Amazon chrání chytrou asistentku Alexu, nechce aby u soudu byla svědkyní vraždy

  • Amazon Echo s chytrou asistentkou Alexa bylo aktivní v době, kdy v blízkosti došlo k vraždě
  • Soud chtěl záznam využít jako svědectví, ale Amazon se brání
  • Alexa podle Amazonu spadá do prvního dodatku Ústavy Spojených států amerických a „nemusí vypovídat“

Amazon byl jedním z prvních, kdo představil zařízení do domácnosti, které funguje na principu neustálého poslechu – chytrý reproduktor Echo. Díky integraci chytré asistentky Alexa tak stačí na Echo zavolat a získat odpovědi na různé otázky, objednat zboží, přivolat Uber, pustit konkrétní hudbu, ovládat domácnost a spoustu dalšího přes API a aplikace třetích stran.

S neustálým „odposlechem“ ale přichází i nové situace, které je nutné z právního a lidského hlediska řešit. A jedna z těch nejdůležitějších se týká svědectví. Protože je Amazon Echo v současnosti nejrozšířenějším takovým zařízením a v USA je poměrně populární, nelze se divit, že přišla první těžká zkouška.

Alexa jako svědek vraždy

Zařízení Amazon Echo s Alexou se v období 21. a 22. listopadu roku 2015 nacházelo ve stejné místnosti jednoho bytu v Arkansasu, kde se stala vražda. Z vraždy Victora Collinse je obviněn James Andrew Bates a vyšetřování stále probíhá.

Klepněte pro větší obrázek
Chytré reproduktory Echo od Amazonu obsahují chytrou asistentku Alexu, která neustále poslouchá

Soud se tak rozhodl, že si vyžádá záznam zvuků, hlasů a dalších informací v tomto dvoudenním období přímo od Amazonu. Není nutné řešit, zda po takové době ještě vůbec záznam hlasu je v nějaké formě uložený v samotném zařízení nebo třeba v cloudu Amazonu pro pozdější analytické potřeby umělé inteligence, ale předpokládejme, že ano a daly by se tak získat.

Amazon: Alexa je chráněná ústavou

Proti požadavku soudu se ale ohradil Amazon velmi podrobnou 90stránkovou odpovědí, která zahrnuje několik důvodů, proč rozhodně nechce poskytnout zmíněný záznam a data, i kdyby je měl k dispozici.

V prvním dodatku Ústavy Spojených států amerických totiž nechybí právo na svobodu slova a možnost odmítnutí výpovědi. Podle Amazonu je systém Alexa, respektive nahraný hlas a zvuk uživatelů i případné odpovědi Alexy pod touto základní státní ochranou, takže nelze data uživatelů vydat bez jejich souhlasu samotných. Alespoň nikoli tak jednoduše.

Důvěrný vztah s umělou inteligencí jako nová éra

Chytrá asistentka Alexa je produktem společnosti Amazon, ale stejně jako jiné – Google Now, Microsoft Cortana, Samsung Viv nebo Apple Siri, se stává stále bližším a osobnějším nástrojem, který o nás ví stále více věcí. Věci, které nechceme, aby věděli ostatní, dokonce ani po naší smrti.

Klepněte pro větší obrázek

Umělá inteligence se učí o nás, o našich oblíbených místech, hudbě, informacích, které preferujeme ale i tajemstvích. Stává se tak mnohem bližším subjektem, podobně jako třeba rodinní příslušníci a podobně.

S rozvojem těchto inteligentních personalizovaných systémů tak nastává nová éra, kterou doposud nebylo nutné z právního ani lidského pohledu příliš řešit. Ale asi si lze těžko představit, že pokud by vláda měla možnost kdykoli získat takto osobní data bez jakýchkoli zábran, rozhodně bychom chytré asistentky a naše osobní umělé inteligence nechtěli nechat poslouchat neustále a takřka všude. Znamenalo by to totiž obrovskou možnost zneužití pro nezákonné odposlechy a další korupční jednání.

Nemusíme mít nasazené růžové brýle abychom si dovedli představit, že Amazon k tomuto boji přistoupil právě z důvodu, aby neztratil důvěru uživatelů v neustále poslouchající zařízení. Je ale rozhodně dobře, že už dnes, kdy jsme na počátku těchto systémů, které jsou stále ještě poměrně primitivní, řešíme tyto otázky a počítáme s tím, že mají stále větší vazbu s našimi životy. Jednou totiž možná budou součástí nás samých.

Diskuze (11) Další článek: Pojďte s námi tvořit Computer!

Témata článku: Umělá inteligence, Právo, Amazon, Amazon Echo, Echo, Neustálý odposlech, AMA, Zkouška, Victory, Chytrá asistentka, Collins, Nahraný hlas, Osobní asistentka, Andrew, Nová éra, Chytrý reproduktor, Soud, Svědek, Alex, ASI, Arkane Games, C/C, Alexa, Arkansas, VraždaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru