Antarktida získá rychlý internet, povede tam první podmořský kabel

Jediný kontinent, na kterém není žádný stát ani na něm trvale nežijí lidé, se poprvé napevno připojí k internetu. Společnosti Desarrollo País a H2 na Antarktidu natáhnou podmořský kabel, díky němuž se vědci pracující na polárních stanicích budou moci k celosvětové síti poprvé připojit jinak než satelitem.

Tzv. Humboldt Cable vznikl na popud chilské vlády, která v roce 2019 chtěla rychleji propojit Latinskou Ameriku s Oceánií. Tehdy uvolnila zhruba tři miliony dolarů na vypracování studie, jak by takový projekt měl vypadat.

Podmořská optika nakonec spojí města Valparaíso (Chile) a Sydney (Austrálie), která jsou od sebe vzdálená 14 810 km. Z ní pak povede odbočka na Antarktidu. Celkové náklady činí 400 milionů dolarů. Výstavba začne příští rok s tím, že v provozu Humboldt Cable bude od roku 2024.

Nová linka propojí kontinenty rychlostí 400 Gb/s. Stávající satelitní internet je o několik řádů pomalejší. Kupříkladu americká stanice McMurdo využívá 25Mb/s linku s odezvou ve stovkách milisekund. Zajímavější posun v družicovém internetu bude až v plnou konstelací Starlinku nebo jeho konkurentů, kteří by mohli pokrýt jižní pól relativně levným internetem o rychlostech, na které jsou zvyklé západní domácnosti.

Zdroj: Submarine Cable Networks via TechRadar

Diskuze (6) Další článek: Jednoduchá diagnostika automobilu pomocí telefonu a OBD-II adaptéru za pár stokorun

Témata článku: Internet, Satelit, Austrálie, Připojení k internetu, Antarktida, Vypracování, Jižní pól, Kabel, Oceánie, Sydney, Latinská Amerika, Dolar, Rychlý internet, Chile, Podmořský kabel, Satelitní komplety na Heureka.cz