Amazon chrání chytrou asistentku Alexu, nechce aby u soudu byla svědkyní vraždy

  • Amazon Echo s chytrou asistentkou Alexa bylo aktivní v době, kdy v blízkosti došlo k vraždě
  • Soud chtěl záznam využít jako svědectví, ale Amazon se brání
  • Alexa podle Amazonu spadá do prvního dodatku Ústavy Spojených států amerických a „nemusí vypovídat“
Amazon chrání chytrou asistentku Alexu, nechce aby u soudu byla svědkyní vraždy

Amazon byl jedním z prvních, kdo představil zařízení do domácnosti, které funguje na principu neustálého poslechu – chytrý reproduktor Echo. Díky integraci chytré asistentky Alexa tak stačí na Echo zavolat a získat odpovědi na různé otázky, objednat zboží, přivolat Uber, pustit konkrétní hudbu, ovládat domácnost a spoustu dalšího přes API a aplikace třetích stran.

S neustálým „odposlechem“ ale přichází i nové situace, které je nutné z právního a lidského hlediska řešit. A jedna z těch nejdůležitějších se týká svědectví. Protože je Amazon Echo v současnosti nejrozšířenějším takovým zařízením a v USA je poměrně populární, nelze se divit, že přišla první těžká zkouška.

Alexa jako svědek vraždy

Zařízení Amazon Echo s Alexou se v období 21. a 22. listopadu roku 2015 nacházelo ve stejné místnosti jednoho bytu v Arkansasu, kde se stala vražda. Z vraždy Victora Collinse je obviněn James Andrew Bates a vyšetřování stále probíhá.

Klepněte pro větší obrázek
Chytré reproduktory Echo od Amazonu obsahují chytrou asistentku Alexu, která neustále poslouchá

Soud se tak rozhodl, že si vyžádá záznam zvuků, hlasů a dalších informací v tomto dvoudenním období přímo od Amazonu. Není nutné řešit, zda po takové době ještě vůbec záznam hlasu je v nějaké formě uložený v samotném zařízení nebo třeba v cloudu Amazonu pro pozdější analytické potřeby umělé inteligence, ale předpokládejme, že ano a daly by se tak získat.

Amazon: Alexa je chráněná ústavou

Proti požadavku soudu se ale ohradil Amazon velmi podrobnou 90stránkovou odpovědí, která zahrnuje několik důvodů, proč rozhodně nechce poskytnout zmíněný záznam a data, i kdyby je měl k dispozici.

V prvním dodatku Ústavy Spojených států amerických totiž nechybí právo na svobodu slova a možnost odmítnutí výpovědi. Podle Amazonu je systém Alexa, respektive nahraný hlas a zvuk uživatelů i případné odpovědi Alexy pod touto základní státní ochranou, takže nelze data uživatelů vydat bez jejich souhlasu samotných. Alespoň nikoli tak jednoduše.

Důvěrný vztah s umělou inteligencí jako nová éra

Chytrá asistentka Alexa je produktem společnosti Amazon, ale stejně jako jiné – Google Now, Microsoft Cortana, Samsung Viv nebo Apple Siri, se stává stále bližším a osobnějším nástrojem, který o nás ví stále více věcí. Věci, které nechceme, aby věděli ostatní, dokonce ani po naší smrti.

Klepněte pro větší obrázek

Umělá inteligence se učí o nás, o našich oblíbených místech, hudbě, informacích, které preferujeme ale i tajemstvích. Stává se tak mnohem bližším subjektem, podobně jako třeba rodinní příslušníci a podobně.

S rozvojem těchto inteligentních personalizovaných systémů tak nastává nová éra, kterou doposud nebylo nutné z právního ani lidského pohledu příliš řešit. Ale asi si lze těžko představit, že pokud by vláda měla možnost kdykoli získat takto osobní data bez jakýchkoli zábran, rozhodně bychom chytré asistentky a naše osobní umělé inteligence nechtěli nechat poslouchat neustále a takřka všude. Znamenalo by to totiž obrovskou možnost zneužití pro nezákonné odposlechy a další korupční jednání.

Nemusíme mít nasazené růžové brýle abychom si dovedli představit, že Amazon k tomuto boji přistoupil právě z důvodu, aby neztratil důvěru uživatelů v neustále poslouchající zařízení. Je ale rozhodně dobře, že už dnes, kdy jsme na počátku těchto systémů, které jsou stále ještě poměrně primitivní, řešíme tyto otázky a počítáme s tím, že mají stále větší vazbu s našimi životy. Jednou totiž možná budou součástí nás samých.

Diskuze (11) Další článek: Pojďte s námi tvořit Computer!

Témata článku: Umělá inteligence, Právo, Amazon, Amazon Echo, Nahraný hlas, Zkouška, ASI, Arkane Games, Osobní asistentka, Victory, Collins, Důvěrný, Svědek, AMA, C/C, Arkansas, Alexa, Osobní data, Andrew, NEC, Soud, Neustálý odposlech, Echo, Vražda, SVEDalší postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

Anatomie kybernetické apokalypsy krok za krokem. Co se v pondělí stalo ve Facebooku?

** Včera odpoledne Facebook postihl rozsáhlý výpadek ** Tentokrát jej experti pečlivě zmapovali ** Projdeme si ho krok za krokem a vysvětlíme jednotlivé etapy

Jakub Čížek
VýpadekFacebookSociální sítě
Revolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb