AutoCont a Microsoft v Česku spouští vlastní cloud

AutoCont ve spolupráci s Microsoftem spouští takovou tuzemskou obdobu cloudu Azure. Ti, kdo o cloudu uvažují, ale nechtějí data posílat za hranice, zde mají variantu.
AutoCont a Microsoft v Česku spouští vlastní cloud

Společnost AutoCont ve spolupráci s Microsoftem od října v Česku rozjíždí veřejný cloud. Nese název AutoCont Cloud (AC Cloud) a dalo by se říci, že přináší tradiční cloud Microsoft Azure také na území České republiky, minimálně tedy jeho určitou část. Zájemci o přesun svého IT do cloudu Microsoftu, kteří zároveň nechtějí svá data posílat mimo hranice, tak mohou využít lokální varianty.

Spolupráce AutoContu a Microsoftu je prvním projektem tohoto druhu na tuzemském trhu. Microsoft sám tradiční českou IT společnost oslovil s tím, že by rád doplnil poslední dílek vlastní produktové skládačky. Firma nabízí tradiční software přes licence, k tomu zmiňovaný cloud Azure a nově také lokální cloud přes partnera.

„AutoCont jsme zapojili do našeho programu Cloud OS Network. Při budování cloudu jsme tak poskytli nejenom odborníky z naší tuzemské pobočky, ale také lidi přímo z centrály z Redmondu,“ popisuje šéf serverové a cloudové divize v českém Microsoftu Dalibor Kačmář.

V datovém centru v Ostravě

Microsoft tuto spolupráci nepovažuje za exkluzivní a cloud na jeho technologiích si může postavit v podstatě každý. Jen už nebude mít přístup k onomu podpůrnému programu. Technologická realizace v případě AutoContu trvala zhruba měsíc a půl.

 

Microsoft AutoContu dodal nejenom zdejší odborníky, ale také lidi z centrály z Redmondu.

 

AutoCont se tímto projektem chce začít více profilovat jako velký cloudový hráč. „Různé hostované služby nabízíme už řadu let a i do cloudu už jsme vstoupili, jen jsme prozatím nebyli tolik vidět. Teď bychom chtěli být,“ vysvětluje obchodní ředitel outsourcingové divize AutoContu Marek Chmiel. „U našich zákazníků už vidíme o cloud veliký zájem.“

Cloud už se nyní v ročním obratu AutoContu projevuje pěti až šesti procenty, s novým produktem by ale firma chtěla zamířit výš. Od náběhu nového cloudu si v nejbližší době slibuje roční tržby až 20 milionů korun. Cloud se spouští od října a do chodu se uvádí projekty prvních čtyř zákazníků.

AC Cloud běží ve vlastním malém datovém centru AutoContu v Ostravě. To má kapacitu zhruba 30 serverových racků (skříní), pro prvotní účely je vyhrazeno 16 serverů. „Systém je navržený tak, že můžeme kdykoliv zapojit další hardware a kapacita cloudu se zvětší,“ popisuje Chmiel. „V tom nám hodně pomohli lidé z Microsoftu. Navrhli nejenom softwarové řešení, ale plány byly podrobné také na úrovni hardwaru.“

Vlastní cloud pro každého

Investice AutoContu do tohoto projektu činily řádově miliony korun. Firma si je vědoma toho, že v současné době nemá pro chod cloudu k dispozici druhou lokalitu pro případ výpadku a mluví o řešení v budoucnu.

 

AutoCont chce do cloudu nasadit také vlastní aplikace vznikající ve vývojové divizi.

 

Microsoft umožňuje svým partnerům stavět podobné veřejné cloudy díky produktu Azure Pack. Ten v podstatě z datového centra vytvoří takový menší Azure. Azure Pack využívá i AutoCont a spolu s tím také další technologie Microsoftu jako Hyper-V, SQL Server či System Center, vše v nejnovějších verzích. Microsoft tak vedle lokálního cloudu získal byznys v podobě prodeje licencí.

AC Cloud v současné době nabízí infrastrukturu jako službu (IaaS). Je tak možné si vytvořit virtuální servery, databáze, virtuální sítě a disky. Postupně mají přibývat další funkce jako zálohování (přímá integrace má být třeba v osmé verzi nástroje Veeam) či site recovery. „Nenabízíme úplně vše, co nabízí Azure, ani to není naší ambicí. Nemůžeme logicky těžit z výhod, které pramení z obřích rozměrů, které tradiční Azure má,“ dodává Chmiel.

AutoCont nicméně na tomto základě chce postavit další služby. Disponuje totiž vlastní vývojářskou divizí a plánuje, že na cloud nasadí některé vyvíjené aplikace ve formě služby (SaaS). Firma počítá také s projekty přesunu dat zákazníků do cloudu a je schopná tyto záležitosti řešit individuálně.

Diskuze (12) Další článek: Testování Windows 9: Připravte si rychlou linku

Témata článku: Microsoft, Byznys, Cloud, AutoCont, Poslední díl, Exkluzivní aplikace, Clo, Foot, Obří rozměr, Veřejné cloud, Skládačka, VLA, Vývojářská pobočka, Velký cloud, Dílek, Cloudový byznys, Centrála, Azure, Head, Velká ambice


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 111

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25