HomeOffice vyžaduje také nějaké nároky, jako cokoliv jiného. Především tedy PRACOVNU - tedy samostatnou, neprůchozí místnost, dostatečně izolovanou s kvalitním kancelářským stolem, židlí, hardwarem a připojením.Má-li toto zaměstnanec, pak s home-office má problém málokdo. Samozřejmě, pokud někdo bydlí v 1+1 ještě s partnerkou případně malým dítětem a snaží se pracovat sedíc na posteli s notebookem na klíně nebo na nějakém absolutně nevhodném stolečku, případně pracuje v kuchyni na kuchyňské židli u kuchyňského stolu (což je obojí určené proto, aby tam člověk snědl oběd během pár minut a ne k mnohahodinovému sezení), tak v takových případech lidí HO odmítají velmi tvrdě.Řešením je, aby firma na HO režim přešla trvale a zaměstnanci zkrátka "připlatila" tím, že ušetří za kanceláře a umožnila mu koupit si kvalitní vybavení a přestěhovat se do většího bytu. Ten ani nemusí být dražší, protože například za stejnou cenu, za jakou seženete v Praze v blízkosti metra malý byt, seženete někde v regionech velký byt s dobrým připojením a ještě můžete být blízko přírodě (a mimopražští i rodině).Co se týče zmíněného "získání seniority" v kancelářích zaměstnavatele, tak opravdu nevím jaké zkušenosti má pan Čížek v CNC, ale já osobně mám zkušenosti takové, že pro získávání nových dovedností není v práci absolutně čas ani prostor - každý úkol má termín, jede se ve "sprintech", všechno je ve skluzu už když to dostávám zadané a kdybych to udělal dva dny před tím než jsem se o tom dozvěděl, tak to ještě bylo pozdě...
Takže osobně největších vývojářských pokroků naopak dosahuji DOMA, ve volném čase a spíš pak v pracovních projektech uplatňuji znalosti, které jsem se naučil sám než bych ve firmě načerpal nějaké znalosti, které by mně k něčemu byly.Navíc ve spoustě firem, když projevíte neznalost nebo se na něco zeptáte, tak kdokoliv z "přátel v týmu" (protože dnes se přece všude tyká, jsou teambuildingy, všichni jsme nej, nej, nej kámoši...) Vám to krásně a detailně vysvětlí, to není problém, úsměv... A pak se staví za managerem a navrhne Vaše propuštění.
Dokonce jsem dělal i ve firmě, kde bylo "zakázané" se učit nové jazyky atd., protože potom hrozí, že budete chtít víc peněz a nebo snadno najdete jiné místo s více penězi a to firma rozhodně nechtěla podporovat.
Ona tomu nahrává i celková situace s obří fluktuací. Jestliže i ve velkých gigantech trvá průměrný pracovní poměr 2-3 roky a jsou firmy, kde se to střídá "jako ponožky", tak opravdu není logické někoho "učit", aby sotva dosáhne hlubších znalostí, šel jinam.Pracoval jsem kdysi ve firmě, kde běžně byli lidi 10, 15 let a do školení jednoho člověka se investovaly vždy minimálně statisíce, ale u většiny i miliony korun a nebyl to problém.
Ovšem dnes? Dnes když někde navrhnu, že všechny ZDARMA naučím novou technologii, která vyžaduje třeba jen jeden den školení, tak firma mi řekne, že "není čas". No jasně, protože půlka těch lidí už je "nakvašená" a za chvilku tam nebude a tak i den školení, které se udělá interně zdarma je "moc drahý".Měl jsem kdysi takový sen, že by ve firmě všichni lidé dělali, například v pátek, přednášky, školení a workshopy na různá témata, protože v každé technologii je někdo silnější a má co druhým říct a všichni zaměstnanci by se tak navzájem posouvali vpřed a přitom za minimální peníze, protože by se učili navzájem.Ovšem v jakékoliv firmě je to "neprůstřelné". Přitom je to velká škoda, protože v každé firmě jsou nějací vynikající lidé a tento princip by šel uplatnit i mimo IT vývoj. I třeba takový "mistr svářeč" může učit své ne tak nadané kolegy své "finty", doporučovat třeba nějaké příručky atd.I uklízečka může uklízet třeba i "blbé záchody" lépe, snadněji, hygieničtěji, s menšími náklady na čistící prostředky a celkově produktivněji. Jsem přesvědčený, že na jakékoliv pozici se vyplatí firmě nějaké vzdělávání dělat.Firmy o tom mnoho mluví, některé to i naoko nabízí, ale prakticky opravdový rozvoj zaměstnanců dělá minimum firem.Přitom stačí vytvořit podmínky takové, aby lidé zůstávali ve firmě 10+ let, fluktuace klesla na minimum a už se vyplatí investovat do vzdělávání.