Apple v App Storu porušuje antimonopolní pravidla, říká Evropské komise

Apple v App Storu porušuje antimonopolní pravidla, říká Evropské komise | Zdroj: Apple

Jsou to dva roky, co Spotify podalo na Apple stížnost k Evropské komisi kvůli zneužívání dominantního postavení. Výkonný orgán EU teď dal švédské společnosti za pravdu. Komise zveřejnila předběžné stanovisko, podle něhož Apple porušuje unijní antimonopolní pravidla a žádá firmu o vysvětlení.

Spor vznikl v reakci na to, že cupertinská společnosti spustila vlastní hudební službu Apple Music přímo konkurující Spotify. Posluchačům ji nabízí za stejnou cenu, avšak Spotify je v nevýhodě. Z dané částky totiž musí odvést ještě 30% provizi Applu (od druhého roku už jen 15%).

Apple sám sobě pochopitelně nic platit nemusí, takže má jeho služba výhodu. Firma navíc v podmínkách zakazuje, aby tvůrci aplikací nejen nabídli alternativní platební metodu, ale nesmí o ní ani mluvit, třeba větou: „Zaplatit můžete na vašem webu.“

Když Spotify vyhlásilo Applu válku, možnost platit z přehrávače pro iOS úplně vyjmulo. Zůstala tam jen hláška Na Premium nemůžeš upgradovat v aplikaci. Není to ideální, víme o tom. Konkurenční YouTube Music pak předplatné na iOS zdražil, aby výši provize kompenzoval.

Horší podmínky pro spotřebitele

Evropské komisi se toto chování nelíbí, protože to pro spotřebitele znamená slabší konkurenci, případně vyšší ceny. Zaslala proto Applu dvě námitky kritizující monopol v App Storu. Jedna se týká provizí u předplatných streamovacích služeb, druhá nemožnosti informovat o alternativních způsobech platby.

Stanovením přísných pravidel pro obchod App Store, která znevýhodňují konkurenční služby pro streamování hudby, Apple připravuje uživatele o možnost zvolit levnější alternativy a narušuje hospodářskou soutěž. Děje se tak tím, že konkurenčním službám účtuje vysoké poplatky z každé transakce v App Storu a zakazuje jim informovat své zákazníky o jiných možnostech předplatného,“ řekla výkonná místopředsedkyně Komise Margrethe Vestagerová, která je zodpovědná za hospodářskou soutěž.

Předběžné výsledky nemusí odpovídat finálnímu verdiktu. Pokud teď ale Apple Komisi nepřesvědčí, že antimonopolní pravidla neporušil, hrozí mu pokuta ve výši deseti procent ročního tržeb. Ty loni činili 274,5 miliardy dolarů, pokuta by tak mohla dosáhnout až 27 miliard dolarů. Doposud nejvyšší penále za porušení hospodářské soutěže obdržel Google, za zneužití dominantního postavení na trhu s vyhledávači musel zaplatit 5 miliard dolarů.

Diskuze (145) Další článek: Calibri končí jako výchozí písmo pro Office. Nástupcem bude některá z těchto pěti alternativ

Témata článku: Apple, Google, YouTube Music, Byznys, Spotify, iOS, App Store, Evropská unie, Hudba, filmy, seriály, Apple Music, Předplatné, Monopol, Hospodářská soutěž, Pravidla, Provize, Antimonopolní pravidlo, Margrethe Vestagerová, Aplikace, Dolar, Evropská komise


Určitě si přečtěte

Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek | 124

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
Čestné prohlášení při cestě mimo okres může být i elektronické. Stačí k tomu mobil
Lukáš Václavík
COVID-19eGovernmentDoprava
Japonci začali OLED panely tisknout ve velkém. Monitory zlevní a bude jich více
Lukáš Václavík
OLEDJaponskoMonitory
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Vy a počítač: V domácí kanceláři jasně vede LibreOffice. Předplatné Office skončilo až třetí
Vladislav Kluska
Vy a počítačLibreOfficeMicrosoft OfficeAnkety
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů | 33

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost