Arm míří na burzu. Podíl v něm získají AMD, Apple, Intel i Nvidia, ale bude prťavý

Po neúspěšných námluvách s Nvidií nakonec Arm nezmění majitele, ale nabere minoritní akcionáře. Stávající vlastník, japonská společnost Softbank, už požádal o vstup na newyorskou burzu Nasdaq. K emisi akcií by mělo dojít v průběhu podzimu. Podle informací Reuters chce Softbank prodat asi 10 % akcií.

Stejný zdroj pak tvrdí, že by to mělo Arm ohodnotit na 50 až 55 miliard dolarů, byť si prý Softbank původně věřila na částku o deset miliard vyšší. Reuters má také seznam významných zájemců, kteří by chtěli získal podíl.

Jde o Alphabet, AMD, Apple, Cadence Design Systems, Intel, Nvidii, Samsung a Synopsys. Ze seznamu pak údajně vypadl Amazon, který na technologiích Armu staví vlastní serverové procesory AWS Graviton. A překvapivě na něm chybí Qualcomm, Broadcom nebo MediTek, tedy významní výrobci mobilních procesorů.

Pokud se však zdroje Reuters nepletou, získané podíly budou opravdu drobné. Mluví o investicích mezi 25 a 100 miliony dolarů. To by při ohodnocení na 50 miliard činilo jen 0,05% až 0,2% podíly. Firmy by tak neměly jakýkoliv vliv na vedení Armu, byla by to jen strategická investice a utvrzení partnerství.

Diskuze (22) Další článek: Návod, jak třídit fotografie v ZPS X. Uspořádejte si vzpomínky z dovolené

Témata článku: , , , , ,