Automobilky bez čipů. Tesla bere vše, co najde a raději přepisuje firmwary

A když nemáš čipy, dej tam třeba keč… Jiné čipy! Asi tak by se dala parafrázovat oblíbená hláška, jak substituovat v podstatě cokoliv.

Svět kvůli komplikacím ve výrobě i logistice už dlouhé měsíce trpí nedostatkem komplexních polovodičových součástek, což se velkou měrou projevuje třeba v automobilovém promyslu.

Někteří výrobci proto místo původních součástek skupují i odlišné modely s tím, že poté firmware palubních počítačů raději adekvátně přepíšou, aby pracoval s odlišným API.

Tento postup samozřejmě nelze aplikovat na digitální MEMS barometr, který bychom nahradili třeba luxmetrem, jenž měří úplně jinou fyzikální veličinu, u mnoha dalších obecnějších řadičů a procesorů je to ale docela reálný postup.

We were able to substitute alternative chips, and then write the firmware in a matter of weeks ... It’s not just a matter of swapping out a chip. You also have to rewrite the software.

Elon Musk, Tesla

Teď se s tím v prezentaci pro investory pochlubila i automobilka Tesla, která ústy Elona Muska sdělila, že ze stejného důvodu nahradila blíže nespecifikované a nedostupné čipy jinými, přičemž poté během několika týdnů docela flexibilně přepsala firmware.

Nový firmware sice vyžadoval další náročné testování a zkoušky, nicméně byl v důsledku levnější než řízené zpomalení produkce, jak tak činí mnozí další výrobci. I díky tomu mohla Tesla dodat v druhém kvartálu letošního roku 201 tisíc nových vozů.

Klepněte pro větší obrázek
Nedostatkem čipů netrpí pouze automobilový průmysl, ale co hůře i náš seriál Pojďme programovat elektroniku. Dodací lhůta se u mnoha zakoupených součástek zvýšila na dlouhé měsíce

Ani Elon Musk zatím nevidí žádné světlo na konci tunelu, a tak se nejspíše budou výrobci (prakticky čehokoliv) potýkat s komplikacemi v subdodavatelských řetězcích ještě nějakou dobu. Prakticky nikdo nedokáže spolehlivě odhadnout, jak dlouhá ještě bude. 

Diskuze (2) Další článek: Nanometry jsou jen marketing. Intel proto přejmenoval výrobní procesy, aby dohnal konkurenci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,