Apple je největším odběratelem čipů na světě. Značně překonává i dřívějšího krále v podobě Samsungu

Zdroj: Apple
Apple je největším odběratelem čipů na světě. Značně překonává i dřívějšího krále v podobě Samsungu | Zdroj: Apple

Analytická společnost Gartner vydala podrobné informace z pohledu ákladů, respektive odběru čipů nejrůznějšího druhu v rámci největších technologických společností. Apple je ve velkém předstihu před ostatními a z pohledu nákladů ho lze označit za největšího odběratele dražších čipů na světě.

Apple za rok 2020 nakoupil čipy za neuvěřitelných 53,6 miliardy dolarů, což představuje 11,9% tržní podíl a meziroční skokový růst o 24 %. Na tomto příkladu lze tak skvěle vidět, proč se Applu zcela zásadně vyplatí nejen technologicky, ale i finančně přejít u všech zařízení na vlastní čipy. Potřebuje jich tolik za takové peníze, že se vyplatí zlepšování marže vlastním návrhem i dohodou přímo s výrobci jako TSMC, protože i pouhá procenta na maržích u čipů znamenají miliardy ušetřených dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Na druhé pozici je s velkým odstupem Samsung, který za rok 2020 utratil za čipy 36,4 miliardy dolarů, což rovněž znamená meziroční zvýšení o 20,4 %. Naopak propadákem je Huawei, které si za minulý rok nakoupilo čipy jen za 19 miliard dolarů. Mezi dalšími v pořadí je Lenovo, Dell a další.

Je třeba upozornit, že se jedná o odhady a navíc nejde o počty čipů, ale náklady. To mimo jiné znamená, že Apple platí hodně také proto, že využívá a rovněž stále zabírá většinu nejmodernější výroby u TSMC. Jak jsme již dříve informovali, například 5nm čip vyjde přibližně dvakrát dráž než stejný čip vyrobený 7nm technologií. Naopak právě Huawei možná klidně nakoupilo více čipů, ale jednalo se o technologicky starší čipy s mnohem nižší cenou. Ovšem tentokrát v tom budou hrát i restrikce mezi USA a Čínou, takže šlo nejspíše také o počty kusů.

Na tomto žebříčku se tak ukazuje, že vyšší cena zařízení Applu se propisuje i do samotných nákladů a Apple nakupuje z větší části tu nejpokročilejší a mnohem dražší technologie výroby.

Váš názor Další článek: Vedle Airspeeder Mk3 jsou klasická závodní auta nuda. Vznáší se a je neskutečně rychlý

Témata článku: Technologie, Apple, Byznys, Procesory, USA, TSMC, Samsung, Čipy, Čína, Huawei, Lenovo, Dell, Výroba, Gartner, Odběratel, Dolar, Největší odběratel, Analytická společnost, Čip


Určitě si přečtěte

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

Týden Živě: On fakt dnes ještě někdo stahuje filmy z Ulož.to?

** Kauza Ulož.to a proč my dva už (moc) newarezíme ** Windows 10X existují, ale nabízí se otázka proč ** Nissan ukázal vizi kanceláře v podobě karavanu

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 152

Jakub ČížekVladislav Kluska
Týden ŽivěVideo
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment