Angee: Český Google Nest jde na Kickstarter

Na Kickstarter míří Angee, česká chytrá krabička pro zabezpečení domácnosti napojená na mobilní aplikace. Vyrábět se bude v Číně, vývoj je kompletně v Praze.

Když bývalý šéf Applu a Pepsi John Sculley v květnu navštívil Prahu, na tři a půl hodiny se sešel také s mladým podnikatelem Tomášem Turkem. Dnes především investor a poradce nedávno vypustil do světa levné chytré telefony Obi Worldphone a měl Turkovi co říci. Zejména v oblasti, jak se při výrobě hardwaru dostat na nízkou cenu a jak zvládnout distribuci.

To se bude hodit. Turek totiž se svým týmem sdruženým ve společnosti Day One chystá uvést zejména na americký trh chytrou krabičku, nebo spíše válec, nazvanou Angee. Ta ukazuje, že i v Česku může vznikat spotřební elektronika s kvalitním designem.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle je Angee, chytrý bezdrátový bezpečnostní systém.​

Designed by Apple in California. Assembled in China. To je fráze, kterou naleznete na zadní části výrobků od Applu. Odvolávají se na ní i autoři Angee. „Produkt kompletně navrhujeme a vyvíjíme v Česku a tak to i zůstane, s výrobou ovšem zamíříme do Číny. Pořád se to vyplatí, zejména kvůli logistice, objemům a dnes i zkušenostem,“ říká Tomáš Turek ve své podkrovní kanceláři u pražského Náměstí Míru, kde celý produkt vzniká.

Ve vedlejší místnosti sedí technický ředitel projektu Rosťa. Ukazuje na prototyp Angee ležící na stole a upozorňuje, že finální verze bude ještě o něco menší a kompaktnější. Tým bývalého důležitého člověka v Jablotronu, kterého zlákala myšlenka Angee zlákala, na první pohled odvedl kvalitní práci. Angee má povedený design v matné černé barvě a působí velice solidním dojmem. Teď to celé ještě uvést do sériové výroby a začít distribuovat zákazníkům.

Bezdrátová kontrola domácnosti

Angee je v podstatě zabezpečovací systém, který vychází z trendu mobilních chytrých zařízení, aplikací a všudypřítomného bezdrátového připojení. Produkt se skládá z hlavní základnové stanice ve tvaru válce a následně libovolného množství malých senzorů, které se připevňují na vstupní body (dveře, okna a podobně). Vše funguje bezdrátově a bez zapojení do elektřiny, stačí zařízení zhruba jednou do roka nabít. Instalace takového systému zabere třicet sekund. Stačí jednotlivé prvky rozmístit, stáhnout si aplikaci na chytrý telefon či hodinky Apple Watch a vše spárovat.

Klepněte pro větší obrázek
Senzor se umisťuje na dveře či okna.​ Komunikuje bezdrátově a data posílá jen v případě potřeby.

Hlavní práci pak vykonává ona základna, která skrze internetové připojení do aplikace, ať už jste kdekoliv, posílá požadované informace. Nenápadný válec má jednu důležitou „vychytávku“ – horní část, ve které je umístěna kamera, se dokáže otáčet o 360 stupňů a potichu sledovat pohyb. Nevyžádaná osoba tak může být neustále v hledáčku s tím, že Angee může automaticky posílat snímky do mobilu. Lze nadefinovat, komu všemu mají informace chodit, a společnost se chystá, že systém propojí i se systémy policie.

Angee není konkurencí pro zabudované bezpečnostní systémy, které se integrují například přímo během stavby domu. Jde spíše o řešení do bytů a podobně. Velikost objektu nehraje takovou roli, základnové stanice lze propojovat tak, aby spolupracovaly. Ve Spojených státech, kam český produkt míří v první fázi, se vloupání do domácnosti odehrává každých 13 sekund. Angee může být ideální volbou také pro ty, kdo krátkodobě pronajímají své byty skrze stále oblíbenější službu Airbnb. Produkt se hodí i pro aktivity jako je monitorování dětí.

Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je také reproduktor či rozpoznávání řeči. To dává možnosti rozšíření do budoucna.​

„V současné době se soustředíme především na to, aby Angee skvěle plnilo funkci bezpečnostního systému. Zároveň ale přemýšlíme o tom, jak celý systém využít i v případě, když jste doma a nepotřebujete nic hlídat,“ popisuje Turek. Chytrý válec je vybavený technologiemi typu gyroskop, akcelerometr nebo třeba systém pro rozpoznávání hlasu (s ním pomáhá i Jan Šedivý z ČVUT). Do budoucna by tak Angee mohlo získat nové funkce, třeba možnost hlasového zadávání údajů do kalendáře. Angee by se tak v tomto ohledu dost podobalo novince Echo od Amazonu.

Pro peníze na Kickstarter

Na Angee se začalo pracovat před zhruba 18 měsíci. S vývojem mobilních aplikací pomáhá přední české vývojářské studio Cleevio, jehož majitelé v Day One drží podíl.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kamera se umí otáčet o 360 stupňů a modré diody půjde vypnout.​

„Vývoj financujeme z vlastních peněz a jsme schopní vytvořit prototyp. Na rozjetí výroby ovšem potřebujeme peněz více. Investoři už hlásí zájem, pro nás je to ale v současné době nevýhodné. Rozhodli jsme se proto, že vstoupíme na Kickstarter,“ vysvětluje Turek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace bude dostupná pro chytré telefony a Apple Watch.​ Zjistit půjde i teplota a další parametry.

Cílem crowdfundingové kampaně, která dnes startuje, je vybrat alespoň 250 tisíc dolarů, za což už je možné výrobu rozjet. V případě vyšších částek je pak možné stanovit další mety. V pokročilejší fázi už se s investorem počítá. „Rozjíždíme i předobjednávky, už jich máme poměrně dost. Pokud jich bude opravdu hodně, investora bychom ve výsledku ani nepotřebovali,“ plánuje šéf Angee. Kickstarter má mimo jiné posloužit k validaci trhu a vytvoření komunity.

Na moderních technologiích

Češi chtějí koncovou cenu základního balení, které obsahuje základnovou stanici Angee a jeden senzor, stanovit na 399 dolarů. Prodej se má realizovat především skrze vlastní weby (inspirací jsou kamery GoPro) a také Amazon. S rozjezdem výroby v Číně pomůže velký hardwarový akcelerátor Dragon Innovation, jehož služeb využila i známá jména jako Pebble (chytré hodinky) či MakerBot (3D tiskárny). Na vývoji prototypu se podílelo sedm firem.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj zůstane v Česku. Šéf Angee Tomáš Turek.​

Návrh a architektura použitých základních desek je dílem Angee. Desky jsou osazené čipem Cortex A9 od ARMu. Výrobek nepoužívá žádné aktivní chlazení. Angee se připojuje přes Wi-Fi (a/b/g/n) a pomocí technologie WebSockets udržuje persistentní komunikaci. K dispozici je Bluetooth 4.1. Samotné senzory jsou v základnu v takzvaném „idle“ stavu a informaci posílají jenom v případě detekovaného pohybu a podobně. Softwarové zázemí běží na cloudu Amazon Web Services.

Day One se do budoucna nechtějí zastavit pouze u jednoho produktu a plánují další. „Velice nás zajímá propojování hardwaru se softwarem a chtěli bychom se tudy vydat,“ uzavírá šéf firmy Cleevio a spolumajitel Day One Lukáš Stibor. Angee má dorazit na koncový trh v říjnu 2016.

Češi vyrábí i výkonný Wi-Fi router

Angee není jedinou „počítačovou krabičkou“, na které se v Česku pracuje. Za tou druhou stojí správce národní internetové domény CZ.NIC. Jde o výkonný bezdrátový router nazvaný Turris. Ten byl původně vyroben v sérii dvou tisíc kusů jako součást projektu pro výzkum kybernetické bezpečnosti. Zájem o něj je ovšem značný, takže se CZ.NIC rozhodl pro komerční nasazení. Turris například začal používat „otec internetu“ Vint Cerf, firma SamKnows pomocí něj měří rychlost internetu a americký gigant Comcast vývoj podpořil grantem ve výši několika milionů. I díky tomu by tak na přelomu roku mohla odstartovat výroba modelu Turris Lite.

„Chtěli bychom, aby to byl nejvýkonnější domácí router na trhu. Vzhledem k tomu, jak to na trhu vypadá, by to neměl být takový problém,“ říká Bedřich Košata, který za projektem stojí. Cena zařízení až ke 250 dolarům. CZ.NIC nabídne také vlastní software a neustálé bezpečnostní aktualizace. Do projektu se skrze sekci Projects zapojuje také Jablotron. Ten by kromě nákupu součástek mohl obstarat i onu výrobu.

Diskuze (6) Další článek: Jack Kilby: Jak překonat tyranii množství

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,