Apple nemusí doplácet daně za 13 miliard eur. Zatím vyhrál soud proti Evropské komisi

Apple nemusí doplácet daně za 13 miliard eur. Zatím vyhrál soud proti Evropské komisi

V roce 2016 obvinila Evropská komise Irsko z toho, že v letech 2003 až 2014 poskytovalo společnosti Apple extrémní daňové zvýhodnění i pod hranicí 2 % proti standardní už tak nízké dani 12,5 %.

Evropská komise požadovala, aby Apple doplatil Irsku daně za 13 miliard eur, čemuž se bránilo i samotné Irsko, pro které je Apple významným daňovým plátcem. Apple je celosvětově největším plátcem daní.

Evropská komise však u druhého nejvyššího dvoru Evropské unie s rekordní sankcí neuspěla, protože se jí nepodařilo prokázat zmíněná obvinění. Viceprezidentka Margrethe Vestager se za Evropskou komisi již vyjádřila, že rozhodnutí soudu prostudují a budou postupovat případnými dalšími možnými legálními kroky. Komise se může odvolat k Soudnímu dvoru, což je nejvyšší instance Evropské unie.

Ministerstvo financí Irska oznámilo, že Apple žádné speciální výhody nedostal a všechny daně byly správně odvedené dle standardních daňových pravidel, která v zemi platí.

Tim Cook se k situaci vyjádřil tak, že jde o politické nesmysly, protože celý případ je uměle postavený na tom, aby Apple danil i v jiných zemích EU, které by z toho chtěly mít finanční přínos.

Už od 80. let ale Apple čelí různým obviněním, že používá řadu daňových optimalizací. Tyto optimalizace mají využívat právních nedokonalostí mezi jednotlivými daňovými pravidly různých zemí, hlavně mezi USA a ostatními státy.

V roce 2013 musel Tim Cook obhajovat daňové kroky Applu před Senátem USA a v posledních letech došlo k odhalení několika tajných materiálů o tom, přes jaké různé cesty se Apple vyhýbal placení vyšších daní pomocí daňových rájů.

Do hledáčku Evropské komise se dostávají i další celosvětové společnosti, které „optimalizují“ příjem ze všech různých států po celém světě. Mezi technologické společnosti s tímto terčem patří například i Google nebo Facebook.

Diskuze (44) Další článek: Nejvýkonnější současná konzole končí. Microsoft stopnul výrobu Xboxu One X

Témata článku: Apple, Google, Facebook, USA, Finanční výsledky, Tim Cook, Evropská unie, Soudy, Irsko, Evropská komise, Miliarda eur, Daň, Senát USA, Plátce, Soudní dvůr, Optimalizace, Margrethe Vestager, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czV menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

V menších komunitách je Wikipedia zranitelná. V některých zemích roznáší dezinformace

** Některé neanglické Wikipedie šíří nepravdivé informace o globálním oteplování. ** Dle Wikimedia Foundation je potřeba rozšířit komunitu. ** Západní filozofie Wikipedie v některých kulturách nemusí být chápána.

Petr Urban
DezinformaceWikipedia
Hitman 3 dostane příští rok nový obsah. Zahrát si ho budete moci i ve virtuální realitě

Hitman 3 dostane příští rok nový obsah. Zahrát si ho budete moci i ve virtuální realitě

Stejně jako předchozí díly podporuje IO Interactive i Hitmana 3 ještě dlouhou dobu po vydání. Dnes oznámili své plány na druhý rok.

Martin Nahodil
Hitman 3Oznámení
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Windows 11 budou rychlejší a zaberou méně místa na disku
Lukáš Václavík
Windows 11Windows UpdateOperační systémy
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola