Amazon bohatne, ale jeho zaměstnanci prý strádají. Chtějí proto založit odbory

Odbory nejsou v Amazonu vítány. Tentokrát se o tom přesvědčili zaměstnanci skladu v Alabamě, ve kterém se od začátku února koná hlasování o založení odborové organizace. Podobné pokusy se už v Amazonu odehrály, tentokrát však mají alabamští skladníci podporu prezidenta Joea Bidena či senátorů Bernieho Sanderse a Marca Rubia. I díky tomu teď vypadají šance na založení odborů v Amazonu vyšší než kdykoli předtím.

Amazon bohatne, ale zaměstnanci ne

„Proč vám vadí, že se zaměstnanci Amazonu chtějí organizovat do odborů, aby dosáhli lepších pracovních podmínek a vyšších mezd?“ ptal se senátor a nejvýraznější postava americké levice Bernie Sanders během senátního slyšení. Jeho dotaz směřoval na nejbohatšího muže světa, zakladatele Amazonu Jeffa Bezose, který však navzdory pozvání na slyšení nedorazil. Sandersovi vadí, že Bezos během pandemie prudce zbohatl, ale neprojevilo se to u zaměstnanců společnosti.

I proto na sebe případ odborů v alabamském skladu Amazonu poutá tolik pozornosti. Bezosova společnost v posledních měsících čelí kritice ze všech stran: od zaměstnanců kvůli pracovním podmínkám, od americké vlády kvůli zneužívání postavení na trhu, od Evropské unie za vytváření monopolu nebo ze strany konzervativců za zákaz prodeje knih. To vše jen zvyšuje pozornost soustředěnou na založení odborů v malém městě na jihu Spojených států.

Dokládají to například slova republikánského senátora Marca Rubia, jehož strana tradičně stojí proti odborovým organizacím. Amazon dlouhodobě zneužívá svého postavení na trhu a blokuje prodej knížek od konzervativních autorů, uvedl Rubio důvody pro podporu odborů ve sloupku pro USA Today. „Společnosti jako Amazon byly po celá desetiletí spojenci levice v kulturních válkách, ale jakmile dojde na ohrožení jejich postavení, obracejí se na konzervativce, aby je zachránili,“ stěžuje si Rubio na chování Amazonu.

Amazon: podmínky jsou skvělé a zaměstnanci spokojení

Zaměstnance skladu podpořil videopozdravem také demokratický prezident Joe Biden. Právě to podle pracovnice alabamského skladu Jennifer Batesové dodalo odvahu jejím kolegům vytrvat v kampani za založení odborů. „Jsme rádi, že jsme s ním na jedné lodi,“ uvedla Batesová pro server The Hill. Vedení skladu během hlasování od začátku února do konce března přesvědčuje zaměstnance, aby se postavili proti založení odborové organizace.

Nejsilnější podporu pociťují skladníci od Sanderse, který sám sebe označuje za demokratického socialistu. „Bezos během této hrozivé pandemie zbohatl o 77 miliard dolarů, přičemž statisícům zaměstnanců Amazonu odepírá placenou nemocenskou,“ kritizoval Sanders.

Bezos se ke kritice nevyjádřil a mluvčí Amazonu odmítá, že by ve společnosti panovaly špatné podmínky. Naopak podle ní v podniku pracují statisíce spokojených zaměstnanců, kteří využívají pracovní benefity, díky nimž se společnost stala druhým nejlepším zaměstnavatelem v žebříčku časopisu Forbes za rok 2020.

Jmění Jeffa Bezose se podle serveru USA Today od začátku pandemie v půlce března loňského roku do října zvýšilo o devadesát miliard dolarů, meziročně téměř o osmdesát procent. Samotný Amazon zaznamenal meziroční nárůst zisku ve výši dvou set procent. Bezos nedávno oznámil, že skončí v čele společnosti, odejít by měl během třetího letošního čtvrtletí. 

Článek připravila redakce E15.cz

Diskuze (66) Další článek: Na Islandu v noci vybuchla sopka, jen kousek od Reykjavíku. Sledujte ji v přímém přenosu

Témata článku: Byznys, Amazon, USA, Evropská unie, Zaměstnanci, Jeff Bezos, Marc Rubio, Forbes, Pracovnice, Pandemie, Založení, The Hill, Jennifer, Odbory, Bernie Sanders, Alabama, Joe Biden, SkladSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Jak vysoké jsou dotace na fotovoltaiku. Dotační program Nová zelená úsporám překvapí lidským přístupem

Od 1. října 2021 platí upravené podmínky pro dotaci na FVE, přičemž v platnosti by měly zůstat až do roku 2025. Důležitou informací je, že jde o podmínky velmi štědré.

Jiří Kuruc
DotaceEnergetikaFotovoltaika
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy