Automobilky volají o pomoc. Kvůli iPhonu, konzolím a 5G na ně nezbyly čipy

Průtahy v subdodavatelském řetězci postihly průmysl už loni, výrobci s nimi ale bojují dodnes. Zpočátku je způsobily nečekané uzávěry v souvislosti s bojem proti koronaviru a později se přidal zvýšený hlad po nové počítačové elektronice.

Týká se to například automobilek, které zažily v roce 2020 nebývalý útlum výroby, a když chtěly znovu nastartovat, nastal problém. Komplikace hlásí prakticky všechna velká jména jako Ford, Audi, Daimler, Toyota nebo Volkswagen – jejich fabriky musejí namísto zvýšení výroby znovu zpomalovat. Takový General Motors například dočasně uzavřel tři závody v USA, Kanadě a Mexiku.

Na vině je nedostatek integrovaných obvodů – čipů všeho druhu, protože už tak nalomenou výrobní kapacitu asijských fabrik podle Bloombergu velkou měrou odčerpávají Apple, výrobci loni představených nových herních konzolí a relativně čerstvý segment 5G, který se měl už loni stát jedním z pilířů poptávky po nových telefonech.

Nutno podotknout, že hon po čipech do jisté míry způsobily i samotné automobilky, jejichž poptávka se po loňském útlumu zvýšila o stovky procent. Dodavatelé slibují nápravu v průběhu letošního roku.

Diskuze (34) Další článek: Obří raketový booster Super Heavy je už téměř z poloviny hotov. Podívejte se na nové fotky

Témata článku: Koronavirus, Apple, Hardware, Byznys, USA, Čipy, iPhone, Průmysl, Mexiko, Výroba, Audi, Volkswagen, General Motors, Kanada, Toyota, Ford, Daimler, Konzole, Game Console, Čip, Bloomberg, Automobilka, Reduce, Elektronika, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko