Amazon na pandemii vydělal. I když utrácel, stále zdvojnásobil svůj zisk

Amazon tento týden zveřejnil své finanční výsledky za druhý kvartál tohoto roku a byť firma na jaře varovala, že zřejmě nebudou nijak úžasné, opak se stal pravdou. Ačkoli do pokrytí nákladů spojených s Covid-19 vložila 4 miliardy dolarů, stále se jí podařilo skončit s čistým ziskem 5,2 miliardy dolarů.

Číslo překvapilo snad všechny, protože ani sám Amazon podobný výsledek nečekal. Šéf společnosti Jeff Bezos na konci prvního kvartálu, kdy pandemie nabírala síly, investory varoval, že firma zřejmě další období zakončí se ztrátou 1,5 miliardy dolarů. Měl totiž naplánované vložit do pokrytí nákladů spojených s krizí zmíněné 4 miliardy dolarů.

Tyto peníze skutečně použil, ale stejně se Amazonu podařilo skončit s čistým ziskem 5,2 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 50 procent - v roce 2019 zakončil Amazon druhý kvartál se ziskem 2,6 miliardy dolarů. 

Jak se dalo čekat, nejvíce rostlo online nakupování, jelikož lidé seděli doma a nemohli vyrážet do obchodů osobně. To zaznamenalo růst o 57 procent. Rovněž se ztrojnásobily objednávky potravin a vyrostlo online streamování videa. Naopak prodeje ve fyzických prodejnách Amazonu klesly o 13 procent. Nejvíce ovšem firmě opět vydělala její sekce Amazon Web Services. 

Společnost také prozradila, že od března vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, z čehož 125 tisíc přetransformovala na plný úvazek. A nezapomněla uvést, že 27 milionů dolarů věnovala na podporu hnutí Black Lives Matter, plus 500 milionů dolarů putovalo na speciální odměny pro pracovníky Amazonu, kteří se vyskytli během krize v první linii. 

„Byl to neobvyklý kvartál, nemůžu být na naše zaměstnance po celé zeměkouli více pyšný,“ zhodnotil Bezos uplynulé období. 

Diskuze (30) Další článek: Síla v jednoduchosti: Test základní desky Asus Prime B550M-A

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,