Byznys | Apple | Finanční výsledky

Apple je jako na rozbouřeném moři. Stoupá mu příjem, ale klesá zisk. iPhony se prodávají méně, jedou nositelnosti

  • Apple zveřejnil rozporuplné finanční výsledky za poslední čtvrtletí
  • Příjem se zvýšil, ale zisk poklesl
  • iPhonů se zase prodalo méně, ale všeho ostatního více

Apple zveřejnil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí  a čísla jsou poměrně rozporuplná. I když se podařilo Applu zvýšit příjem, pokračují obavy z oslabení jeho hlavního produktu – iPhonu, který tvoří stále největší část celkového příjmu. Zároveň ale posiluje v dalších produktech a službách, což postupně snižuje závislost na prodejích iPhonu.

Vyšší příjem, nižší zisk

Apple za poslední tři měsíce utržil 53,8 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období v minulém roce to bylo 53,3 miliardy dolarů. Jedná se tak o velmi mírný 1% růst, ale vzhledem k tomu jak se mu propadl příjem v předchozím čtvrtletí, je to určitě dobrá zpráva.

Klepněte pro větší obrázek

Co už není tak dobré, je ale zisk, který meziročně klesl z 11,5 miliardy dolarů na pouhých 10 miliard dolarů. I přes tyto hodnoty ale Apple uvádí, že se jedná o „největší“ červnové čtvrtletí v historii, což ale platí jen o některých částech.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o srovnání příjmu v jednotlivých oblastech světa, Applu se daří růst v Americe, Japonsku a kromě Číny i ve zbytku asijských zemí. Mírný propad je v Evropě.

Zájem o iPhony klesá

Applu se nedaří prodávat iPhony tak, jak by si představoval. Příjem z prodeje samotných iPhonů klesl meziročně z 29,5 miliardy dolarů na 26 miliard dolarů. Oproti minulému čtvrtletí jde ale o menší propad, takže možná dochází ke zpomalení tohoto trendu.

Už nějakou dobu nejsou k dispozici přesná čísla v podobě počtu prodaných kusů iPhonů, ale pokud budeme vycházet z poslední známé průměrné ceny za jeden prodaných iPhone (796 dolarů), bylo to kolem 32 milionů kusů.

Hlavní sezóna s novými modely se teprve blíží, takže uvidíme, jak se Applu podaří zaujmout a zda se na ke konci roku dočkáme většího upgradovacího efektu.

iPady stále rostou

Pravým opakem situace kolem iPhonů jsou ale iPady, kterých se za zmíněné tři měsíce prodalo celkem za 5 miliard dolarů, zatímco v minulém roce za 4,6 miliardy dolarů. Apple v tomto směru ukazuje, že je o tablety stále zájem.

Klepněte pro větší obrázek

Apple pokračuje v tabletovém tažení, když oddělil operační systém pro iPady (iPadOS) od klasického iOS pro mobilní telefony. V nabídce modelů jsou jak levné konfigurace, určené třeba do škol, tak i nejvýkonnější tablety určené pro náročné použití a profesionály.

Macům pomohly nové modely

V minulém čtvrtletí jsme se dočkali několika novinek ze segmentu Maců, což jistě pomohlo k tomu, že se výrazně zvýšil příjem z jejich prodejů. Za čtvrtletí se obrat dostal na 5,8 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 5,3 miliardy dolarů.

Apple si sice drží čtvrtou pozici z pohledu počtu prodaných počítačů, díky novému drahému Macu Pro lze ale očekávat, že mu příjem bude stoupat, což se dlouho nestalo, protože segment Maců byl dlouho poměrně stabilní bez většího růstového trendu.

Nositelnosti, příslušenství a služby

Asi tím nejlepším, čím se může Apple v předchozím čtvrtletí pochlubit, jsou výsledky z oblasti nositelností a dalšího příslušenství, kam spadá třeba Watch, AirPods, Apple TV nebo HomePod. Příjem z této oblasti vyskočil na 5,5 miliardy dolarů, přičemž v minulém roce byl jen 3,7 miliardy dolarů.

Dle Applu se podařilo kromě Watch vytvořit i z bezdrátových sluchátek AirPods nový ikonický a populární produkt, o který mají zájem jak majitelé zařízení od Applu, tak i další. Je vhodné připomenout, že na trhu už je druhá generace těchto sluchátek, která přinesla drobná vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Skvěle se daří i službám, kde byl obrat 11,5 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 10,2 miliardy dolarů. Ještě větší růst lze očekávat v dalších čtvrtletích, protože Applu pro veřejnost vypustí vlastní kreditní kartu, která má řadu výhod a je spojená s účtem Applu a jeho zařízeními. 

Nové finanční výsledky potěšily investory a hodnota akcií Applu tak stále stoupá. Hodnota společnosti se opět blíží jednomu bilionu dolarů, aktuálně je to 980 miliard dolarů.

Diskuze (1) Další článek: Asijská kráska z videí se nechtě ukázala v reálu. Softwarové filtry dokážou zázraky

Témata článku: Byznys, Apple, Evropa, iPhone, iPadOS, iPad, Finanční výsledky, AirPods, Apple TV+, Mac, Jak, Čtvrtletí, Apple a jeho zařízení, Dolar, Watch, Rozbouřené moře, Majitel zařízení, Příjem, Amerika, Miliarda, Mac Pro Apple, Miliarda dolarů


Určitě si přečtěte

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 45

David Polesný
Notebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 162

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky