AMD | Finanční výsledky

AMD to má slušně rozjeto, překonává rekordy a chystá nové grafiky. Ale ne všechno je ideální

AMD se tento týden pochlubilo finančními výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku a nastínilo plány pro rok letošní. Firmě se daří, příjmy jí meziročně vzrostly o 50 % a poslední čtvrtletí roku zakončila s čistým ziskem 170 milionů dolarů. Před rokem to přitom bylo jen 38 milionů. Očekávání investorů jsou sice ještě vyšší, a tak cena akcií zareagovala poklesem, ovšem výhled pro rok 2020 vypadá nadějně. 

V rámci prezentace finančních výsledků šéfka AMD Lisa Lu prozradila, že se v letošním roce dočkáme nových grafických karet, které označila jako „Navi Refresh“. Mělo by se tedy jednat o vylepšení stávající architektury, ovšem k tomu by měla být představena i druhá generace architektury RDNA, tedy samotné jádro mikroarchitektury a instrukční sady pro grafické čipy Navi. 

AMD by tedy mělo letos posílit v oblasti grafik, kde proti Nvidii útočí především cenou, ale na vrcholné technologie svého konkurenta zatím nedosahuje. Je pravděpodobné, že se letos AMD pokusí o výpad do oblasti high-endových, případně i výpočetních serverových grafik. 

Ale ještě zpět k tomu, co už se podařilo. Z finančního hlediska byl loňský rok pro AMD rekordní. Zejména v desktopových procesorech se firmě podařilo deklasovat konkurenční Intel. Ale výše zmíněné zklamání investorů spočívá především ve faktu, že se AMD zatím tolik nedaří prosadit se na serverech. Tam si Intel se svými Xeony pozice celkem silně drží a procesory Epyc od AMD se prosazují jen pozvolněji.

Konkrétně dokázalo AMD ve spotřebitelské oblasti (Ryzen, Radeon) meziročně vyrůst na tržbách o 69 %, zatímco ve firemním sektoru jen o 7 %.  Firma každopádně prochází ozdravným procesem, který je na delší dobu. Zbavuje se starého zadlužení, zvyšuje investice do vývoje a zvyšuje marže. To vše je na dobré cestě.

Diskuze (32) Další článek: Potřebujete mapu na webovky? Mapy.cz rozšiřují možnosti vkládání svých map na jiné weby

Témata článku: AMD, Intel, Nvidia, Architektura, Finanční výsledky, Radeon, Navi, Grafik, Epyc od AMD, RDNA, Procesor, Grafika, Poslední čtvrtletí


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 95