Apple je jako na rozbouřeném moři. Stoupá mu příjem, ale klesá zisk. iPhony se prodávají méně, jedou nositelnosti

  • Apple zveřejnil rozporuplné finanční výsledky za poslední čtvrtletí
  • Příjem se zvýšil, ale zisk poklesl
  • iPhonů se zase prodalo méně, ale všeho ostatního více

Apple zveřejnil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí  a čísla jsou poměrně rozporuplná. I když se podařilo Applu zvýšit příjem, pokračují obavy z oslabení jeho hlavního produktu – iPhonu, který tvoří stále největší část celkového příjmu. Zároveň ale posiluje v dalších produktech a službách, což postupně snižuje závislost na prodejích iPhonu.

Vyšší příjem, nižší zisk

Apple za poslední tři měsíce utržil 53,8 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období v minulém roce to bylo 53,3 miliardy dolarů. Jedná se tak o velmi mírný 1% růst, ale vzhledem k tomu jak se mu propadl příjem v předchozím čtvrtletí, je to určitě dobrá zpráva.

Klepněte pro větší obrázek

Co už není tak dobré, je ale zisk, který meziročně klesl z 11,5 miliardy dolarů na pouhých 10 miliard dolarů. I přes tyto hodnoty ale Apple uvádí, že se jedná o „největší“ červnové čtvrtletí v historii, což ale platí jen o některých částech.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o srovnání příjmu v jednotlivých oblastech světa, Applu se daří růst v Americe, Japonsku a kromě Číny i ve zbytku asijských zemí. Mírný propad je v Evropě.

Zájem o iPhony klesá

Applu se nedaří prodávat iPhony tak, jak by si představoval. Příjem z prodeje samotných iPhonů klesl meziročně z 29,5 miliardy dolarů na 26 miliard dolarů. Oproti minulému čtvrtletí jde ale o menší propad, takže možná dochází ke zpomalení tohoto trendu.

Už nějakou dobu nejsou k dispozici přesná čísla v podobě počtu prodaných kusů iPhonů, ale pokud budeme vycházet z poslední známé průměrné ceny za jeden prodaných iPhone (796 dolarů), bylo to kolem 32 milionů kusů.

Hlavní sezóna s novými modely se teprve blíží, takže uvidíme, jak se Applu podaří zaujmout a zda se na ke konci roku dočkáme většího upgradovacího efektu.

iPady stále rostou

Pravým opakem situace kolem iPhonů jsou ale iPady, kterých se za zmíněné tři měsíce prodalo celkem za 5 miliard dolarů, zatímco v minulém roce za 4,6 miliardy dolarů. Apple v tomto směru ukazuje, že je o tablety stále zájem.

Klepněte pro větší obrázek

Apple pokračuje v tabletovém tažení, když oddělil operační systém pro iPady (iPadOS) od klasického iOS pro mobilní telefony. V nabídce modelů jsou jak levné konfigurace, určené třeba do škol, tak i nejvýkonnější tablety určené pro náročné použití a profesionály.

Macům pomohly nové modely

V minulém čtvrtletí jsme se dočkali několika novinek ze segmentu Maců, což jistě pomohlo k tomu, že se výrazně zvýšil příjem z jejich prodejů. Za čtvrtletí se obrat dostal na 5,8 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 5,3 miliardy dolarů.

Apple si sice drží čtvrtou pozici z pohledu počtu prodaných počítačů, díky novému drahému Macu Pro lze ale očekávat, že mu příjem bude stoupat, což se dlouho nestalo, protože segment Maců byl dlouho poměrně stabilní bez většího růstového trendu.

Nositelnosti, příslušenství a služby

Asi tím nejlepším, čím se může Apple v předchozím čtvrtletí pochlubit, jsou výsledky z oblasti nositelností a dalšího příslušenství, kam spadá třeba Watch, AirPods, Apple TV nebo HomePod. Příjem z této oblasti vyskočil na 5,5 miliardy dolarů, přičemž v minulém roce byl jen 3,7 miliardy dolarů.

Dle Applu se podařilo kromě Watch vytvořit i z bezdrátových sluchátek AirPods nový ikonický a populární produkt, o který mají zájem jak majitelé zařízení od Applu, tak i další. Je vhodné připomenout, že na trhu už je druhá generace těchto sluchátek, která přinesla drobná vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Skvěle se daří i službám, kde byl obrat 11,5 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 10,2 miliardy dolarů. Ještě větší růst lze očekávat v dalších čtvrtletích, protože Applu pro veřejnost vypustí vlastní kreditní kartu, která má řadu výhod a je spojená s účtem Applu a jeho zařízeními. 

Nové finanční výsledky potěšily investory a hodnota akcií Applu tak stále stoupá. Hodnota společnosti se opět blíží jednomu bilionu dolarů, aktuálně je to 980 miliard dolarů.

Diskuze (1) Další článek: Asijská kráska z videí se nechtě ukázala v reálu. Softwarové filtry dokážou zázraky

Témata článku: Apple, Byznys, iPhone, Evropa, Finanční výsledky, iPad, AirPods, Apple TV+, iPadOS, Čtvrtletí, Amerika, Jak, Miliarda dolarů, Příjem, Miliarda, Apple a jeho zařízení, Dolar, Rozbouřené moře, Majitel zařízení, Watch, Mac Pro Apple, Mac, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czŠedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku