AVG povede šéf Firefoxu. Akcie jsou na maximu

AVG Technologies povede dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs. Firma navíc vykazuje růst zisku o 95 procent, expanduje na mobilech a má akcie na historickém maximu.
AVG povede šéf Firefoxu. Akcie jsou na maximu

Bezpečnostní společnost AVG Technologies pokračuje v rychlém růstu. Firma ve výsledcích za druhé finanční čtvrtletí tohoto roku potvrdila dobrou kondici ze čtvrtletí minulého a meziroční růst zisku se opět pohyboval okolo 100 procent. Do nejvyššího křesla AVG byl navíc jmenován dosavadní šéf Mozilla Corporation Gary Kovacs a akcie původem české firmy jsou na historickém maximu.

AVG se daří navyšovat zejména zisk. Zatímco tržby v druhém čtvrtletí meziročně narostly o 22 procent na 100,4 milionu dolarů, zisk poskočil rovnou o 95 procent na 21,7 milionu dolarů. Vypadá to na dlouhodobější trend, protože podobně dobrá čísla AVG vykázalo i v předchozím období a vyhlídky do budoucna jsou rovněž dobré.

„Zisk se nám daří navyšovat zejména díky zlepšování procesů a snižování provozních nákladů,“ uvedl v rozhovoru pro Connect.cz provozní ředitel AVG Technologies John Giamatteo. Dle jeho slov zároveň dochází k integraci koupených společností, což má na čísla rovněž pozitivní vliv. AVG v posledních 3 měsících dokončilo akvizice firem PrivacyChoice a LPI Level Platforms.

A teď zatlačíme na mobilech

AVG má aktuálně 155 milionů aktivních uživatelů. Nejrychleji roste skupina uživatelů mobilních bezpečnostních produktů, jichž už má firma 44 milionů. „Mobilní oblast je pro nás extrémně důležitá,“ tvrdí Giamatteo. „Nyní z chytrých telefonů a tabletů sice negenerujeme obrovské množství peněz, ale věříme, že budoucnost je zejména v integraci s dalšími našimi produkty,“ doplňuje.

AVG podle slov svého provozního šéfa doposud zejména budovalo kritickou masu mobilních uživatelů a nyní navazuje zejména velkou integrací a provázaností s ostatními produkty. „Klíč je v propojenosti. Pokud si někdo nainstaluje náš bezpečnostní balíček na svůj chytrý telefon, dost pravděpodobně bude chtít se značkou zůstat i jinde, třeba na počítači a tabletu. Nebude chtít tu celistvost tříštit,“ naznačuje Giamatteo.

V budování mobilních aktivit má AVG pomoci nový generální ředitel Gary Kovacs, který nahrazuje dosavadního šéfa J.R. Smithe. Kovacs doposud šéfoval společnosti Mozilla Corporation, jež stojí zejména za vývojem webového prohlížeče Firefox, a má nemalé zkušenosti s mobilními produkty. Kovacs je silný také ve vyjednávání s partnery, kteří tvoří drtivou většinu příjmů Mozilly. Podařilo se mu například uzavřít smlouvu s Googlem, který se tak ve Firefoxu stal výchozím prohlížečem.

Podobný model partnerství aplikuje i AVG, jemuž nemalé peníze přitékají od Facebooku, Googlu, Yahoo i Seznamu. „Yahoo například představuje 9 procent našich celkových příjmů,“ popisuje Giamatteo. „Naši partnerskou síť proto rozhodně budeme zvětšovat.“

AVG v současné době dokončuje spolupráci s americkým obchodním řetězcem Best Buy, kde bude své produkty nabízet ve více než tisícovce obchodů. Ve Velké Británii se jedná o propojení se Samsungem a jednání se vedou rovněž s Qualcommem – AVG by mělo integrovat bezpečnostní prvky do jeho čipů. V jednání je také HTC a další firmy.

Jednání s mobilními operátory

AVG se chce ve velkém dostat rovněž k mobilním operátorům, kteří postupně budou na chytrých telefonech a tabletech dodávat předinstalované bezpečnostní aplikace. AVG v současné době, stejně jako jeho konkurenti, jedná s řadou z nich. V pokročilé fázi jsou zejména hovory s Vodafonem a Telefónicou.

Silné zacílení na mobilní sektor je i jeden z důvodů, proč minulý týden dozorčí radu firmy posílil Frank Esser. Zkušený manažer má nemalé kontakty v oblasti nejvyšších sfér telekomunikačního byznysu, což by mohlo obchodním aktivitám AVG pomoci.

V plánech AVG je ale možné vyčíst také další zacílení. Společnost se například mnohem více chce přesouvat do cloudu. Jedním z velkých kroků je odkup LPI Level Platforms a postupné rozšíření AVG CloudCare o další služby, třeba správu mobilních zařízení. Technologický ředitel firmy Yuval Ben-Itzhak navíc v nedávném rozhovoru pro Connect.cz prozradil, že se AVG chystá také do oblasti „internetu věcí“.

Rostoucí bezpečnostní společnost v nedávné době opustil dosavadní šéf virové laboratoře v Brně Pavel Krčma, který zamířil na pozici technologického ředitele v rovněž brněnské firmě Lamantine Software. Ta stojí za produktem Sticky Password a chystá vydání nové verze.

Akcie si vlivem dobrých finančních výsledků a výhledů do budoucna vedou nejlépe v historii. Od letošního dubna stabilně rostou a aktuálně se obchodují za více než 20 dolarů. Upisovací hodnota přitom byla 13 dolarů. Tržní kapitalizace AVG Technologies je tak v současné době zhruba 1,1 miliardy dolaru.

Diskuze (14) Další článek: Mediaresearch: Spolužáky zná každý, ale LinkedIn je u nás stále okrajový

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Firefox, Antivirus, AVG, Nejvyšší zisk, Provozní šéf, Velký růst, Frank, Skupina uživatelů, Chytré mobilní telefony, Mobilní telefony od 02, Akcie, Pozitivní vliv, Sticky Password, Bezpečnostní aplikace, Max, Mobilní telefony do 2000, Guru, Šéf, Zkušený manažer, Mobilní telefony htc, Postupné rozšíření, Velký zisk, Předchozí období, Nejdoporučovanější tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

Dark web: rejdiště nekalých živlů, nebo ostrůvek svobody?

** Dark web a deep web jsou rozdílné pojmy ** Temný web je legální, ale často je zneužíván k nelegálním činnostem ** Dostat se na dark web není nic až tak složitého

Karel Kilián | 36