Applu klesly příjmy a iPhony se prodávají hůře. Už jich je ale aktivních 900 milionů

  • Apple zveřejnil finanční výsledky za poslední čtvrtletí
  • Jak předem varoval, dopadly hůře než v předchozích letech
  • Apple poprvé prozradil, kolik je na světě iPhonů

Začátkem ledna Tim Cook varoval investory, že tato „vánoční“ sezóna nebude tak úspěšná, jako ty minulé a je nutné očekávat horší finanční výsledky, než byly původní odhady. Finální finanční výsledky jsou ale už k dispozici a jak se ukazuje, je to v mnoha ohledech velmi špatné, alespoň ve srovnání s předchozími lety.

Chudší Vánoce

Vánoční období a tedy poslední čtvrtletí roku je pro Apple ale i další firmy obvykle tím nejlepším obdobím roku, protože se prodá nejvíce produktů i služeb. V rámci prvního fiskálního čtvrtletí roku 2019 Apple dosáhl příjmu 84 miliard dolarů s marží 38 % a konečným ziskem 20 miliard dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

V případě příjmu jde o meziroční propad o 5 %, což sice není mnoho, ale vzhledem k výši příjmu už je to slušná částka v podobě 4 miliard dolarů. Minulý rok ve stejném období totiž Apple utržil 88 miliard dolarů. Pro Apple je ale dobrou zprávou to, že zisk zůstal takřka stejný - přibližně 20 miliard dolarů.

Pokles příjmů o 5 % je ale o to více strašidelný v tom, že v minulém čtvrtletí (čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2018) Apple stále rostl a meziroční rozdíl v příjmech byl +20 %. To samozřejmě naznačuje problém, který by se mohl táhnout i v následujících čtvrtletích a mohl by se dokonce zvětšovat.

Hlavní příčina - iPhone

Pokud se podíváme podrobně na příjmy z jednotlivých oblastí, jediná oblast, kde Apple dosáhl nižších příjmů, jsou iPhony. Meziroční propad je vysokých -15 %. Ve všech ostatních segmentech produktů a služeb Apple stále významně roste.

Apple už dříve oznámil, že nebude zmiňovat čísla v podobě počtu prodaných kusů iPhonů, ale na druhou stranu prozradil zatím neznámý fakt - kolik jich je. Aktivních je přes 900 milionů iPhonů, což je slušné číslo vzhledem k tomu, že velká část (více než 75 %) má i nejnovější operační systém iOS 12. Tato čísla jsou důležitá především pro vývojáře, kteří tak mají opravdu velký trh se standardizovanými API, na který mohou se svými aplikacemi cílit. Jen za posledních 12 měsíců se počet aktivních iPhonů zvýšil o 75 milionů kusů.

Klepněte pro větší obrázek

Dle Applu je jedním z důvodů nižších prodejů iPhonů horší načasování a dostupnost a také levná výměna baterií u starších iPhonů, kterou Apple začal nabízet za 29 dolarů. Kvůli tomu si uživatelé nechali déle starší model a nekupovali nové iPhony. Obnova je tak zpožděná a zvýšený zájem by se měl projevit později.

Zatímco v USA prodeje iPhonů vzrostly a v Evropě mírně klesly, došlo k významnému poklesu v Číně o masivních -36 %. Právě v Číně se objevily „tlaky“ v různých firmách na to, aby kupovaly pouze čínské telefony a stejné zvýhodňování se objevilo i u samotných zaměstnanců čínských firem. Ve zbytku Asie zůstaly prodeje stejně a stejně tak v Japonsku.

Větší zájem o Mac i iPady

Apple přestal zveřejňovat i čísla prodejů u Maců a iPadů, ale ze samotných příjmů lze odhadnout, jak se jim daří ve srovnání s minulostí. Už v minulém čtvrtletí bylo znát, že se Applu daří zvyšovat průměrnou cenu za prodaný Mac.

Klepněte pro větší obrázek

V tomto čtvrtletí Apple prodal Macy za 7,4 miliardy dolarů, zatímco v předchozím roce za 6,8 miliardy dolarů. Jedná se tak o menší rozdíl, takže lze předpokládat, že na kusy se jedná o stagnaci či velmi nízký růst prodejů (před rokem šlo o 5,1 milionu kusů).

V případě iPadů je ale rozdíl mnohem znatelnější, takže lze předpokládat, že s nimi Apple v tomto čtvrtletí zabodoval. Jedním z důvodů většího zájmu je jistě i představení nového výkonného iPadu Pro. Zatímco v minulém roce za iPady v tomto období utržil 5,8 miliardy dolarů (10,3 milionu kusů), tento rok to bylo 7,3 miliardy dolarů.

Služby a ostatní produkty táhnou

Apple opět ukázal, jak moc se začíná soustředit na služby a využívat obrovské nainstalované báze zařízení, které je podporují. Apple má po celém světě už 1,4 miliardy aktivních zařízení (iPady, Macy a 900 milionů z nich jsou iPhony), přičemž jen za poslední rok přibylo 100 milionů nových zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Za služby, kam patří iCloud, Apple Music, iTunes Store, App Store, AppleCare, Apple Pay a další, Apple utržil 10,8 miliardy dolarů, což je neuvěřitelný skok oproti minulému roku, kdy za stejné čtvrtletí tržil „jen“ 9,1 miliardy dolarů. Jde o růst příjmů o 19 %, zatímco v minulém roce byl meziroční růst 17 %.

Apple Music už má 50 milionů předplatitelů, takže za poslední 3 měsíce přibylo 10 milionů uživatelů. Spotify je v tomto směru stále jedničkou, protože má 87 milionů platících uživatelů, prvenství ale nemusí udržet dlouho.

Apple News aktivně využívá 85 milionů uživatelů. Celkový počet uživatelů, kteří platí za nějakou službu Applu, je 360 milionů, což je meziroční růst o 120 milionů. Cílem je do roku 2020 dosáhnout 500 milionů platících uživatelů.

Apple v tomto směru navíc chystá další novinky - předplatné pro časopisy, bohatší videotéku i s vlastním obsahem nebo například hry za předplatné. To vše umožní další růst příjmů i když by se počet uživatelů už nezvyšoval. Služby jsou pro Apple velmi atraktivní i pohledu výdělku, protože mají výrazně větší marži, která navíc roste - nyní už je 63 %, zatímco v minulém roce byla 58 %.

Produktové portfolio „Ostatní“ Apple přejmenoval na „Nositelnosti, Domácnost a příslušenství“, což nic nemění na tom, že do této kategorie patří všechny ostatní produkty - Watch, AirPods, HomePod, Apple TV, klávesnice, myši a další maličkosti. Zde došlo k největšímu růstu a tržby se dostaly na 7,3 miliardy dolarů, zatímco v předchozím roce byly 5,5 miliardy dolarů. Meziroční rozdíl přes 30 % je úctyhodný a lze očekávat, že se Apple v tomto směru dostane na konci tohoto roku možná i k 10 miliardám dolarů za čtvrtletí.

Apple totiž tento rok uvede nejen nové Watch, ale také nové AirPods a spekuluje se například i o velkých sluchátkách, které nabídnou podobné funkce jako AirPods. Tim Cook se navíc v rozhovoru zmínil, že nositelnostem se oproti iPhonu v Číně daří a tržby tam meziročně vzrostly o 50 %.

Příští čtvrtletí nebude lepší

Dle vyjádření finančního ředitele Applu se očekává, že pokles celkových příjmů bude pokračovat i v dalším čtvrtletí, kde se očekává meziroční rozdíl -10 %, což by v tržbách mělo znamenat asi 6 miliard dolarů.

Vše bude záležet hlavně na tom, jak a kdy se Applu podaří vyřešit problémy v Číně, protože je to jediný skutečně problémový trh, kde ztratil velkou část příjmu. Bude muset také více zaujmout s novými generacemi iPhonu, protože v současné podobě už nejsou novinky tak významné, aby to pro mnoho uživatelů znamenalo potřebný upgrade.

Diskuze (55) Další článek: Google Pay a Apple Pay potvrdila další velká banka – ČSOB. Bude koncem roku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,