AutoCont a Microsoft v Česku spouští vlastní cloud

AutoCont ve spolupráci s Microsoftem spouští takovou tuzemskou obdobu cloudu Azure. Ti, kdo o cloudu uvažují, ale nechtějí data posílat za hranice, zde mají variantu.

Společnost AutoCont ve spolupráci s Microsoftem od října v Česku rozjíždí veřejný cloud. Nese název AutoCont Cloud (AC Cloud) a dalo by se říci, že přináší tradiční cloud Microsoft Azure také na území České republiky, minimálně tedy jeho určitou část. Zájemci o přesun svého IT do cloudu Microsoftu, kteří zároveň nechtějí svá data posílat mimo hranice, tak mohou využít lokální varianty.

Spolupráce AutoContu a Microsoftu je prvním projektem tohoto druhu na tuzemském trhu. Microsoft sám tradiční českou IT společnost oslovil s tím, že by rád doplnil poslední dílek vlastní produktové skládačky. Firma nabízí tradiční software přes licence, k tomu zmiňovaný cloud Azure a nově také lokální cloud přes partnera.

„AutoCont jsme zapojili do našeho programu Cloud OS Network. Při budování cloudu jsme tak poskytli nejenom odborníky z naší tuzemské pobočky, ale také lidi přímo z centrály z Redmondu,“ popisuje šéf serverové a cloudové divize v českém Microsoftu Dalibor Kačmář.

V datovém centru v Ostravě

Microsoft tuto spolupráci nepovažuje za exkluzivní a cloud na jeho technologiích si může postavit v podstatě každý. Jen už nebude mít přístup k onomu podpůrnému programu. Technologická realizace v případě AutoContu trvala zhruba měsíc a půl.

 

Microsoft AutoContu dodal nejenom zdejší odborníky, ale také lidi z centrály z Redmondu.

 

AutoCont se tímto projektem chce začít více profilovat jako velký cloudový hráč. „Různé hostované služby nabízíme už řadu let a i do cloudu už jsme vstoupili, jen jsme prozatím nebyli tolik vidět. Teď bychom chtěli být,“ vysvětluje obchodní ředitel outsourcingové divize AutoContu Marek Chmiel. „U našich zákazníků už vidíme o cloud veliký zájem.“

Cloud už se nyní v ročním obratu AutoContu projevuje pěti až šesti procenty, s novým produktem by ale firma chtěla zamířit výš. Od náběhu nového cloudu si v nejbližší době slibuje roční tržby až 20 milionů korun. Cloud se spouští od října a do chodu se uvádí projekty prvních čtyř zákazníků.

AC Cloud běží ve vlastním malém datovém centru AutoContu v Ostravě. To má kapacitu zhruba 30 serverových racků (skříní), pro prvotní účely je vyhrazeno 16 serverů. „Systém je navržený tak, že můžeme kdykoliv zapojit další hardware a kapacita cloudu se zvětší,“ popisuje Chmiel. „V tom nám hodně pomohli lidé z Microsoftu. Navrhli nejenom softwarové řešení, ale plány byly podrobné také na úrovni hardwaru.“

Vlastní cloud pro každého

Investice AutoContu do tohoto projektu činily řádově miliony korun. Firma si je vědoma toho, že v současné době nemá pro chod cloudu k dispozici druhou lokalitu pro případ výpadku a mluví o řešení v budoucnu.

 

AutoCont chce do cloudu nasadit také vlastní aplikace vznikající ve vývojové divizi.

 

Microsoft umožňuje svým partnerům stavět podobné veřejné cloudy díky produktu Azure Pack. Ten v podstatě z datového centra vytvoří takový menší Azure. Azure Pack využívá i AutoCont a spolu s tím také další technologie Microsoftu jako Hyper-V, SQL Server či System Center, vše v nejnovějších verzích. Microsoft tak vedle lokálního cloudu získal byznys v podobě prodeje licencí.

AC Cloud v současné době nabízí infrastrukturu jako službu (IaaS). Je tak možné si vytvořit virtuální servery, databáze, virtuální sítě a disky. Postupně mají přibývat další funkce jako zálohování (přímá integrace má být třeba v osmé verzi nástroje Veeam) či site recovery. „Nenabízíme úplně vše, co nabízí Azure, ani to není naší ambicí. Nemůžeme logicky těžit z výhod, které pramení z obřích rozměrů, které tradiční Azure má,“ dodává Chmiel.

AutoCont nicméně na tomto základě chce postavit další služby. Disponuje totiž vlastní vývojářskou divizí a plánuje, že na cloud nasadí některé vyvíjené aplikace ve formě služby (SaaS). Firma počítá také s projekty přesunu dat zákazníků do cloudu a je schopná tyto záležitosti řešit individuálně.

Diskuze (12) Další článek: Testování Windows 9: Připravte si rychlou linku

Témata článku: Cloud, Microsoft, Byznys, VLA, Exkluzivní aplikace, Dalibor, Centrála, Clo, Velká ambice, Poslední díl, Velký cloud, Cloudový byznys, Skládačka, Azure, Foot, Vývojářská pobočka, Veřejné cloud, AutoCont, Obří rozměr, Veeam, Dílek, HeadNávod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Služba Google Wallet (Peněženka Google) schlamstla před několika měsíci platební aplikaci Google Pay. Díky tomu se původní platforma rozrostla o další funkce. Je zde však i prostor pro zlepšení.

Jan Spěšný
Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

Nejlepší weby na stahování modelů pro 3D tiskárny. Thingiverse zná každý, ale jsou tu i lepší alternativy

** Cokoliv od skládací lopaty na sníh po komiksové figurky ** Printables má věrnostní program, kde lze získat filament (a další) zdarma ** Modely pro FFF/FDM i SLA tiskárny

David Caba
3D tisk
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Konec těžby etherea znamená, že nevyděláte ani na těžbě jiných kryptoměn. I tady se čeká na růst

Kryptoměna ethereum se přestala těžit na grafických kartách, což má výrazné důsledky nejen pro celé těžařské odvětví, ale i pro dostupnost a ceny grafických karet.

Jan Pánek
EthereumKryptoměny
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

Záškodníci už objevili ChatGPT. Snaží se generovat natvrdlé viry, což je ale možná ještě horší

** Jen co se na scéně objevil ChatGPT, začala si s ním hrát i šedá zóna ** Automat sice generuje funkční, ale také naivní „útoky“ ** Když ale budou masivní a automatizované, škodí úplně stejně

Jakub Čížek
MalwareUmělá inteligenceBezpečnost
Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

Vyzkoušeli jsme Tapo P300. Proč kupovat chytrou zásuvku, když můžete mít rovnou prodlužku

** Prodlužovací kabel Tapo P300 od TP-Linku má tři zásuvky ** Vedle 230V nabízí i USB QC 3.0 a 18W PD na USB-C ** Zapojíme také P110/P115 s wattmetrem a ovládneme je v Pythonu

Jakub Čížek
TP-LinkChytrá domácnost