Americký fenomén Yelp jde do Česka. Dodá i data Applu

Populární služba Yelp vstupuje do Česka. Nabídne lokalizovanou aplikaci i web, zaměstná zde manažera a plánuje i spolupráci s Applem a jeho mapami a Siri.
Americký fenomén Yelp jde do Česka. Dodá i data Applu

Americká internetová společnost Yelp vstupuje na český trh. V první fázi se chce soustředit na Prahu a v brzké době plánuje uvolnit do češtiny lokalizovanou mobilní aplikaci a rovněž lokalizovaný web na adrese Yelp.cz (aktualizováno: bylo to rychlé, web Yelp.cz už byl spuštěn). Otevření pražské kanceláře prozatím není v plánu. Firma v současné době vede pohovory se zájemci o místo takzvaného „community manažera“, který se bude o chod služby v Česku starat. Chystá se i spolupráce s Applem.

Yelp je internetová a mobilní služba, která uživatelům umožňuje vyhledávat různé podniky jako restaurace, obchody, bary a podobně. Je možné si například na chytrém telefonu nechat vyhledat podniky v okolí a zároveň si přečíst jejich hodnocení, prohlédnout fotografie a po návštěvě pak zanechat hodnocení vlastní. Je to takový digitální průvodce po městech s neustále aktualizovanou databází.

Klepněte pro větší obrázek
Česko je pro Yelp ideální trh, říká viceprezidentka firmy Mirian Warren.

Mladý projekt si získal velkou popularitu zejména ve Spojených státech, odkud postupně expanduje do dalších zemí. Společnost v dubnu loňského roku vstoupila na newyorskou burzu a už několik měsíců vykazuje stabilní růst. Akcie se v současné době obchodují na historickém maximu téměř 37 dolarů a příjmy za první letošní kvartál meziročně narostly o 68 procent na více než 46 milionů dolarů. Firma se zároveň dostala do zisku zhruba 3 miliony dolarů.

Česká data pro mapy

Yelp v současné době působí ve 22 zemích a jeho služby každý měsíc používá 102 milionů aktivních uživatelů. Praha a potažmo Česko jsou další zastávka. „V Česku je velké množství malých a středních podniků, což je službu jako Yelp ideální trh,“ komentuje pro Connect.cz vstup na zdejších trh viceprezidentka Yelpu pro nové trhy Miriam Warren. Praze údajně nahrává i vysoká penetrace chytrých telefonů a fakt, že jde o jednu z nejlepších ekonomik v regionu.

Klepněte pro větší obrázek
Akcie Yelpu se obchodují na newyorské burze. Firma už několik měsíců stabilně roste: Foto: NYSE

To, zda má stověžaté město sloužit také jako vstupenka na další středo- a východoevropské trhy, Yelp prozatím nekomentuje. „V dlouhodobém měřítku je našim cílem být v každé zemi a každém městě, v současné době se nicméně soustředíme na úspěšný vstup do Česka,“ říká Warren.

Yelp v Praze kancelář otevírat nebude. Na plný úvazek pouze plánuje přijmout manažera, který bude pracovat z domova či kaváren. Jeho úkolem bude seznámit zdejší komunitu s Yelpem, chystat různé akce a večírky pro uživatele, jednat s majiteli lokálních podniků, bezplatně jim vytvářet profily, psát recenze podniků a chystat různé marketingové materiály. Yelp v současnosti vede se zájemci o pozici pohovory.

Yelp pomůže i Siri od Applu

Yelp v Česku v podstatě plnohodnotnou konkurenci nemá. Uživatelé využívají například databázi objektů a podniků v rámci Foursquare a pro restaurace pak mobilní verzi webu Scuk.cz. Yelp do Česka přijde nejenom s lokalizovanou mobilní aplikací a webem, ale přesně pro zdejší specifika bude mít upraveny i kategorie.

Aktualizováno – český Yelp už byl mezitím spuštěn:

Specifická obchodní partnerství se v Praze nechystají. „Bude zde ale relevantní naše spolupráce s Applem,“ zmiňuje Warren. Apple používá databázi Yelpu ve své mapové aplikaci a službě Siri, díky čemuž tak tato „umělá inteligence“ může navigovat do různých podniků a podobně. Lze tak očekávat, že mapy Applu budou v Česku v budoucnu mnohem použitelnější.

Diskuze (4) Další článek: Novinka v rámci Office 365: Synchronizace hesel

Témata článku: Byznys, Web, USA, Airbnb, Startupy, Internetová společnost, Americký, Velká popularita, APP, Současná doba, Nejlepší recenze na mobilní telefony, Praha, Apple, Současný trh, Mobilní telefony recenze, Mladý měsíc, Mobilní trh, Historický telefon, Recenze na mobilní telefony, Brzká doba, Mobilní služby, Yelp, Fenomén, Mobilní telefony od 02, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 106