Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

  • Apple odhalil své plány na zcela nové mapy
  • Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci
  • Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Apple oznámil, že už několik let tajně pracuje na nové generaci vlastních map, které byly kompletně přepracované a mají být „nejlepší na světě“, alespoň ve srovnání se současnou konkurencí.

Mapy hrají důležitou roli pro většinu uživatelů chytrých mobilních telefonů a aut, takže se nelze divit tomu, že aplikace s mapovými podklady patří dlouhodobě mezi nejstahovanější napříč všemi trhy. Apple se ale rozhodl, že předběhne veškerou konkurenci a vytvoří ty nejlepší mapy.

Boj začal s iPhonem

Když vyšel první iPhone od Applu, obsahoval tehdejší nejlepší online mapy od Googlu, které byly vybavené i množstvím dodatečných informací. Jak ale Google nastartoval vlastní konkurenční platformu Android (po vzoru Microsoftu v počítačových letech), mapy coby důležitá aplikace v iPhonu začaly být velkou konkurenční položkou. Dle neoficiálních informací zlom nastal ve chvíli, kdy Google spustil podporu navigace, která byla dostupná pouze na mapách pro zařízení s Androidem, zatímco verze pro iPhone takovou funkci neměla.

Klepněte pro větší obrázek

Dle spekulací se tak už v roce 2009 začal Apple připravovat na to, že bude mít vlastní mapy, což dokazovalo několik akvizicí společností z této oblasti (Placebase, Ply9, C3 Technologies). Google mapy se velmi rychle vyvíjely a staly se naprostým standardem, který poskytoval vysokou kvalitu dat na celém světě. Googlu pochopitelně pomáhaly informace z vyhledávání, indexace webů a sbírání dat uživatelů.

V roce 2012 ale Apple na WWDC představil vlastní mapy - „Apple Maps“ (stejně jednoduše jako Google Maps).

Prvotní průšvihy

Mapy jsou nesmírně komplexní záležitostí a přesně tak se později vyjádřil i nový šéf divize map Eddy Cue. Proč nový? V roce 2012 totiž na WWDC 2012 při představování mobilního operačního systému iOS 6 ještě softwarovou mobilní divizi (iOS) vedl Scott Forstall. I když prezentace vypadala skvěle a Apple se pochlubil nejen pěkným grafickým rozhraním, ale také například použitím rychlé a úsporné vektorové grafiky a Flyoverem (3D zobrazení vybraných hlavních měst a zajímavých míst na planetě), reálné uvedení byla ostuda.

Představení Apple Maps na WWDC 2012 si můžete prohlédnout zde:

Mapy totiž obsahovaly velké množství chyb, které se týkaly jak samotných názvů nebo tras, tak i satelitních snímků. Mapy totiž vycházely z většího počtu zdrojů (TomTom, OpenStreetMap a další) a spojení všeho do jednoho guláše nebylo zrovna ideální. Sám šéf Applu – Tim Cook se za to omluvil a posléze propustil i Scotta Forstalla, který se dle spekulací odmítal podepsat na omluvný dopis.

Klepněte pro větší obrázek
I takto vypadaly mapy od Applu v roce 2012

Těžký souboj s Googlem

Bylo znát, že Apple od té doby nasadil na mapy mnohem větší zdroje (lidi, peníze, akvizice) a začal rychle uvádět nové funkce, které přibývaly s každou novou verzí iOS. Apple začal integrovat mapy s různými službami, s aplikacemi uvnitř systému a později vše otevřel i pro vývojáře.

I přes to ale Apple nezvládal tempo Googlu, který v té době už začal nabízet funkce jako Street View po celém světě, protože jeho mapovací auta začaly reálné jezdit (a lidé se speciálními kamerovými batohy i chodit) po všech možných silnicích s cestách.

Klepněte pro větší obrázek
Tržní podíly Apple a Google map v USA v průběhu posledních let

Mapám od Applu se ale začalo poměrně dařit v USA, kde si během let dokázaly udržet tržní podíl kolem 30 %, přičemž Google Mapy stály kontrolovaly více než polovinu trhu. Pokud jde o ostatní země, tam jsou na tom Apple Mapy obvykle mnohem hůře, což je hlavně kvůli podílu levnějších telefonů s Androidem a také horším lokálním informacím.

Kompletní přepracování s iOS 12

S příchodem iOS 12 bychom se ale měli dočkat výrazné změny. Eddy Cue totiž v rozhovoru pro web Techcrunch prozradil, že Apple několik let tajně pracoval na zcela novém systému map a mapových podkladů. Výsledkem tak mají být kompletně přepracované mapy, které budou mnohem detailnější a přesnější, než tomu bylo v minulosti a hlavně také u konkurence.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání staré a nové generace map od Applu

Kromě neustálého menšího vylepšování už od roku 2012 chce totiž Apple posunout své mapy na další úroveň a vytvořit nejlepší mapy na světě, protože si staví vlastní přesnou platformu a nebude se spoléhat na databázi jiných, jako tomu bylo doposud.

Klepněte pro větší obrázek
Nové Apple Mapy budou graficky zobrazovat velmi přesně jednotlivé druhy objektů a cest

Eddy Cue tvrdí, že si nemyslí, že nyní někdo pracuje na tak pokročilém systému jako Apple, který se tento vývoj snaží již několik let držet v tajnosti. Eddy Cue mluví právě o podivných vozidlech zaregistrovaných Applem, které byly spatřené na amerických silnicích s obrovskými snímacími senzory na střechách. Tato vozidla se vyskytují ve stále větším počtu.

Přesné mapové podklady totiž hrají důležitou roli i pro autonomní systémy, na kterých Apple rovněž pracuje a více méně tak zabíjí dvě mouchy jednou ranou. Mapy jsou zkrátka extrémně důležité jak pro lidi, tak i pro auta budoucnosti.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Auta Applu pro snímání mapových dat

I když se objevily informace o tom, že Apple poskytne náhled nových map už v iOS 12 beta 3, nám se zatím nepodařilo novinky najít. Lze se ale podívat na prezentované srovnávací obrázky map ze staré a nové generace, kde lze vidět obrovský posun v detailu a tím pádem i množství informací. Přímo ve vykreslené grafice tak lze rozpoznat nejen silnice a budovy, ale třeba hřiště, tenisové kurty, trávu a podobně, pochopitelně dle konkrétního přiblížení.

Co už není vidět, je i přepracované vyhledávání, které by mělo poskytovat relevantnější výsledky a to jak pro jízdu autem, tak hlavně i pro chůzi (či kolo), kde by nové mapy měly rovněž zazářit.

Nejdříve USA

Eddy Cue se vyjádřil, že s novými mapami bude možné mnohem rychleji aktualizovat informace o daných místech, o nových cestách a podobně. K tomu si stačí přidat i to, že s používáním map dokáže Apple automaticky sbírat anonymní informace a získávat tak informace o kolonách a podobně, stejně jako už to zvládá Google (Waze) a jiní.

Klepněte pro větší obrázek
Apple při použití map sbírá anonymní data, ale aby se ještě více zabezpečila anonymita, sběr dat začíná až později při jízdě a končí před koncem. Apple tak v systému nepracuje s tím, odkud jste vyjeli ani kam jste dorazili.

Apple ale plánuje, že nové mapy budou nejdříve dostupné v Kalifornii a pak postupně v dalších státech USA. Je jasné, že chtějí být opatrní, aby se nestalo podobné fiasko jako při uvedení map v roce 2012. Eddy Cue ale zároveň potvrdil, že Apple Mapy jsou mezinárodní, takže pracují na vývoji i v jiných zemích jako je Velká Británie, Švédsko, Španělsko, Portugalsko, Japonsko, Itálie, Irsko, Francie nebo Řecko.

Podobně jako u jiných služeb lze očekávat, že Česko nebude v první vlně a nejspíše ani v té druhé, ale na to už jsme celkem zvyklí.

Jak je to u nových technologií běžné – není problém něco vytvořit v malém měřítku, to dokáží malé týmy i s malými rozpočty kdesi v zahrabané laboratoři. Problém nastává se škálováním a tedy dostat novou technologii (v tomto případě kompletně přepracované mapy) v co nejkratším čase k co největšímu počtu uživatelů a tedy i do největšího počtu zemí na planetě. A to je přesně to, v čem mají Google Mapy stále náskok. Uvidíme, jestli se to Applu tentokrát podaří zvrátit.

Diskuze (49) Další článek: VW chce v příštím roce spustit službu pro sdílení elektromobilů

Témata článku: Technologie, Microsoft, Google, Apple, Japonsko, Android, iPhone, USA, iOS, Mapy, Tim Cook, Velká Británie, Francie, Tržní podíl, OpenStreetMap, Řecko, TomTom, Levný telefon, Malý tým, Americká silnice, Pokročilý systém, Nová generace, První vlna, Kolona, Nová technologie, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

Jak „vykrást“ jakýkoliv web. Vyzkoušíme si to na Doprácenakole.cz

** Mnohé webové služby nabízejí API pro vývojáře ** Většina ale nic takového nemá ** Jak strojově vytáhnout prakticky cokoliv z libovolného webu

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Philips Screeneo U4. Kompaktní projektor, nejen k mobilu, se hodí i do extrémně malých prostor

Philips Screeneo U4. Kompaktní projektor, nejen k mobilu, se hodí i do extrémně malých prostor

** Philips ukázal kompaktní projektor nejen k mobilu ** Už za pár hodin se na něj vybraly miliony korun ** Projektor je určen do malých místností a nezruinuje vaši peněženku

Martin Chroust
IndiegogoProjektory
Bílý trpaslík přežil vlastní supernovu a je jasnější než předtím

Bílý trpaslík přežil vlastní supernovu a je jasnější než předtím

** Lidé mají obvykle představu, že supernova je extrémně katastrofickou explozí ** Jak se ale ukazuje, neplatí to vždy ** Astronomové nalezli hvězdu, která právě takový výbuch přežila

Stanislav Mihulka
Astronomie
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti