Apple poprvé utržil přes 100 miliard dolarů za čtvrtletí, dařilo se všem produktům i službám

První čtvrtletí fiskálního roku 2021 bylo pro Apple nejúspěšnější v historii. Z finančních výsledků vyplývá, že firma mezi začátkem září a koncem prosince utržila rekordních 111,4 miliardy dolarů, o 21 % více než v předchozím roce. Nejvyšší byl také čistý zisk, který meziročně poskočil o 29 % na 28,8 miliardy dolarů.

Výjimečnost kvartálu potvrzuje i skutečnost, že Applu rostly všechny klíčové kategorie a polepšil si ve všech regionech včetně dříve uvadající Číny. V ní Apple utržil o osm miliard více než před rokem, nikde jinde nepřidal tolik.

Stěžejním produktem zůstává iPhone. Příjmy z prodeje telefonů vzrostly o 17 % na 65,6 miliardy dolarů. Apple už sice nezveřejňuje prodané kusy, avšak podle analýzy IDC jich bylo 90 milionů. To firmu vystřelilo na první příčku v dodávkách smartphonů za poslední kalendářní čtvrtletí a vrátilo na druhé místo před Huawei v celoročním pohledu.

Dodávky smartphonů za Q4 2020 podle IDC
Výrobce Dodávky 4Q20 Podíl 4Q20 Dodávky 4Q19 Podíl 4Q19 Změna
Apple 90,1 mil. 23,4 % 73,8 mil. 19,9 % +22,2 %
Samsung 73,9 mil. 19,1 % 69,5 mil. 18,8 % +6,2 %
Xiaomi 43,3 mil. 11,2 % 32,8 mil. 8,9 % +32,0 %
Oppo 33,8 mil. 8,8 % 30,6 mil. 8,3 % +10,7 %
Huawei 32,3 mil. 8,4 % 56,2 mil. 15,2 % −42,4 %
Ostatní 112,4 mil. 29,1 % 107,1 mil. 28,9 % +5,0 %
Celkem 385,9 mil. 100,0 % 369,9 mil. 100,0 % +4,3 %

O 21 % na 8,7 miliardy dolarů rostly příjmy z Maců, o 41 % na 8,4 miliardy pak poskočily také iPady. Apple před koncem roku uvedl nové počítače s vlastními procesory a vylepšené tablety, avšak roli jistě měl i covid, který obecně pomohl prodejům počítačů.

Třicetiprocentní růst na 13 miliard dolarů hlásí zbytek elektroniky včetně AirPodů, Watch, HomePodů nebo kabelových redukcí. Příjmy ze služeb jako App Store, Apple Music nebo Pay poskočily o 24 % na 15,8 miliardy dolarů.

Během konferenčního hovoru pak firma prozradila několik absolutních čísel týkajících se hardwaru či služeb. V oběhu je miliarda aktivních iPhonů a 1,6 milionů jablečných zařízení obecně. Společnost pak prodává 620 milionů předplatných, kam spadají Music, TV+, Arcade, One nebo nový Fitness+.

Představení iPhonu 12:

Diskuze (14) Další článek: Plex začíná fušovat do her. Bude streamovat tituly staré 40 a více let

Témata článku: Apple, Byznys, Samsung, iPhone, Čína, Apple Music, Huawei, App Store, iPad, Tim Cook, Finanční výsledky, Xiaomi, IDC, Airpody, Watch, Result, Počítač, Music, Arcade, Dolar, Mac, Fitness +, Čtvrtletí, TV +, Produkt, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

Nové nálezy mění naše představy o vzhledu i úloze pravěkých šavlozubých šelem

** Vyčnívající špičáky na rekonstrukcích mnohých šavlozubých šelem jsou výsledkem omylu ** Velké šavlozubé kočky nemusely dávat na své „zbraně“ tak velký pozor, jak se doposud předpokládalo ** Jejich přínos pro evoluci člověka tak byl mnohem menší, než se vědci domnívali

Jaroslav Petr
ZvířataEvoluce
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

Placené aplikace zadarmo. Huawei AppGallery se může brzy stát cílem hromadného stahování aplikací

** Vývojář upozornil Huawei na kritikou chybu API v AppGallery ** Kdokoliv si nyní může stáhnout placené aplikace zdarma ** Pokud nemají vlastní ochrany, půjdou normálně používat

Martin Chroust
Huawei AppGalleryZdarmaChyba
Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

** Dmitrij Rogozin nedávno uvedl, že Rusko odchází z Mezinárodní vesmírné stanice ** Termín není znám, partnerům to chce oznámit rok předem ** Odchod Ruska z ISS je nepravděpodobný

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná staniceRusko
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování