Apple investuje do vývoje a výzkumu už 15 miliard dolarů ročně. Překonává ostatní giganty

  • Apple výrazně zvětšil investice do výzkumu a vývoje
  • Rozpočet patří mezi největší na světě
  • Apple ještě přitlačil a pouští se do nových směrů vývoje

Ještě před pár lety Apple svým rozpočtem učeným pro výzkum a vývoj nijak nevynikal oproti technologickým firmám jako je IBM, Google, Microsoft nebo Amazon. Právě naopak - spíše se řadil do nižší úrovně a investoval poměrně málo, ale jak finanční výsledky ukazují, velmi efektivně.

To se ale již změnilo a Apple nyní patří mezi nejhodnotnější společnosti na světě, které mají největší zisky a velké zásoby peněz. Investice výzkumu a vývoje v poslední době výrazně navýšily a důvodů je jistě několik.

Od čipu po operační systém

Apple si stále více věcí začíná vyvíjet sám. Vertikální integrace se tak týká všech možných částí. Můžeme sem zařadit jeho vlastní procesory řady Ax, v rámci kterých si vyvíjí i vlastní grafické čipy. Zároveň si postupně začíná vytvářet vlastní čipy pro řízení spotřeby nebo třeba i bezdrátové čipy Wx.

Klepněte pro větší obrázek
V roce 2017 Apple investoval jen 11,6 miliardy dolarů . Amazon je nutné brát s rezervou, velkou část investic totiž tvoří nové sklady a logistické platformy

Nesmíme zapomínat ani na čipy Tx, které slouží nejen jako řadič SSD, ale plní také bezpečností funkce nebo funkce Siri. Z pohledu bezpečnosti si Apple vyvíjel nejen vlastní technologii pro snímání otisku prstu, ale nyní i Face ID pro biometrické ověřování pomocí obličeje. Stejně to platí o kamerách.

Klepněte pro větší obrázek
Investice Applu do R&D velmi rychle rostou, za poslední rok to byl opravdu velký skok

Apple si přitom vyvíjí vlastní operační systémy, vlastní šasi a spoustu periférii k počítači i k mobilním zařízením. S každým dalším zařízením, které Apple prodává, se přitom zvětšuje množství komponent, které vyvíjí sám, nebo k tomu postupně míří.

Hledá se náhrada iPhonu

iPhone byl bezesporu nejúspěšnější produkt Applu za poslední dekádu, což stále ukazují i poměry příjmů z jednotlivých produktů a služeb. Stagnující prodeje ale naznačují, že trh se pomalu dostává do bodu, kdy je plně nasycen, podobně jako se to stalo před let u počítačového segmentu.

Je jasné, že náhrada za mobilní telefon a tím pádem i zcela nový trend se blíží a pokud Apple nebude mít stejně úspěšný produkt jako byl iPhone, mohlo by to za pár let znamenat velké problémy. Tou technologií, která by se velmi snadno mohla stát zabijákem iPhonu a potažmo všech mobilních zařízení, je rozšířená realita, která je neustále dostupná.

Může jít o brýle a do budoucna třeba i o něco menšího, jisté ale je, že přesně takový „strašák“ visí ve vzduchu. Apple se tak již několik let připravuje a dle oficiálních informací přímo od šéfa - Tima Cooka, pracuje na brýlích pro rozšířenou realitu. Dle neoficiálních zdrojů by se dokonce výroba měla rozjet už koncem tohoto roku a prodej první generace by měl začít v druhém čtvrtletí roku 2020.

Apple v tomto směru udělal několik akvizic a zabývá se i hlavní technologií, která se podílí na konečném vytvoření virtuální obrazu, které pak vidí lidské oko. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi pokročilé a poměrně nové technologie, Apple musí do vývoje investovat opravdu hodně. Oproti jiným firmám si totiž Apple velmi často vyvíjí i samotné výrobní stroje na klíčové komponenty, které pak ve velkém obsluhují výrobní společnosti v Číně.

Hodily by se vlastní displeje

Apple dle informací rovněž už nějakou dobu pracuje na vlastních displejích, které jsou postavené na futuristické technologii MicroLED, která má lepší vlastnosti než OLED. Netrpí žádným vypalováním, umožňuje velmi vysoký jas (kvalitní HDR), věrnější podání barev a maximální kontrast, protože stejně jako u OLED, i MicroLED může vypínat jednotlivé miniaturní LED, takže se zobrazuje zcela černá.

Jedná se o velký zásah a úspěch ve vertikální integraci, protože Apple může postupně vyměnit displeje u iMaců, MacBooků, iPhonů i Watch za vlastní řešení. To vše mu umožní snížit náklady a rychle řídit inovaci dle vlastních potřeb. A zase o kousek utéct konkurenci.

Zatím není jasné, kdy se s novými displeji setkáme, ale jisté spekulace ukazují na to, že Apple chystá po letech opět nabídnout vlastní monitor, což by mohla být právě už první generace s MicroLED a stejně tak zcela přepracovaný MacBook Pro.

Dle neoficiálních informací má Apple stovky a možná i tisíce inženýrů, kteří se specializují přímo na displeje, takže se máme určitě na co těšit.

Je důležité zmínit, že na technologii MicroLED pracuje i Samsung, avšak zatím ukázal pouze velké displeje.

Procesory Intelu už nemusí být potřeba

Jednou z dalších spekulací je i to, že Apple pracuje na tom, aby se minimálně u nižší kategorie MacBooků zbavil procesorů Intel a nasadil v nich vlastní čipy Ax.

Apple každý rok pravidelně zvyšuje razantně výkon jak procesorové části, tak hlavně i grafické části, která má na starost i akceleraci dalších věcí (převod videa a podobně). Dle některých testů už současná generace dokáže konkurovat střední modelům od Intelu, takže se dá předpokládat, že Apple bude mít snahu zaútočit právě na nižší a střední segment.

Znamená to ale, že bude muset vyřešit podporu aplikací na nové instrukční sadě, případně jinak zajistit plynulý přechod pro uživatele. S tím už má ale Apple zkušenosti (během historie vyměnil několik druhů procesorů) a dle informací chystá právě hybridní aplikace, kdy půjdou mobilní aplikace velmi snadno převést pro použití na macOS. V tomto směru už ukázal několik takových vlastních aplikací.

Také baterie jsou potřeba ve velkém

Všechny mobilní zařízení obsahují baterii. Jedná se tak o klíčovou komponentu, kterou si Apple rovněž doposud musel kupovat od třetí strany. I to by se ale mohlo brzy změnit.

Informace naznačují, že si Apple bude chtít vyrábět vlastní baterie, což je jen další položka ve vertikální integraci, která je klíčová pro všechny mobilní produkty. Ostatně když to dokáže Tesla, tak proč ne Apple. Baterie pro své produkty potřebuje v obrovských objemech, vlastní výrobou by proto mohl ušetřit.

A co třeba elektromobil a autonomní systém

O projektu Titan se mluví již několik let a dle neoficiálních informací by mělo stále platit, že Apple zatím nepracuje na vlastním elektromobilu, ale vyvíjí vlastní software pro autonomní řízení. Ve velkém se také pustil do vlastních podrobných map, což spolu souvisí.

Uvidíme, jestli se v tomto směru dočkáme nějaké představení v budoucnu, protože jak tento projekt nakonec dopadne, je stále velkou záhadou. Alphabet už má vlastní Waymo, Tesla si rovněž vyvíjí vlastní systém a na trhu jsou i další konkurenční systémy, které se pomalu integrují, byť s omezenými možnostmi.

Cíl: kompletní osamostatnění

Vysoké investice už z tohoto pohledu nevypadají tak šílené, když vezmeme v potaz, že Apple nejen vyvíjí nové technologie, produkty a služby, ale zároveň se zbavuje stávajících dodavatelů komponent, které si rovněž bude vyvíjet a vytvářet sám.

Hlavní hrozbou ale je, aby mu vše nepřeteklo přes hlavu, protože to znamená nabobtnání společnosti a jak ukazuje minulost v mnoha případech, může to znamenat zpomalení inovačního cyklu společnosti, která pak kvůli tomu později ztrácí flexibilitu a konkurenceschopnost.

Diskuze (21) Další článek: Pentagon chce orbitální zbraně schopné sestřelovat nepřátelské rakety

Témata článku: Technologie, Microsoft, Google, Apple, Byznys, Výzkum, Intel, Samsung, Amazon, iPhone, Čína, MacBook, Siri, Tim Cook, IBM, HDR, Waymo, Mini LED, Watch, Displej, Projekt Titan, Giga +, Produkt, OST, Procesor, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czJaponský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Starlink překvapivě zlevňuje. I v Česku teď satelitní internet stojí o polovinu méně
Karel Kilián
StarlinkPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Za WhatsApp se bude platit! Za předplatné dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

** Bylo to jen otázkou času ** Už i WhatsApp nabízí prémiové předplatné ** Za poplatek dostanete funkci, která je u konkurence zadarmo

Martin Chroust
předplatnéWhatsAppMobilní aplikace
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

10 nejpovedenějších mobilů za posledních 10 let. Vzpomínáme na srdcovky, kterých jsme se nechtěli vzdát

** Výrobci dnes na trh chrlí jeden telefon za druhým ** V nepřeberné šedi ale tu a tam vyčnívají mobilní perly ** Vzpomeňte s námi na telefony, které jste dlouho nechtěli odložit

Martin Chroust
LegendyHistorieSmartphony