Americký odklon od Huaweie přijde tamní pokladnu na miliardy dolarů

Americký odklon od Huaweie přijde tamní pokladnu na miliardy dolarů | Obr: Shutterstock

Americký federální úřad FCC spočítal, kolik bude stát výměna síťových prvků od Huaweie a ZTE, které ve svých telekomunikačních sítích používají tamní menší operátoři. FCC je dotuje ze svého rozvojového fondu USF (Universal Service Fund), pokrývají totiž mnohé venkovské a obecně obchodně méně atraktivní oblasti USA.

Jenže, federální komisi se pochopitelně nechce platit společnostem, které používají technologie, jenž jsou zrovna na černé listině, a tak vyzvala všechny dotčené operátory, aby sepsali, jak moc lpí na čínském hardwaru.

Nyní se FCC pochlubila výsledky (PDF) a částka by se mohla vyšplhat zhruba na 1,6 až 1,8 miliard amerických dolarů. Pro lepší představu, po přepočtu to činí zhruba 40,5 miliard korun a ještě pro lepší srovnání je to jen o něco málo méně než plánované letošní výdaje českého ministerstva průmyslu a obchodu (49 mld. Kč).

Malí operátoři se bez pomoci Washingtonu neobejdou

Výměna se prodraží hlavně z toho důvodu, že síťová elektronika od Huaweie a ZTE byla k dispozici za nižší cenu. Jeden z lokálních telekomunikačních operátorů, Eastern Oregon Telecom tak například pro The Verge prohlásil, že to samé, co od Huaweie získal za 500 tisíc dolarů, nakoupí u západní konkurence za 1,5 milionů dolarů. Tento rozdíl je přitom pro malé operátory likvidační.

Technologickou obměnu proto musí a nakonec i bude spolufinancovat americký federální rozpočet.

Diskuze (43) Další článek: „Kolik takových zařízení budeme potřebovat?“ Neurovědci reagují na pokrok Neuralinku

Témata článku: USA, Poskytovatelé internetu, Huawei, Pokladna, Washington, The Verge, Odklon, FCC, Dolar, Operátor, ZTE, MFČR, USFRevolut Bank míří do Česka. Co to znamená pro stávající uživatele?
Lukáš Václavík
FintechRevolutPlacení mobilem
Cetin opět zrychlí download a upload v síti VDSL. Známe podrobnosti
Lukáš Václavík
VDSLCETINPřipojení k internetu
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

Novela DPH je hotová. Od října se i v Česku bude platit daň za zásilky do 22 eur. Možná…

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Tip: Jak stáhnout ISO Windows 11 a nainstalovat jej na „libovolný“ počítač?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft