Apple prý pracuje na svém chatbotu. Své generativní AI interně říká Apple GPT

  • Apple vyvíjí vlastní chatbot, je určený pro interní potřebu
  • Apple GPT vzniká na bázi technologie od Googlu
  • Firma zvažuje, co dál, ale na příští rok chystá velké oznámení

Bylo by překvapivé, kdybychom se dozvěděli, že Apple se o umělou inteligenci nezajímá. Jenže takového překvapení jsme se nedočkali. Podle reportu zpravodajské agentury Bloomberg je to právě naopak, Apple vyvíjí vlastní AI a interně jí dokonce říká Apple GPT.

Apple GPT je jasně odkazuje na chatbot ChatGPT, který vyvíjí organizace OpenAI na bázi vlastního jazykového modelu GPT-4. Jablečná firma nepoužívá model od OpenAI, nýbrž si podle neoficiálních informací od loňska vyvíjí vlastní technologii Ajax. Jenže ta je založená na frameworku Google Jax a běží v Google Cloudu. Apple informace komentovat odmítl.

Výdělečný podnik má ve zvyku nepatřit k prvním na startu, ale raději si vypracuje kvalitní řešení, které následně konkurenci předběhne. Až před nedávnem Apple přiznal, že existuje virtuální realita, když uvedl luxusní brýle Vision Pro.

Raketový vzestup AI ovšem překvapil mnohé a evidentně to platí rovněž Google, který přitom interně na umělých inteligencích pracuje dlouhé roky. Apple je na tom ve srovnání svým způsobem ještě hůř, protože jeho hlasová asistentka Siri bývá vysmívána ve srovnáních s Google Asistentem.


O tom, jak konkurenční Microsoft implementuje AI do Windows, jsme si povídali v Podcastu Živě:


Podle pár měsíců staré analýzy Apple nicméně patří k největším subjektům z hlediska počtu lidí, které firma zaměstnává právě na vývoj AI. S necelými pěti tisíci jedinci se nachází jen kousek za Googlem. Tim Cook, šéf Applu, v květnu řekl, že je nutné vyřešit řadu potíží, které se s AI pojí. Umělou inteligenci chce nasazovat s rozmyslem.

Podle agentury Bloomberg se Apple interně obává, aby nástup technologie neprošvihl. Mohlo by to poškodit hlavně jeho výdělečný obchod se smartphony, které AI zřejmě v mnohém posune. Ajax využívá pro tvorbu jazykových modelů, určité chytré funkce založené na tomto systému už Apple nasadil ve vyhledávání, Siri nebo v mapách.

Klepněte pro větší obrázek
Ani do VR se Apple nehnal, právě naopak. Jestli budou
Vision Pro úspěch, vyhodnotíme nejdříve za několik měsíců

Chatbot vytvořil koncem loňského roku, dodnes k němu má přístup relativně malý okruh zaměstnanců a zaměstnankyň. Používají ho pro prototypování, samotné výstupy však Apple nedovoluje používat pro vývoj spotřebitelských produktů.

Podle reportu si podnik není jistý, v jaké podobně a s jakými schopnosti by měl generativní AI veřejnosti nabídnout. Posílení schopností Siri se přímo nabízí. Iniciativu uvnitř firmy vedou John Giannandrea, starší viceprezident strojového učení a AI strategie, a Craig Federighi, starší viceprezident softwarového vývoje. Giannandrea do roku 2018 vedl AI v Googlu.

Apple prý plánuje velké oznámení spojené s umělou inteligencí na příští rok. Momentálně hledá více expertek a expertů.

Přehlídka chatbotů

Svůj chatbot nedávno i v Česku oficiálně spustil Google. Microsoft mezitím už několik měsíců provozuje Bing Chat a přidává jej do mnoha svých jiných produktů a spouští nové funkce. Naposledy zpracování obrázků. Do souboje umělých inteligencí se zapojuje Meta, která ale poskytuje technologii, nikoli spotřebitelský produkt. Čile se vyvíjí i chatbot Claude.

Zdroje: Bloomberg

Váš názor Další článek: Tesla zlevnila. A vydělala víc peněz. Volkswagen překonává počtem prodaných elektromobilů, Toyotu kapitalizací

Témata článku: Microsoft, Google, Apple, OpenAI, Umělá inteligence, iPhone, Bing, Strojové učení, Bard, AI ve vyhledávačích, Copilot, ChatGPT, Siri, Chatovací AI, Apple iPhone na Heureka.cz