Apple a jeho dodavatel Broadcom budou muset rozbít hodně prasátek, americké federální soudy totiž po čtyřech letech jednání konečně rozhodly (via The Verge), že obě firmy porušily patentová práva Kalifornského technologického institutu (Caltech).
iPhone pro skalní fanoušky. V logu má kus roláku Steva Jobse
Konkrétně se mělo jednat o čtyři vynálezy, které jsou součástí technologií 802.11n a 802.11ac – tedy podpory v současnosti zdaleka nejrozšířenějších verzí Wi-Fi. Broadcom je ve svých čipech používal bez patřičných licenčních smluv a sám byl již od iPhonu 5 klíčovým dodavatelem Applu.
Podle soudu má nyní Apple zpětně zaplatit Caltechu 867 milionů dolarů a Broadcom 270 milionů dolarů. Souhrnná částka se tedy pohybuje okolo 1,1 miliard dolarů. Caltech ji vypočítal na základně počtu prodaných iPhonů a licenčního poplatku 1,4 dolarů na jeden iPhone, respektive 26 centů na jeden použitý Wi-Fi čip od Broadcomu.
Ať zaplatí Broadcom. Proč my?
Dlouho očekávaným rozhodnutím ale spor rozhodně nekončí. Apple se už odvolal a argumentuje slovy, že pokutu by měl zaplatit spíše Broadcom. Odborná komunita se zase ptá, proč Caltech žaloval jen Apple.
Broadcom totiž patří k poměrně velkým výrobcům síťových čipů a jeho modemy s podporou Wi-Fi 4 a Wi-Fi 5 se pochopitelně používají i v počítačích a telefonech ostatních značek. Je tedy možné, že v případě definitivní výhry to Caltech zkusí i u ostatních.
Jako v Silicon Valley: Reportáž z nové obří centrály Lenova
Investiční prostředky univerzity v roce 2018 dosahovaly 2,98 miliard dolarů (výroční zpráva), podobná finanční injekce by tedy její možnosti dramaticky rozšířila. Právě patenty a komercializace technologií jsou dnes jednou z hlavních příjmových složek výzkumných univerzit.
Školy za tímto účelem zakládají ve vlastních inkubátorech soukromé společnosti, anebo v nich mají své podíly. Jedním z takových startupů, na kterém pohádkově vydělala konkurenční Stanfordova univerzita, byl drobný podnik dvou tamních studentů – Google.