravdový. V den Černého pátku web Alzy zaznamenal během dne 1,55 milionu návštěv. Asi právě to je odpovědí na otázku, proč Alza akci „Black Friday" vyhlašuje nesmyslně několikrát do roka, i když zrovna žádný Černý pátek není. Z hlediska obratu byl však silnější jiný den - 16. prosinec. Před Vánoci lidé nejdou jen zvědavě pokukovat po slevách, ale opravdu nakupují. 

Pozoruhodná je stálá obliba Čechů nákupů na dobírku nebo s vyzvednutím na pobočce. Kartou přímo na webu platí zatím jen 28 % zákazníků, ale i to je ale na české poměry dost. Alza se nicméně angažuje i v oblasti doručování a rozšiřuje síť svých AlzaBoxů i dovážkové služby AlzaExpres, což by platby kartami (ať už online nebo při vyzvednutí) mělo dále zpopularizovat.   

Chvályhodné jsou počiny Alzy z hlediska inovací a charitativních akcí. Snaží se být první při zavádění nových způsobů dopravy či plateb a z hlediska charitativní podpory firma pomohla za minulý rok 80 neziskovým organizacím (přehled zde).

Diskuze (85) Další článek: Britové se rozhodli: Huawei může dodávat 5G zařízení, do jádra sítě ho ale nepustí

Témata článku: Byznys, Alza.cz, Xiaomi, Black, Vyzvednutí, Maďarsko, Česká republika, Alzabox, Hledisko, Obrat, AlzaExpres, Černý pátek, Xiaomi Mi Band, Friday, AlzaExpress


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC