Amazon dělal čistku. Zakázal šest set čínských značek kvůli podvodům s recenzemi

Amazon má největší digitální tržiště na světě, které je k dispozici i v několika jazykových mutacích. Už dlouho se však potýká s nejrůznějšími druhy podvodníků, tentokrát proti nim ostře zasáhl.

„Čistka“ přišla hlavně kvůli podvodným recenzím, které uměle zneužívaly algoritmy a dané zboží se tak dostávalo do popředí i přes to, že šlo o „šmejdy“, Zákazníci navíc byli obelháni tím, že má produkt skvělé recenze, musí tak být dobrý a kupovali ho. Případné špatné recenze se pak ve velkém počtu těch falešných ztrácely.

Amazon zablokoval přes šest set čínských značek, které byly prodeji v rámci tří tisíc různých prodejců a účtů. Odstranění značek začalo už před pěti měsíci. Do čistky spadly především značky a prodejci, kteří podmínky Amazonu porušovali opakovaně a po dlouhou dobu.

Zákaz značky a doživotní zrušení účtu se týká i nekalé praktiky podplácení zákazníků, aby napsali kladnou recenzi, případně aby za úplatu různého druhu smazali vlastní negativní recenzi. Amazon tyto praktiky zakázal v podmínkách už v roce 2016.

Nejedná se přitom jen o nějaké malé prodejce a značky. Web The Verge informoval například i o případu společnosti YKS, které Amazon zrušil 340 online obchodů a zadržel přes 20 milionů dolarů ve zboží.

Je jasné, že tento boj je nekonečný, protože podvodné nekvalitní značky a prodejci se zkrátka přejmenují a pojedou zase od nuly s trochu větší opatrností.

Diskuze (6) Další článek: Že se na cyklořetězu už nedá nic vymyslet? Nový design slibuje 99% efektivitu a o třetinu větší výdrž

Témata článku: , , , , , , , , , , ,