AMD i Nvidia navyšují tržní podíl v grafických čipech pro počítače. Na úkor Intelu

Analytická společnost JPR zveřejnila nejnovější statistiky trhu s grafickými čipy, které byly určené pro počítače za třetí čtvrtletí tohoto roku. Čísla ukazují poměrně velkou změnu, která se rozhodně nebude líbit Intelu.

Za poslední tři měsíce se prodalo přes 101 milionů grafických čipů pro počítače, což v porovnání se stejným obdobím v minulém roce znamená nárůst o slušných 10,9 % %. Nejlépe se dařilo Nvidii, která mezičtvrletně prodala o 4,86 % více grafických karet, AMD se podařilo prodeje oproti druhému čtvrtletí zvýšit o 1,4 %.

Klepněte pro větší obrázek

Obě společnosti ale těžily v prodejích na úkor stále největšího dodavatele – Intelu. Intel zatím stále nemá vlastní desktopové grafické karty, takže se jedná pouze o integrované grafické čipy v procesorech. Tržní podíl Intel v segmentu počítačových grafických čipů klesl mezičtvrtletně o 6,2 % na současných 62 %.

Pokud jde o prodeje pouze samostatných grafických karet pro počítače a notebooky, tam zcela vládne Nvidia s tržním podílem 83 %, zatímco AMD má zbylých 17 %. Meziročně si Nvidia polepšila o tři procenta na úkor AMD. Souvisí to pochopitelně s tím, že grafické karty od AMD jsou ještě mnohem hůře dostupné, natož u mobilních variant.

Analýza rovněž uvádí, že v porovnání s minulým čtvrtletím poměrně výrazně klesly prodeje procesorů a to o 23,1 %, avšak meziročně se jedná o růst o 9,2 %.

Váš názor Další článek: Britové mají nový zákon pro internet věcí. Zakáže výchozí hesla u chytrých zařízení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,