AMD na špici superpočítačů. Frontier jako první nabízí výkon v řádu exaFLOPS

Dnes vyšla 59. aktualizace seznamu Top 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Do čela se podle očekávání dostal Frontier, který začal fungovat v Oak Ridge National Laboratory spadající pod americké ministerstvo energetiky. Tam bude modelovat, simulovat a analyzovat vědecké práce zabývající se jadernou fyzikou a genetikou.

Frontier navrhli v HPE ve spolupráci s AMD. Superpočítač využívá architekturu Cray EX235a a běží na procesorech Epyc „Trento“ 7A53 (64 jader Zen 3, 2 GHz). Ty pak doplňují výpočetní karty Instinct MI250X (CDNA2) a rychlé úložiště s rozhraním PCIe 4.0.

Celý superpočítač se skládá ze 74 kabinetů s celkovým počtem 9408 uzlů, každý s jedním procesorem a čtyřmi kartami. Systém má celkově k dispozici 9,2 petabajtu paměti (polovina DDR4, polovina HBM2e) a dvě úrovně SSD a HDD polí – 37 PB je vyhrazených lokálně pro uzly, 716 PB se pak sdílí napříč celým systémem. Uzly a kabinety jsou propojeny zhruba 150 km síťových kabelů HPE Slingshot s propustností 100 GB/s. Frontier celkově zabírá 272 m² a jeho maximální příkon činí až 29 MW.

Frontier slibuje udržitelný výkon 1,1 exaFLOPS, čímž pokořil dosavadního lídra žebříčku Fugaku více než dvojnásobně. Ke konci roku by se ale po několika letech vývoje měl k síti zapojit superpočítač Aurora postavený na Xeonech a kartách Intel Xe, který bude atakovat hranici 2 exaFLOPS.

AMD se díky úspěšným grafickým i procesorovým architekturám postupně zabydluje v žebříčku Top 500. Celkově již pohání 94 superpočítačů, navíc drtí ostatní v efektivitě (poměr výkon / spotřeba). Díky Epycům a Instictům má čtyři nejefektivnější systémy vůbec a v první dvacítce má hned sedmnáct zastoupení.

Zdroj: HPE

Váš názor Další článek: Test grafické karty Gigabyte GeForce RTX 3090 Ti. Je docela hlasitá

Témata článku: , , , , , , , , , ,