Automobilky volají o pomoc. Kvůli iPhonu, konzolím a 5G na ně nezbyly čipy

Průtahy v subdodavatelském řetězci postihly průmysl už loni, výrobci s nimi ale bojují dodnes. Zpočátku je způsobily nečekané uzávěry v souvislosti s bojem proti koronaviru a později se přidal zvýšený hlad po nové počítačové elektronice.

Týká se to například automobilek, které zažily v roce 2020 nebývalý útlum výroby, a když chtěly znovu nastartovat, nastal problém. Komplikace hlásí prakticky všechna velká jména jako Ford, Audi, Daimler, Toyota nebo Volkswagen – jejich fabriky musejí namísto zvýšení výroby znovu zpomalovat. Takový General Motors například dočasně uzavřel tři závody v USA, Kanadě a Mexiku.

Na vině je nedostatek integrovaných obvodů – čipů všeho druhu, protože už tak nalomenou výrobní kapacitu asijských fabrik podle Bloombergu velkou měrou odčerpávají Apple, výrobci loni představených nových herních konzolí a relativně čerstvý segment 5G, který se měl už loni stát jedním z pilířů poptávky po nových telefonech.

Nutno podotknout, že hon po čipech do jisté míry způsobily i samotné automobilky, jejichž poptávka se po loňském útlumu zvýšila o stovky procent. Dodavatelé slibují nápravu v průběhu letošního roku.

Diskuze (34) Další článek: Obří raketový booster Super Heavy je už téměř z poloviny hotov. Podívejte se na nové fotky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,