Apple zuří: Kanadská firma měla zničit půl milionu rozbitých iPhonů. Prodala je Číňanům, no a ti je opravili

Apple zažaloval (via iphonecanada.ca) společnost GEEP Canada a požaduje od ní zaplatit škodu ve výši 31 milionů tamních dolarů. Nebyl by to první ani poslední spor a vzhledem k částce ani nikterak rekordní, přesto tato zprávička prolétla technologickým světem jako připomínka, jak občas funguje recyklace počítačových komponent.

GEEP se totiž zabývá právě recyklací (nejen) elektroniky a Apple s ním dlouhé roky spolupracoval na ekologické likvidaci starých iPhonů, iPadů, chytrých hodinek a dalšího zboží, které se mu vrátilo třeba v rámci reklamačního řízení či prosté obměny.

Klepněte pro větší obrázek
Nadšený dělník recykluje laptopy (Foto: GEEP Global)

Kanadská firma tímto způsobem zlikvidovala více než půl milionu výrobků od Applu, ten si to však chtěl ověřit, a tak provedl audit. Nikoliv audit přímo ve skladech společnosti, ale u sebe doma. Jelikož si vedl databázi sériových čísel zařízení, které odevzdal k likvidaci, podíval se, zdali se náhodou některá z nich i nadále nepřihlašují k jeho internetovým službám.

Klepněte pro větší obrázek
Spokojený manažer v halách s recyklovanou elektronikou (Foto: GEEP Global)

Auditory čekalo nemilé překvapení, 18 procent telefonů, tabletů a hodinek bylo totiž od převzetí alespoň jednou i nadále online! A tak se rozjelo vyšetřovaní, načež Apple zjistil, že GEEP podstatnou část zásilky přeprodal do Číny, no a jelikož všichni díky Aliexpressu víme, že by v Asii repasovali v podstatě cokoliv a i Nokii 5110 by připájeli 5G, kdyby to bylo třeba, desítky tisíc zdánlivě mrtvých produktů Applu opravili a znovu vypustili do oběhu.

Možná ekologické, ale naprosto ilegální

Na aféru lze pohlížet dvěma způsoby. Na jednu stranu by se dalo jistě konstatovat, že se Kanaďané a Číňané zachovali ekologicky, elektronika totiž funguje dál, někomu slouží a Applu jen vadí, že z toho pochopitelně nic nemá.

Klepněte pro větší obrázek
Produkty Applu na Aliexpressu

Právě Apple se ale pochopitelně brání trošku jinou argumentací. Je sice chvályhodné, že kdosi dokázal opravit třeba iPhone se spálenou základní deskou, ovšem na výrobku se stále skví logo vykousnutého jablíčka, Apple o tom neví, nemůže nijak zakročí, a hlavně garantovat funkci. Kdosi tedy zneužívá jeho značku a snižuje jeho dobré renomé. A ano, nic z toho nemá.

To nic nakonec právníci z Cupertina, respektive kanadské pobočky, ocenili na oněch 31 milionů CAD – po přepočtu více než 500 milionů korun.

Diskuze (112) Další článek: Šest úrovní autonomních vozidel: co umí, neumí a budou umět samořídící auta?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,