AVG povede šéf Firefoxu. Akcie jsou na maximu

AVG Technologies povede dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs. Firma navíc vykazuje růst zisku o 95 procent, expanduje na mobilech a má akcie na historickém maximu.

Bezpečnostní společnost AVG Technologies pokračuje v rychlém růstu. Firma ve výsledcích za druhé finanční čtvrtletí tohoto roku potvrdila dobrou kondici ze čtvrtletí minulého a meziroční růst zisku se opět pohyboval okolo 100 procent. Do nejvyššího křesla AVG byl navíc jmenován dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs a akcie původem české firmy jsou na historickém maximu.

AVG se daří navyšovat zejména zisk. Zatímco tržby v druhém čtvrtletí meziročně narostly o 22 procent na 100,4 milionu dolarů, zisk poskočil rovnou o 95 procent na 21,7 milionu dolarů. Vypadá to na dlouhodobější trend, protože podobně dobrá čísla AVG vykázalo i v předchozím období a vyhlídky do budoucna jsou rovněž dobré.

„Zisk se nám daří navyšovat zejména díky zlepšování procesů a snižování provozních nákladů,“ uvedl v rozhovoru pro Connect.cz provozní ředitel AVG Technologies John Giamatteo. Dle jeho slov zároveň dochází k integraci koupených společností, což má na čísla rovněž pozitivní vliv. AVG v posledních 3 měsících dokončilo akvizice firem PrivacyChoice a LPI Level Platforms.

A teď zatlačíme na mobilech

AVG má aktuálně 155 milionů aktivních uživatelů. Nejrychleji roste skupina uživatelů mobilních bezpečnostních produktů, jichž už má firma 44 milionů. „Mobilní oblast je pro nás extrémně důležitá,“ tvrdí Giamatteo. „Nyní z chytrých telefonů a tabletů sice negenerujeme obrovské množství peněz, ale věříme, že budoucnost je zejména v integraci s dalšími našimi produkty,“ doplňuje.

AVG podle slov svého provozního šéfa doposud zejména budovalo kritickou masu mobilních uživatelů a nyní navazuje zejména velkou integrací a provázaností s ostatními produkty. „Klíč je v propojenosti. Pokud si někdo nainstaluje náš bezpečnostní balíček na svůj chytrý telefon, dost pravděpodobně bude chtít se značkou zůstat i jinde, třeba na počítači a tabletu. Nebude chtít tu celistvost tříštit,“ naznačuje Giamatteo.

V budování mobilních aktivit má AVG pomoci nový generální ředitel Gary Kovacs, který nahrazuje dosavadního šéfa J.R. Smithe. Kovacs doposud šéfoval společnosti Mozilla Corporation, jež stojí zejména za vývojem webového prohlížeče Firefox, a má nemalé zkušenosti s mobilními produkty. Kovacs je silný také ve vyjednávání s partnery, kteří tvoří drtivou většinu příjmů Mozilly. Podařilo se mu například uzavřít smlouvu s Googlem, který se tak ve Firefoxu stal výchozím prohlížečem.

Podobný model partnerství aplikuje i AVG, jemuž nemalé peníze přitékají od Facebooku, Googlu, Yahoo i Seznamu. „Yahoo například představuje 9 procent našich celkových příjmů,“ popisuje Giamatteo. „Naši partnerskou síť proto rozhodně budeme zvětšovat.“

AVG v současné době dokončuje spolupráci s americkým obchodním řetězcem Best Buy, kde bude své produkty nabízet ve více než tisícovce obchodů. Ve Velké Británii se jedná o propojení se Samsungem a jednání se vedou rovněž s Qualcommem – AVG by mělo integrovat bezpečnostní prvky do jeho čipů. V jednání je také HTC a další firmy.

Jednání s mobilními operátory

AVG se chce ve velkém dostat rovněž k mobilním operátorům, kteří postupně budou na chytrých telefonech a tabletech dodávat předinstalované bezpečnostní aplikace. AVG v současné době, stejně jako jeho konkurenti, jedná s řadou z nich. V pokročilé fázi jsou zejména hovory s Vodafonem a Telefónicou.

Silné zacílení na mobilní sektor je i jeden z důvodů, proč minulý týden dozorčí radu firmy posílil Frank Esser. Zkušený manažer má nemalé kontakty v oblasti nejvyšších sfér telekomunikačního byznysu, což by mohlo obchodním aktivitám AVG pomoci.

V plánech AVG je ale možné vyčíst také další zacílení. Společnost se například mnohem více chce přesouvat do cloudu. Jedním z velkých kroků je odkup LPI Level Platforms a postupné rozšíření AVG CloudCare o další služby, třeba správu mobilních zařízení. Technologický ředitel firmy Yuval Ben-Itzhak navíc v nedávném rozhovoru pro Connect.cz prozradil, že se AVG chystá také do oblasti „internetu věcí“.

Rostoucí bezpečnostní společnost v nedávné době opustil dosavadní šéf virové laboratoře v Brně Pavel Krčma, který zamířil na pozici technologického ředitele v rovněž brněnské firmě Lamantine Software. Ta stojí za produktem Sticky Password a chystá vydání nové verze.

Akcie si vlivem dobrých finančních výsledků a výhledů do budoucna vedou nejlépe v historii. Od letošního dubna stabilně rostou a aktuálně se obchodují za více než 20 dolarů. Upisovací hodnota přitom byla 13 dolarů. Tržní kapitalizace AVG Technologies je tak v současné době zhruba 1,1 miliardy dolaru.

Diskuze (14) Další článek: Mediaresearch: Spolužáky zná každý, ale LinkedIn je u nás stále okrajový

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Firefox, Antivirus, Akcie, AVG, Velký zisk, Růst zisku, Chytré mobilní telefony, Max, StickyPassword, Velký růst, Mozilla Firefox, Frank, Mobilní telefony htc, Šéf, Mobilní telefony brno, Kovacs, Sticky Password, Silný vliv, Mobilní telefony do 2000, Mozilla Corporation, Zkušený manažer, Guru, Postupné rozšíření, Antiviry na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace