Avast rekordně roste, je největší českou IT firmou

Avast Software v loňském roce opět rostl, stal se nejhodnotnější českou technologickou firmou a v růstu chce pokračovat. Plánuje přijímat další zaměstnance.

Antivirová společnost Avast Software v loňském roce dosáhla na rekordní tržby a zisk a stala se nejhodnotnější technologickou firmou v České republice. Roční tržby Avastu vyrostly ze 144 milionů na 217 milionů dolarů a zisk EBITDA poskočil ze 102 milionů na 153 milionů dolarů. Plánuje se také další růst zaměstnanců.

Avastu roste několik zajímavých ukazatelů. Firma dle svých údajů zabezpečuje 30 procent počítačů na světě a celosvětově registruje 230 milionů uživatelů na počítačích i mobilních zařízeních. „To je více, než má kdokoliv jiný na trhu,“ říká generální ředitel Avastu Vincent Steckler.

V Česku Avast drží 51procentní tržní podíl. Téměř jedno procento z celkových tržeb pochází z České republiky a domovská země je pro Avast dvacátá největší uživatelská základna na světě.

Další zaměstnanci

Avast v loňském roce ohlásil plán nabrat 150 nových zaměstnanců. Díky tomu se dostal na celkový počet 530 lidí, přičemž 90 procent z nich je alokováno v Česku. Více než 50 procent lidí pracuje ve výzkumu a vývoji. Avast má 13 světových poboček. V růstu pomohla také akvizice mobilní vývojářské společnosti Inmite. „Koupili jsme je kvůli lidem a talentům,“ říká Steckler. Mobilní aplikace Avastu už v Google Play dosáhly na sto milionů stažení.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj tržeb a zisku EBITDA. Zdroj: Avast Software

Avast chce letos získat další zaměstnance. V Česku by to konkrétně mělo být až 130 nových lidí, zájem je zejména o Java a Android vývojáře, výzkumníky a datové vědce. Avast se snaží bezpečnostní hrozby analyzovat skrze velká data (má tisíc serverů po celém světě a 230 milionů senzorů a skrze vlastní cloud zpracovává 150 tisíc dotazů za sekundu). Dalších 70 lidí chce Avast přijmout ve Spojených státech a 20 také v Asii, kde firma v poslední době otevřela čtyři nové pobočky.

Zástupci Avastu také poprvé zveřejnili aktuální podíly vlastníků. Slušných 43 procent stále drží spoluzakladatelé, 10 procent zaměstnanci a 47 procent investiční fondy CVC Capital Partners a Summit Partners. Summit do Avastu vstoupil už v minulosti, CVC pak počátkem loňského roku.

Mezinárodní představenstvo a nové sídlo

Avast rovněž ustanovil mezinárodní představenstvo. Do něho nyní patří bývalý prezident Symantecu John Schwarz, finanční ředitel Yahoo Ken Goldman, bývalý provozní ředitel SAPu Erwin Gunst a ředitel strategie Vodafonu Warren Finegold.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj počtu uživatelů Avastu. Zdroj: Avast Software

Významná bezpečnostní firma se podle plánů letos chystá stěhovat. Ještě do konce roku se ze současného sídla na Budějovické v Praze přesune do nové budovy Enterprise Office Center na Pankráci, kde bude mít „prostředí ve stylu Silicon Valley“. Avast vedle ČVUT a Matfyzu nově navázal spolupráci s Akademií věd, kde platí výzkum několika vědců.

Avast si i nadále udržuje silná partnerství s velkými hráči v technologickém byznysu, například s Googlem, Yahoo, Baidu, Microsoftem, Yandexem, HP, Dropboxem či Opera Software.

Společnost do blízké budoucnosti slibuje také „narušení trhu firemní bezpečnosti novým bezplatným řešením“. Jde o nový produkt napojený na cloud a Avast u něj chce replikovat svojí úspěšnou strategii z verze pro běžné uživatele, a sice nabízet základní verzi zdarma.

Diskuze (25) Další článek: Závažné chyby ve Windows i Office, stahujte záplaty

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Antivirus, Česko, Avast, Yandex, Pankrác, Růst, AVAS, Bývalý prezident, REK, Bezpečnostní firma, Blízké partnerství, Řek, Vývojářská pobočka, CVC, Matfyz, IT, Mobilní vývojář, Rekord, Vince Steckler, Vincent, Ebitda, EBIT, Domovská země, Antiviry na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Recenze reprosoustav Fyne Audio F704. Vynikající sloupové Hi-Fi repro pro náročné

Pokud máte rádi fyzičnost, velké rozměry a vůbec to všechno, co nacházíme v koncertních sálech, pak určitě F704 nevynechte ze svých poslechových objevování – jsou svého druhu fascinující. Jsou to excelentní reprosoustavy.

Daniel Březina
Reproduktory
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
LEGENDY: Příběh o tom, jak Psion Series 3a předběhl svoji dobu

LEGENDY: Příběh o tom, jak Psion Series 3a předběhl svoji dobu

** Před 29 lety přišel na scénu vylepšený Psion Series 3a ** Jeho parametry z něj udělaly nadčasový stroj ** Z dnešního pohledu má jedinou vadu: nepřipojí se k internetu

Tomáš Holčík
PsionLegendyVideo