Apple nemusí doplácet daně za 13 miliard eur. Zatím vyhrál soud proti Evropské komisi

V roce 2016 obvinila Evropská komise Irsko z toho, že v letech 2003 až 2014 poskytovalo společnosti Apple extrémní daňové zvýhodnění i pod hranicí 2 % proti standardní už tak nízké dani 12,5 %.

Evropská komise požadovala, aby Apple doplatil Irsku daně za 13 miliard eur, čemuž se bránilo i samotné Irsko, pro které je Apple významným daňovým plátcem. Apple je celosvětově největším plátcem daní.

Evropská komise však u druhého nejvyššího dvoru Evropské unie s rekordní sankcí neuspěla, protože se jí nepodařilo prokázat zmíněná obvinění. Viceprezidentka Margrethe Vestager se za Evropskou komisi již vyjádřila, že rozhodnutí soudu prostudují a budou postupovat případnými dalšími možnými legálními kroky. Komise se může odvolat k Soudnímu dvoru, což je nejvyšší instance Evropské unie.

Ministerstvo financí Irska oznámilo, že Apple žádné speciální výhody nedostal a všechny daně byly správně odvedené dle standardních daňových pravidel, která v zemi platí.

Tim Cook se k situaci vyjádřil tak, že jde o politické nesmysly, protože celý případ je uměle postavený na tom, aby Apple danil i v jiných zemích EU, které by z toho chtěly mít finanční přínos.

Už od 80. let ale Apple čelí různým obviněním, že používá řadu daňových optimalizací. Tyto optimalizace mají využívat právních nedokonalostí mezi jednotlivými daňovými pravidly různých zemí, hlavně mezi USA a ostatními státy.

V roce 2013 musel Tim Cook obhajovat daňové kroky Applu před Senátem USA a v posledních letech došlo k odhalení několika tajných materiálů o tom, přes jaké různé cesty se Apple vyhýbal placení vyšších daní pomocí daňových rájů.

Do hledáčku Evropské komise se dostávají i další celosvětové společnosti, které „optimalizují“ příjem ze všech různých států po celém světě. Mezi technologické společnosti s tímto terčem patří například i Google nebo Facebook.

Diskuze (44) Další článek: Nejvýkonnější současná konzole končí. Microsoft stopnul výrobu Xboxu One X

Témata článku: Google, Apple, Facebook, USA, Evropská unie, Tim Cook, Finanční výsledky, Soudy, Irsko, Margrethe Vestager, Plátce, Dan, Daň, Optimalizace, Soudní dvůr, Miliarda eur, Evropská komise, Senát USA, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czGoogle není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

Microsoft 365 pro rodiny nikdy nebyl levnější než teď. A máme trik, jak ušetřit ještě víc

**Microsoft 365 si můžete dopředu aktivovat až na 5 let. **Pokud předplatné prodloužíte o rodinnou variantu, počítá se celé období jako rodinná verze. **Můžete tedy kombinovat levnější předplatné pro jednotlivce s předplatným pro rodiny.

Petr Urban
SlevyMicrosoft 365Předplatné
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

Databáze 487 milionů telefonních čísel z WhatsAppu je na prodej. Mezi nimi je i přes milion čísel z Česka

** Na hackerských fórech se prodává balík 487 milionů telefonních čísel ** Jedná se o aktivní uživatele komunikátoru WhatsApp ** V balíku je i 1,3 milionu čísel s předvolbou +420...

Martin Chroust
ÚnikSoukromíWhatsApp