Amazon měl první sociální síť na internetu už v roce 1998, mohl předběhnout MySpace i Facebook

  • Před MySpace i Facebookem byla na světě první sociální sítí PlanetAll
  • Amazon ji koupil jako čerstvý startup v roce 1998
  • Nakonec ale sociální síť nečekaně zrušil a integroval jen některé funkce do své e-shopové platformy

Facebook sice vyhrál závod o největší a nejrozšířenější sociální síť na světě, všechno ale mohlo být zcela jinak. První sociální síť totiž měl k dispozici Amazon v roce 1998, bohužel si neuvědomil globální potenciál a krátce po akvizici projekt zrušil i s miliony uživatelů, kterých rychle přibývalo.

Když se řekne sociální síť, první vás jistě napadne Facebook, který je dnes největší. Před Facebookem (2004) byl ale velmi populární například MySpace, kterému se bohužel nakonec nepodařilo uspět. MySpace byl ale založen v roce 2003 a už dlouho před tím se na internetu objevila první nadějná sociální síť – PlanetAll.

Nadějný startup

Startup PlanetAll coby nadějný startup byl založen už v roce 1996 studenty z Harvardu a MIT a jednalo se o první sociální síť na internetu, která měla moderní koncept, jež je dnes standardem. Umožňovala tedy spojení s přáteli, skupiny, možnost sdílení kontaktů přátel a jejich prohledávání a další šikovné funkce. Dnes jsou tyto věci samozřejmostí, tehdy šlo o novinky, jež nikdo neznal.

Klepněte pro větší obrázek

Už v prvním roce přesáhl počet uživatelů půl milionu a dokonce se dařilo i na poli příjmů, které dosáhly na půl milionu dolarů. Díky tomu nebyl problém sehnat investice a startup tak získal přibližně 4,5 milionů dolarů na další rychlou expanzi.

Pohlcení Amazonem

Na první sociální síť se spoustu uživatelů ale dostal zálusk Amazon, který v té době stále ještě prodával pouze knihy přes internet. Jeff Bezos se tehdy vyjádřil, že PlanetAll je jedna nejinovativnějších použití internetu. Akvizice proběhla výměnou za akcie Amazonu, v té době v hodnotě kolem 90 milionů dolarů

Klepněte pro větší obrázek
Internetové stránky PlanetAll.com z roku 1997 (Archive.org)

Ale i přes to, že PlanetAll už v roce 1999 měl přes 1,5 milionů uživatelů a křivku rotou podobnou pozdějšímu Facebooku, blížil se jeho konec. Amazon totiž neměl vůbec v plánu provozovat tuto samostatnou sociální síť, ale pouze získat uživatele a technologie pro vlastní e-shopovou platformu Amazon.com. I tam totiž Amazon spravoval velký počet uživatelů a chtěl s nimi vytvářet rovněž formu sociální sítě.

Jedním z příkladů bylo, že bylo možné mezi přáteli sdílet, co jste si koupili nebo co se vám líbí za knihu. Vzhledem k tomu, že uživatelé PlanetAll v počátku pocházeli právě z různých škol, byla to pro Amazon dobrá cílová skupina, která znamenala i zvýšení příjmů z prodeje knih přes internet.

Jak se tak tak očekávat, v polovině roku 2000 došlo k oznámení, že PlanetAll zcela končí, přičemž některé funkce, které Amazon integroval, mohou uživatelé používat přímo na Amazon.com. To ale pochopitelně ve výsledku znamenalo rozpad této sociální sítě a spousty zklamaných uživatelů.

Amazon mohl mít i největší sociální síť na světě

Jak už jsme zmínili v úvodu, o tři roky později nastartovala nová úspěšná sociální síť MySpace, která se sice dostala až na miliardu registrovaných uživatelů, posléze ale byla poražena masivním rozšířením Facebooku, který aktuální používá přes 1,32 miliardy uživatelů každý den.

Amazon měl rozhodně v rukou sociální síť, která mohla změnit svět a zamezit vzniku a nástupu MySpace i Facebooku, protože byla zkrátka ve velkém předstihu a dařilo se jí rychle růst. Jeff Bezos ale v té době nejspíše viděl Amazon.com hlavně jako e-shopovou platformu, která bude mít i sociální aspekt. Provoz samostatné sociální sítě, která tehdy neměla takovou „reálnou hodnotu“ jako prodej něčeho fyzického, tak pro něj z finančního hlediska nejspíše vůbec nebyl prioritou.

Je ale nutné dodat, že se Amazonu podařilo pokračovat v oblasti práce s uživateli a používá stále více funkcí se sociálním aspektem. Nedávno například spustil sociální síť Spark, kde lidé mohou společně prozkoumávat zboží přátel a dokonce i nakupovat třeba věci, které zahlédnou na jejich fotografiích.

Ve starším Týdnu Živě jsme probírali sociální síť Socl od Microsoftu, která rovněž neuspěla:

Diskuze (2) Další článek: HDR chcete, ale ještě na to nespěchejte

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,