Americký fenomén Yelp jde do Česka. Dodá i data Applu

Populární služba Yelp vstupuje do Česka. Nabídne lokalizovanou aplikaci i web, zaměstná zde manažera a plánuje i spolupráci s Applem a jeho mapami a Siri.
Americký fenomén Yelp jde do Česka. Dodá i data Applu

Americká internetová společnost Yelp vstupuje na český trh. V první fázi se chce soustředit na Prahu a v brzké době plánuje uvolnit do češtiny lokalizovanou mobilní aplikaci a rovněž lokalizovaný web na adrese Yelp.cz (aktualizováno: bylo to rychlé, web Yelp.cz už byl spuštěn). Otevření pražské kanceláře prozatím není v plánu. Firma v současné době vede pohovory se zájemci o místo takzvaného „community manažera“, který se bude o chod služby v Česku starat. Chystá se i spolupráce s Applem.

Yelp je internetová a mobilní služba, která uživatelům umožňuje vyhledávat různé podniky jako restaurace, obchody, bary a podobně. Je možné si například na chytrém telefonu nechat vyhledat podniky v okolí a zároveň si přečíst jejich hodnocení, prohlédnout fotografie a po návštěvě pak zanechat hodnocení vlastní. Je to takový digitální průvodce po městech s neustále aktualizovanou databází.

Klepněte pro větší obrázek
Česko je pro Yelp ideální trh, říká viceprezidentka firmy Mirian Warren.

Mladý projekt si získal velkou popularitu zejména ve Spojených státech, odkud postupně expanduje do dalších zemí. Společnost v dubnu loňského roku vstoupila na newyorskou burzu a už několik měsíců vykazuje stabilní růst. Akcie se v současné době obchodují na historickém maximu téměř 37 dolarů a příjmy za první letošní kvartál meziročně narostly o 68 procent na více než 46 milionů dolarů. Firma se zároveň dostala do zisku zhruba 3 miliony dolarů.

Česká data pro mapy

Yelp v současné době působí ve 22 zemích a jeho služby každý měsíc používá 102 milionů aktivních uživatelů. Praha a potažmo Česko jsou další zastávka. „V Česku je velké množství malých a středních podniků, což je službu jako Yelp ideální trh,“ komentuje pro Connect.cz vstup na zdejších trh viceprezidentka Yelpu pro nové trhy Miriam Warren. Praze údajně nahrává i vysoká penetrace chytrých telefonů a fakt, že jde o jednu z nejlepších ekonomik v regionu.

Klepněte pro větší obrázek
Akcie Yelpu se obchodují na newyorské burze. Firma už několik měsíců stabilně roste: Foto: NYSE

To, zda má stověžaté město sloužit také jako vstupenka na další středo- a východoevropské trhy, Yelp prozatím nekomentuje. „V dlouhodobém měřítku je našim cílem být v každé zemi a každém městě, v současné době se nicméně soustředíme na úspěšný vstup do Česka,“ říká Warren.

Yelp v Praze kancelář otevírat nebude. Na plný úvazek pouze plánuje přijmout manažera, který bude pracovat z domova či kaváren. Jeho úkolem bude seznámit zdejší komunitu s Yelpem, chystat různé akce a večírky pro uživatele, jednat s majiteli lokálních podniků, bezplatně jim vytvářet profily, psát recenze podniků a chystat různé marketingové materiály. Yelp v současnosti vede se zájemci o pozici pohovory.

Yelp pomůže i Siri od Applu

Yelp v Česku v podstatě plnohodnotnou konkurenci nemá. Uživatelé využívají například databázi objektů a podniků v rámci Foursquare a pro restaurace pak mobilní verzi webu Scuk.cz. Yelp do Česka přijde nejenom s lokalizovanou mobilní aplikací a webem, ale přesně pro zdejší specifika bude mít upraveny i kategorie.

Aktualizováno – český Yelp už byl mezitím spuštěn:

Specifická obchodní partnerství se v Praze nechystají. „Bude zde ale relevantní naše spolupráce s Applem,“ zmiňuje Warren. Apple používá databázi Yelpu ve své mapové aplikaci a službě Siri, díky čemuž tak tato „umělá inteligence“ může navigovat do různých podniků a podobně. Lze tak očekávat, že mapy Applu budou v Česku v budoucnu mnohem použitelnější.

Diskuze (4) Další článek: Novinka v rámci Office 365: Synchronizace hesel

Témata článku: Byznys, Web, USA, Airbnb, Startupy, Americký, APP, Fenomén, Současný trh, Mobilní služby, Brzká doba, Mladý měsíc, Současná doba, Internetová společnost, Historický telefon, Apple, Mobilní telefony recenze, Nejlepší recenze na mobilní telefony, Velká popularita, Mobilní telefony od 02, Recenze na mobilní telefony, Mobilní trh, Praha, Yelp, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 79

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

Mac Pro: Apple nehraje na kompromisy a postavil počítač bez ohledu na cenu

** Apple uvedl nový modulární počítač s vysokým výkonem ** Vrátil se k rozšiřitelnosti a standardnímu formátu ** Cena se může vyšplhat až k milionu

Karel Javůrek | 140