AMD trhá rekordy. Obrat dosáhl na 2 miliardy dolarů a strmě roste i zisk. Přitom se zdá, že jízda zdaleka nekončí

AMD nyní prožívá neskutečné období a trhá jeden rekord za druhým. A to nejen z pohledu výkonu a dalších technických parametrů, ale i ze strany byznysu a finančního hodnocení firmy.

AMD zveřejnilo finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku a opět jsou to čísla, která skvěle reprezentují schopnosti současné nabídky od AMD. Příjem se za poslední tři měsíce vyšplhal na 1,93 miliardy dolarů, což je o 26 % více než v minulém roce. Mnohem zajímavější změny jsou ale v oblasti zisku - tam se podařil meziročně opravdu masivní skok.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj obratu AMD v čase

Zatímco minulý rok vykázalo AMD ve druhém čtvrtletí zisk pouze 35 milionů dolarů, tento rok to bylo ve stejném období téměř pětkrát více - 157 milionů dolarů. Marže rovněž povyskočila z 41 % na 44 %, což ukazuje, že AMD rozhodně neprodává pod cenou a útok proti Intelu má zdravé základy.

Klepněte pro větší obrázek
Akcie AMD trhají rekordy

Pro AMD jde o nejlepší čtvrtletí v historii a lze předpokládat, že tomu bude i v těch následujících. Důvodem je především to, že Intel je zatím na nějakou dobu v problémech a posunul uvedení vlastních 7nm procesorů až na konec roku 2022 nebo začátek roku 2023.

AMD rovněž roste dostupná hotovost, která je už 1,8 miliardy dolarů. Velkým vítězstvím se AMD chlubí i na těžkém serverovém segmentu, kde měl Intel takřka monopol. Prodeje z procesorů EPYC meziročně vzrostly dvojnásobně a AMD už ukořistilo dvojciferný tržní podíl. Cesta v tomto segmentu je ještě dlouhá, ale zatím vše hraje do karet AMD.

Na podzim AMD totiž chystá novou generaci procesorů pro desktop i servery, která bude postavená na architektuře Zen 3 a vyráběná pomocí vylepšené 7nm+ výrobu u TSMC. Příští rok navíc bude mít první 5nm čipy s architekturou Zen 4.

Diskuze (35) Další článek: Šéf Valve doporučuje Xbox Series X. Prý je prostě lepší než Playstation 5

Témata článku: Byznys, Intel, AMD, TSMC, Architektura, Finanční výsledky, Epyc, Zisk, Rekord, Obrat, Dolar, Procesor, Řek, Čtvrtletí, ZenBezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

Bezpečnostní díra ohrožuje routery 17 výrobců. Na stupnici závažnosti má 9,9 bodů, útočníci už ji zneužívají

** Experti odhalili chybu, ohrožující routery nejméně 17 výrobců ** Útočníci tuto chybu začali aktivně využívat k instalaci botnetu ** Bezpečnostní nedostatek CVE-2021-20090 je velmi vážný

Karel Kilián
RouterHackingBezpečnost
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály