Americký federální úřad FCC spočítal, kolik bude stát výměna síťových prvků od Huaweie a ZTE, které ve svých telekomunikačních sítích používají tamní menší operátoři. FCC je dotuje ze svého rozvojového fondu USF (Universal Service Fund), pokrývají totiž mnohé venkovské a obecně obchodně méně atraktivní oblasti USA.
5G technologie od Huawei úspěšně splnily požadavky schématu zajištění bezpečnosti síťových zařízení NESAS
Jenže, federální komisi se pochopitelně nechce platit společnostem, které používají technologie, jenž jsou zrovna na černé listině, a tak vyzvala všechny dotčené operátory, aby sepsali, jak moc lpí na čínském hardwaru.
Nyní se FCC pochlubila výsledky (PDF) a částka by se mohla vyšplhat zhruba na 1,6 až 1,8 miliard amerických dolarů. Pro lepší představu, po přepočtu to činí zhruba 40,5 miliard korun a ještě pro lepší srovnání je to jen o něco málo méně než plánované letošní výdaje českého ministerstva průmyslu a obchodu (49 mld. Kč).
Malí operátoři se bez pomoci Washingtonu neobejdou
Výměna se prodraží hlavně z toho důvodu, že síťová elektronika od Huaweie a ZTE byla k dispozici za nižší cenu. Jeden z lokálních telekomunikačních operátorů, Eastern Oregon Telecom tak například pro The Verge prohlásil, že to samé, co od Huaweie získal za 500 tisíc dolarů, nakoupí u západní konkurence za 1,5 milionů dolarů. Tento rozdíl je přitom pro malé operátory likvidační.
Technologickou obměnu proto musí a nakonec i bude spolufinancovat americký federální rozpočet.