Amazon poprvé za roky tratil. Hlavně kvůli automobilce Rivian a rostoucím nákladům

Foto: Pixabay
Amazon poprvé za roky tratil. Hlavně kvůli automobilce Rivian a rostoucím nákladům | Foto: Pixabay

Poslední roky se při zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků Amazonu opakovala ta samá písnička. Firma neuvěřitelně rostla i vydělávala, loni si stejnou dobou připsala zisk přes 8 miliard dolarů. Investoři očekávali, že podobný úspěch si Amazon připíše i tentokrát, jenže… místo toho přišla zpráva o ztrátě. Může za ni automobilka Rivian, ale problémů je více.

Amazon a ztráta je skutečně nevídané slovní spojení, naposledy se firma ocitla bez zisku v roce 2015. Od té doby se jí dařilo mimořádně, téměř všechny možné metriky neustále překonávala. Vrchol nastal během covidu, ovšem pandemie už odezněla s tím odeznělo i období neřízeného růstu. 

Problém č.1 – útlum viru

Covid s tím má hodně společného. Amazon během dvouletého pandemického období přijal relativně dost nových zaměstnanců do skladů, aby zvládl pokrýt poptávku po internetovém objednávání, která byla několik měsíců mimořádná. V té době ani nemohl jinak a vyplatilo se mu to, poptávku pokryl. 

Navíc jak firmy měnily své chování a covid využívaly k digitální transformaci, rostla poptávka po cloudových službách a v nich jsou Amazon Web Services (AWS) jedním z hlavním hráčů. Ano, cloud se rozmáhal už před pandemií a AWS by rostly nehledě na ni. Ale covid tuto oblast akceleroval, z čehož Amazon těžil. 

AWS i v posledním kvartálu zaznamenaly meziroční růst 37 procent, což je úctyhodné. Jenže je to skoro o dvě procenta méně než v předchozím období, takže i cloud Amazonu lehce zpomaluje, byť stále patří mezi jeho nejvýdělečnější divize. 

S internetovým nakupováním je to horší. Amazon přiznal, že po odeznění covidu se lidé částečně vrátili k nakupování v kamenných prodejnách a už nezaznamenává astronomický zájem zákazníků. Stále má navíc skladníky, které během pandemie přijal, takže teď řeší, co s nimi – náklady na zaměstnance se mu zvedly o 2 miliardy dolarů. Propouštění podle svých slov zatím neplánuje, ale proběhne revize jejich produktivity a efektivity. 

Problém č.2 – rostoucí náklady

Amazon má hodně skladů a jejich provoz je drahý. Náklady na energie rostou po celém světě, situace se navíc stále zhoršuje. To samé platí u paliv – drtivá většina rozvozu stále probíhá standardními dodávkami a kamiony. Společně s vysokou inflací to firma popisuje jako výzvy, se kterými musí vypořádat a které mají vliv na hospodářské výsledy. Amazon také cituje „překážky v dodavatelském řetězci“, ale nejmenuje konkrétně které.

Problém č.3 – automobilka Rivian

Předchozí jmenované aspekty by nestačily na to, aby uvrhly výdělečný Amazon do ztráty. Hlavní důvod červených čísel je investice do výrobce elektromobilů Rivian. V něm firma vlastní zhruba 20 procent a ještě nedávno se to Amazonu vyplácelo, Rivian zažíval mimořádný růst. 

To se během prvních tří měsíců letošního roku změnilo, akcie Rivianu spadly o 50 procent, což Amazon tvrdě zasáhlo a způsobilo mu ztrátu 7,6 miliardy dolarů. Tratil na tom i Ford, další významný akcionář Rivianu. 

Celková výsledná bilance Amazonu za poslední kvartál je tak ztráta 3,84 miliardy dolarů. Tržby hlásí 116,4 miliardy dolarů, meziročně se zvýšily o sedm procent. A co bude dál? Mezi další současné výzvy Amazon jmenuje válku na Ukrajině a ta se v celé své šíři zřejmě ve výsledcích teprve promítne. Problémy tak firmě zdaleka nekončí. 

Diskuze (1) Další článek: Meta zkouší jiný přístup proti dezinformacím. Veřejnost poučí komiksem

Témata článku: Amazon, Finanční výsledky, Ford, Rivian, AWS, Náklady, Dolar, Rostoucí náklady, Pandemie, COVID, Automobilka, ZtrátaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Některé telefony řady Galaxy S22 trápí problémy s konektivitou. Vypadávají data, GPS a nefungují hovory

Některé telefony řady Galaxy S22 trápí problémy s konektivitou. Vypadávají data, GPS a nefungují hovory

** Řada Galaxy S22 hlásí problémy s konektivitou ** Na telefony se někdy nedá dovolat, vypadávají data i GPS ** Samsung v ČR eviduje určitý počet problémových případů

Martin Chroust
GalaxyVýpadek
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
GrandOptical testoval zrak esportovců. Využil k tomu počítačové hry

GrandOptical testoval zrak esportovců. Využil k tomu počítačové hry

Zrak a rychlost reakce je pro esportové hráče často klíčová. GrandOptical se tak rozhodl otestovat zrak profesionálních hráčů a přišel se zajímavými výsledky.

Michal Maliarov
EsportTechnologie
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid