Apple ovládne TSMC i v roce 2021. Zamluvil si většinu 5nm výroby pro vlastní čipy

Apple byl první společností, která u TSMC začala využívat novou 5nm výrobu. Touto technologií jsou vyráběny jak čipy A14 Bionic pro iPhony 12, tak i M1 pro nové Macy. Podle informací CnBeta se ale linky na nejmodernější výrobu příliš neuvolní ani v roce 2021.

Podle informací potřebuje Apple tolik 5nm čipů, že si pro celý rok 2021 zamluvil 80 % veškeré dostupné 5nm výrobní kapacity TSMC. Jedná se tak o velmi dobrý pohled na objem, v jakých už aktuálně Apple operuje kvůli množství zařízení, které prodává a jež mají zároveň i čipy vyrobené nejpokročilejší technologii.

Zbylých 20 % kapacity si rozdělí všechny ostatní firmy, mezi kterými by mohlo být příští rok třeba i AMD. Je ale otázkou, jestli takto omezená dostupnost nebude problém a AMD kvůli tomu použije 7nm výrobu ještě s procesory Zen 4, nebo je zkrátka odsune až na rok 2022. Mezi dalšími společnostmi, které by měly v roce 2021 vyrábět u TSMC pomocí 5nm technologie, jsou třeba Broadcom, MediaTek nebo Qualcomm.

Apple by měl příští rok používat pro čipy A15 Bionic (iPhone 13) či M2 už vylepšený 5nm+ proces, který umožní opět trochu posunout možnosti v oblasti výkonu a spotřeby. Modernizované linky TSMC by měly poskytovat kolem 9 tisíc waferů za měsíc. Jak jsme už informovali dříve, za nejmodernější výrobu si ale Apple musí značně připlácet, protože v průměru dle odhadů stojí 5nm čipy dvakrát více než 7nm čipy.

Představovací video společnosti TSMC

Diskuze (2) Další článek: Cyberpunk 2077 skvěle škáluje i s vícejádrovými procesory. Nejlépe běží s novým 16jádrovým Ryzenem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,