AppToCloud: Česká konkurence pro VMware či Amazon

Na tuzemský a zahraniční trh přichází projekt AppToCloud, který chce konkurovat obrům jako Amazon, VMware či Citrix. IT infrastrukturu převádí do cloudu.

„Máme neskutečné plány,“ vypraví podnikatel Adam Paclt ve své rozlehlé kanceláři kousek od Václavského náměstí. Obskládán prakticky všemi možnými zařízeními od Applu mluví o tom, jak se svým novým projektem AppToCloud chce během následujících měsíců a let vytěžit maximum z fenoménu cloudu a stát se konkurencí i pro také značky jako VMware, Amazon či Citrix.

Konkurovat silným globálním technologickým značkám není pro Paclta nic nového. Jeho tým už několik let pracuje na serverovém softwaru IceWarp a aplikaci eM Client, což je plnohodnotná alternativa ke kombu Exchange Server a Outlook od Microsoftu. Konkrétně IceWarp už má přes 65 tisíc aktivních instalací u zákazníků po celém světě a vybudovaný je i obchodní tým. Na tom chce Paclt do budoucna dále stavět.

IceWarp začal svůj groupware server převádět do cloudu a běžně ho prodávat zákazníkům. „Ti se nás začali ptát, proč jim nezvirtualizujeme i zbytek jejich IT, když máme hotovou infrastrukturu,“ popisuje energický podnikatel zrod myšlenky na nový produkt. Idea tedy byla jasná – když pražská společnost dokáže firmám po celém světě nabízet serverovou technologii obsluhující jejich e-maily, kalendáře, kontakty a další služby jako službu v cloudu, proč tyto možnost dále výrazně nerozšířit.

Server na pár klepnutí

O některých funkcích, které má projekt v průběhu následujících měsíců získat, Paclt s novinářskou návštěvou mluví mimo záznam, aby „konkurenci nedával návod“. Jeho firma po dvou letech práce spouští v rámci veřejného testu službu pro zákazníky v České republice a během následujících týdnů jí začne zprovozňovat také v anglicky mluvících zemích, Německu, Rusku a Asii.

Klepněte pro větší obrázek
Vaše IT přeneseme do cloudu. Šéf AppToCloud Adam Paclt.

To, co AppToCloud v současné době umí, navenek nemusí vypadat nijak zásadně odlišně od mnoha jiných produktů, které na trhu působí už delší dobu. Zákazníci si mohou v jednoduchém webovém rozhraní vytvořit vlastní virtuální servery (VPS) a na nich pak provozovat služby dle libosti, třeba databáze, e-maily a další. Nemusí si tak pořizovat vlastní hardware a dlouze jej uvádět do provozu. Vše je dostupné na pár klepnutí z webu pomocí přihlašovacích údajů.

Výhody takové cloudové služby jsou jasné a dlouho diskutované – nulové pořizovací náklady, jednoduchá správa, malé náklady na provoz a poměrně jasné a jednoduché účtování. „Pokud si chcete postavit vlastní infrastrukturu, musíte si koupit nejenom hardware, ale také technologii například od VMware, což vyjde na neskutečné peníze,“ říká Paclt. K tomu je ještě nutné připočíst investice do licencí na další software a udržení systému v chodu.

„Inteligentnější firmy, které se snažíme oslovit my, se snaží co nejvíce součástí přenášet na poskytovatele,“ popisuje dále Paclt. I jeho společnost proto chce k současné nabídce virtuálních serverů brzy přidat další funkce. „Myšlenka je postavit jedno prostředí, ve kterém si můžete na pár klepnutí vytvořit kompletní IT infrastrukturu a jednoduše jí spravovat a platit za ní.“ Pod vytvořeným účtem si tak na webu bude možné během okamžiku vytvořit také virtuální a na dálku přenášené počítače (VDI) či rovnou virtualizované firemní aplikace pro požadovaný počet uživatelů.

Software s cenou zlata

AppToCloud je v aktuální podobě konkurencí především pro společnosti jako Amazon a další s tím, že Amazon se zaměřuje především na internetové projekty a česká firma má v hledáčku klasické zákazníky a jejich IT infrastrukturu. Oproti dalším VPS poskytovatelům se chce tuzemský projekt odlišit zejména nižší cenou a lepším uživatelským rozhraním.

„Klasičtí VPS poskytovatelé provozují své služby v 80 procentech na technologiích VMware. To znamená, že musí VMwaru sami zaplatit vysoké poplatky, což výrazně zvyšuje cenu za provozování koncové služby,“ popisuje Paclt. AppToCloud si proto vyvinul vlastní software postavený na open source technologii KVM podporované Red Hatem.

„Asi rok a půl jsme ohýbali KVM a náklady byly pouze lidský čas,“ počítá Paclt. Na serverech AppToCloud tak běží vlastní software, na kterém Pacltův tým spolupracoval s vývojovou centrálou Red Hatu v Brně. „Společně s tamními inženýry jsme si vyměňovali zkušenosti a společně ladili technologie.“

Právě tento vyvinutý software má být hlavním expanzím artiklem celého mladého podniku. Nejenom, že umožňuje držet koncové ceny na nižší úrovni, ale zároveň slouží jako stavební bod pro další zmiňované budoucí služby. „Postavili jsme si vlastní aplikační rozhraní (API) a troufám si tvrdit, že je jedno z nejpokročilejších na světě,“ věří Paclt.

V rámci AppToCloud tak nejenom, že bude možné si během chvilky na webu založit virtuální servery, počítače či firemní aplikace, ale firma rovněž plánuje celou vyvinutou technologii nabízet jako produkt. To znamená, že vyvinutý software postavený na KVM budou moci využít zákazníci pro stavbu vlastních cloudů a provozování vlastních služeb. „Je to jasná alternativa k VMware nebo Citrixu,“ říká Paclt. „Míříme na řadu největších evropských a světových poskytovatelů cloudových služeb.“ Tito zákazníci tak dostanou technologii AppToCloud, mohou si jí „přebrandovat“, využít aplikační rozhraní a stavět si na tom všem cokoliv vlastního.

Na vlastním hardwaru

V současné době se nicméně testuje pouze první varianta AppToCloud. V Česku je možné si objednat virtuální server a v následujících týdnech bude tato služba rozšířena do zahraničí. Na tuzemském trhu se má využít infrastruktura a zázemí, které už zde má vybudovaný IceWarp, a v zahraničí už to bude infrastruktura postavená na míru nového produktu. Společnost chce službu rychle rozšiřovat o nové funkce, zejména hodlá podporovat plnou migraci z VMware na pár klepnutí myší.

K placení těchto služeb se využívají nakupované kredity. U virtuálních strojů se platí za spotřebovaný výpočetní výkon, u ostatních služeb už se ale bude účtovat podle uživatelů. „Pokud chce administrátor provozovat firemní aplikaci, zajímá ho počet uživatelů, pro které ji potřebuje, ne výkon,“ vysvětluje Paclt.

Aby bylo možné garantovat výkon pro zvolené uživatele, sestavují si v AppToCloud také vlastní hardwarové řešení postavené na serverech Super Micro. „Ke garanci výkonu musíme mít pod kontrolou úplně všechno,“ říká šéf nadějného projektu. Jeho software tak využívá i funkce v nejnižších vrstvách hardwaru. „U nás si zákazníci nevybírají výkon, ale to, co chtějí virtualizovat.“

Podobný přístup je volen také u síťových technologií. Roli dražších „krabiček“ od Cisca v případě AppToCloud sehrávají modely od Juniper Networks, které pracují na bázi softwarově definovaných sítí (SDN). „SDN je jasná budoucnost. Vše je flexibilnější, levnější a má to API, se kterým je možné dělat různé věci.“

Veškerá tato infrastruktura je hostována na několika místech, například v datovém centru Casablanca. Pacltův tým plánuje nový hardware umístit do datového centra GTS a postupně také do Spojených států a jednají rovněž s partnery v Asii.

Projekt je kompletně interně financován a aktuálně na něm i s obchodním týmem pracuje 15 lidí. „Bavíme se i s některými investory. Potřebujeme značné investice do vybudování infrastruktury a silných lokálních obchodních týmů,“ popisuje Paclt.

Na investorech ale AppToCloud závislý není. „Jsme tak trochu idealisti a především nás to baví. Když se něco dělá primárně kvůli penězům, často to nefunguje,“ myslí si mladý podnikatel. Mluví z vlastních zkušeností, když začal se svým týmem pracovat na IceWarpu. „Ze začátku se tento projekt, stejně jako každý jiný startup, dotoval. Po několika letech kolegové zjistili, že společnost má obrat 100 milionů korun za rok,“ usmívá se.

AppToCloud každopádně míří na veliký trh. Gartner například odhaduje, že jenom oblast PaaS (platforma jako služba) letos naroste na 1,2 miliardy dolarů a do roku 2016 by měla narůst až na 2,9 miliardy dolarů. Podle analytické skupiny se jedná o jeden z nejméně rozvinutých segmentů cloudu, ve kterém je značný prostor pro růst a inovace.

Diskuze (10) Další článek: Úložiště SkyDrive od Microsoftu je nyní dostupné i na Xboxu 360

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,