Apple je největším odběratelem čipů na světě. Značně překonává i dřívějšího krále v podobě Samsungu

Zdroj: Apple
Apple je největším odběratelem čipů na světě. Značně překonává i dřívějšího krále v podobě Samsungu | Zdroj: Apple

Analytická společnost Gartner vydala podrobné informace z pohledu ákladů, respektive odběru čipů nejrůznějšího druhu v rámci největších technologických společností. Apple je ve velkém předstihu před ostatními a z pohledu nákladů ho lze označit za největšího odběratele dražších čipů na světě.

Apple za rok 2020 nakoupil čipy za neuvěřitelných 53,6 miliardy dolarů, což představuje 11,9% tržní podíl a meziroční skokový růst o 24 %. Na tomto příkladu lze tak skvěle vidět, proč se Applu zcela zásadně vyplatí nejen technologicky, ale i finančně přejít u všech zařízení na vlastní čipy. Potřebuje jich tolik za takové peníze, že se vyplatí zlepšování marže vlastním návrhem i dohodou přímo s výrobci jako TSMC, protože i pouhá procenta na maržích u čipů znamenají miliardy ušetřených dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhé pozici je s velkým odstupem Samsung, který za rok 2020 utratil za čipy 36,4 miliardy dolarů, což rovněž znamená meziroční zvýšení o 20,4 %. Naopak propadákem je Huawei, které si za minulý rok nakoupilo čipy jen za 19 miliard dolarů. Mezi dalšími v pořadí je Lenovo, Dell a další.

Je třeba upozornit, že se jedná o odhady a navíc nejde o počty čipů, ale náklady. To mimo jiné znamená, že Apple platí hodně také proto, že využívá a rovněž stále zabírá většinu nejmodernější výroby u TSMC. Jak jsme již dříve informovali, například 5nm čip vyjde přibližně dvakrát dráž než stejný čip vyrobený 7nm technologií. Naopak právě Huawei možná klidně nakoupilo více čipů, ale jednalo se o technologicky starší čipy s mnohem nižší cenou. Ovšem tentokrát v tom budou hrát i restrikce mezi USA a Čínou, takže šlo nejspíše také o počty kusů.

Na tomto žebříčku se tak ukazuje, že vyšší cena zařízení Applu se propisuje i do samotných nákladů a Apple nakupuje z větší části tu nejpokročilejší a mnohem dražší technologie výroby.

Váš názor Další článek: Vedle Airspeeder Mk3 jsou klasická závodní auta nuda. Vznáší se a je neskutečně rychlý

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, Procesory, Samsung, USA, Čipy, Čína, Dell, TSMC, Huawei, Lenovo, Výroba, Gartner, SVE, Čip, Největší odběratel, Odběratel, Dolar, Analytická společnost, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

** Vybrat správný disk SSD není příliš složité ** Na některé důležité parametry si ale musíte dát pozor ** Výrobcům se dá věřit, udávané rychlosti jsou dosažitelné

Jiří Kuruc
Jak vybratSSD
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows