Byznys | Apple | Finanční výsledky

Apple je jako na rozbouřeném moři. Stoupá mu příjem, ale klesá zisk. iPhony se prodávají méně, jedou nositelnosti

  • Apple zveřejnil rozporuplné finanční výsledky za poslední čtvrtletí
  • Příjem se zvýšil, ale zisk poklesl
  • iPhonů se zase prodalo méně, ale všeho ostatního více

Apple zveřejnil finanční výsledky za třetí fiskální čtvrtletí  a čísla jsou poměrně rozporuplná. I když se podařilo Applu zvýšit příjem, pokračují obavy z oslabení jeho hlavního produktu – iPhonu, který tvoří stále největší část celkového příjmu. Zároveň ale posiluje v dalších produktech a službách, což postupně snižuje závislost na prodejích iPhonu.

Vyšší příjem, nižší zisk

Apple za poslední tři měsíce utržil 53,8 miliardy dolarů, zatímco ve stejném období v minulém roce to bylo 53,3 miliardy dolarů. Jedná se tak o velmi mírný 1% růst, ale vzhledem k tomu jak se mu propadl příjem v předchozím čtvrtletí, je to určitě dobrá zpráva.

Klepněte pro větší obrázek

Co už není tak dobré, je ale zisk, který meziročně klesl z 11,5 miliardy dolarů na pouhých 10 miliard dolarů. I přes tyto hodnoty ale Apple uvádí, že se jedná o „největší“ červnové čtvrtletí v historii, což ale platí jen o některých částech.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud jde o srovnání příjmu v jednotlivých oblastech světa, Applu se daří růst v Americe, Japonsku a kromě Číny i ve zbytku asijských zemí. Mírný propad je v Evropě.

Zájem o iPhony klesá

Applu se nedaří prodávat iPhony tak, jak by si představoval. Příjem z prodeje samotných iPhonů klesl meziročně z 29,5 miliardy dolarů na 26 miliard dolarů. Oproti minulému čtvrtletí jde ale o menší propad, takže možná dochází ke zpomalení tohoto trendu.

Už nějakou dobu nejsou k dispozici přesná čísla v podobě počtu prodaných kusů iPhonů, ale pokud budeme vycházet z poslední známé průměrné ceny za jeden prodaných iPhone (796 dolarů), bylo to kolem 32 milionů kusů.

Hlavní sezóna s novými modely se teprve blíží, takže uvidíme, jak se Applu podaří zaujmout a zda se na ke konci roku dočkáme většího upgradovacího efektu.

iPady stále rostou

Pravým opakem situace kolem iPhonů jsou ale iPady, kterých se za zmíněné tři měsíce prodalo celkem za 5 miliard dolarů, zatímco v minulém roce za 4,6 miliardy dolarů. Apple v tomto směru ukazuje, že je o tablety stále zájem.

Klepněte pro větší obrázek

Apple pokračuje v tabletovém tažení, když oddělil operační systém pro iPady (iPadOS) od klasického iOS pro mobilní telefony. V nabídce modelů jsou jak levné konfigurace, určené třeba do škol, tak i nejvýkonnější tablety určené pro náročné použití a profesionály.

Macům pomohly nové modely

V minulém čtvrtletí jsme se dočkali několika novinek ze segmentu Maců, což jistě pomohlo k tomu, že se výrazně zvýšil příjem z jejich prodejů. Za čtvrtletí se obrat dostal na 5,8 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 5,3 miliardy dolarů.

Apple si sice drží čtvrtou pozici z pohledu počtu prodaných počítačů, díky novému drahému Macu Pro lze ale očekávat, že mu příjem bude stoupat, což se dlouho nestalo, protože segment Maců byl dlouho poměrně stabilní bez většího růstového trendu.

Nositelnosti, příslušenství a služby

Asi tím nejlepším, čím se může Apple v předchozím čtvrtletí pochlubit, jsou výsledky z oblasti nositelností a dalšího příslušenství, kam spadá třeba Watch, AirPods, Apple TV nebo HomePod. Příjem z této oblasti vyskočil na 5,5 miliardy dolarů, přičemž v minulém roce byl jen 3,7 miliardy dolarů.

Dle Applu se podařilo kromě Watch vytvořit i z bezdrátových sluchátek AirPods nový ikonický a populární produkt, o který mají zájem jak majitelé zařízení od Applu, tak i další. Je vhodné připomenout, že na trhu už je druhá generace těchto sluchátek, která přinesla drobná vylepšení.

Klepněte pro větší obrázek

Skvěle se daří i službám, kde byl obrat 11,5 miliardy dolarů, zatímco před rokem to bylo 10,2 miliardy dolarů. Ještě větší růst lze očekávat v dalších čtvrtletích, protože Applu pro veřejnost vypustí vlastní kreditní kartu, která má řadu výhod a je spojená s účtem Applu a jeho zařízeními. 

Nové finanční výsledky potěšily investory a hodnota akcií Applu tak stále stoupá. Hodnota společnosti se opět blíží jednomu bilionu dolarů, aktuálně je to 980 miliard dolarů.

Diskuze (1) Další článek: Asijská kráska z videí se nechtě ukázala v reálu. Softwarové filtry dokážou zázraky

Témata článku: Byznys, Apple, Evropa, iPhone, iPad, Finanční výsledky, Apple TV+, AirPods, iPadOS, Miliarda, Miliarda dolarů, Apple a jeho zařízení, Rozbouřené moře, Čtvrtletí, Majitel zařízení, Mac Pro Apple, Příjem, Watch, Amerika, Mac, Dolar


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 157

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 118

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 58

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 20

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45