AVG Technologies vstoupí na největší světovou burzu

Původem česká bezpečností společnost AVG Technologies vstoupí na největší světovou burzu. Jak se daří jejich byznysu? Máme pro vás čísla a podrobné informace.

 Mluvilo se o Varšavě, Praze, Londýně a Amsterdamu, ale nakonec bezpečností společnost AVG Technologies zakotví své akcie na největší burze světa – New York Stock Exchange (NYSE). Současní podílníci a akcionáři původem české firmy chtějí veřejným úpisem cenných papírů získat až 125 milionů dolarů, které hodlají použít na běžný provoz AVG a případné akvizice. Zástupci AVG o tom informovali média koncem minulého týdne.

AVG Technologies povedou na Wall Street ostřílení bankéři z Morgan Stanley, J.P. Morgan a Goldman Sachs, pod jejichž taktovkou už firma vyplnila tzv. „IPO filling“ dokumenty pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC). Z nich mimo jiné vyplývá, že legendární antivirová společnost uvolní kmenové akcie firmy společně s akciemi stávajících akcionářů, kteří tak budou moci zhodnotit svojí strategickou investici. Prozatím ale není jasné, kolika cenných papírů se IPO týká, jakou budou mít startovací cenu a kdy k jejich uvolnění dojde. Akcie se budou na NYSE obchodovat pod značkou „AVG“.

Peníze na nákupy dalších firem

Burzovní analytici nákup akcií AVG doporučují, protože celý bezpečnostní byznys zůstává i nadále velice lukrativní, což mimo jiné umocňují i medializované bezpečnostní hrozby a hackerské útoky. Nákup akcií „ex-Grisoftu“ při primární emisi podle všeho zaručuje solidní zhodnocení.

AVG Technologies je druhou původem českou bezpečností společností, která za poslední dva měsíce oznámila vstup na burzu v New Yorku. Koncem loňského roku totiž vyšlo najevo, že se na Wall Street chystá také Avast Software, který si od celé akce slibuje výnos 200 milionů dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Součástí růstové strategie a konkurenceschopnosti AVG Technologies jsou akvizice menších společností. Firma si tak koupila například LinkScanner, anti-spyware technologii, ochranu proti kráděžím identit, antivir pro Android a také distributora pro americký trh.

Vedení AVG chce zisk z IPO použít na klasické firemní výdaje, ale plánuje také další akvizice jiných společností. Akvizice jsou v technologické branži velice důležité. Rozjeté velké společnosti si mohou za relativně malý obnos koupit začínající startupy a projekty, které tematicky rozšíří jejich portfolio, přidají nové funkce, umožní vstup na nové trhy a celkově korporaci udrží konkurenceschopnou. Koupě jsou navíc mnohem rychlejší cestou, než začínat nový interní vývoj v případě, že se v laboratořích na ničem podobném nepracuje.

AVG si na akvizice v květnu loňského roku půjčilo 235 milionů dolarů, které mimo jiné posloužily k výplatě dividend současným akcionářům. K nákupům a rozšiřování posloužily také peníze získané za prodej podílů několika investorům.

Silný růst příjmů a zisku

AVG Technologies je zisková společnost. V roce 2010 vykázala příjem ve výši 217,2 milionu amerických dolarů a za prvních 9 měsíců loňského roku putovalo do firemní kasy 198,1 milionu dolarů. Zisk za toto období tvořil bezmála 100 milionů dolarů. Bezpečností software AVG už používá 106 milionů aktivních uživatelů ve 170 zemích po celém světě. Pouze 15 milionů z nich platí za doplňkové služby.

Klepněte pro větší obrázek
Příjmy AVG každoročně rostou. Další růst do budoucna má zajistit nejenom samotný tržní segment, ale také plány na rozšíření aktivit v korporátní sféře. Údaje jsou v milionech dolarů.

Produkty AVG jsou nabízeny, podobně jako v případě zmiňovaného Avastu, na bázi „freemium“. Uživatelé si tak základní program mohou stáhnout zdarma a v případě zájmu mají možnost připlatit si za pokročilejší funkce. I když běžní uživatelé nadále zůstávají nejsilnější skupinou zákazníků, AVG plánuje více zacílit na firemní zákazníky. „Plánujeme rozšířit naší přítomnost na trhu středních a malých podniků (SMB),“ píše se ve zprávě pro SEC. AVG už několik firemních produktů nabízí delší dobu a v této oblasti rozšíří své obchodní aktivity.

Současný obchodní model AVG stojí především na digitálním prodeji, což zaručuje vysokou marži. Firma si například hodně zakládá na tom, aby byla vidět ve vyhledávačích, když uživatelé zadají slova spojená s počítačovou bezpečností. Kromě digitální distribuce jsou k dispozici také klasické krabicové verze bezpečnostních balíků AVG, které firma prodává skrze své obchodní partnery. Zajímavou obchodní výzvou do budoucna je prodej formou Software-as-a-Service (software jako služba, SaaS).

Klepněte pro větší obrázek
AVG své produkty pro koncové uživatele tlačí především přes digitální distribuci a snaží se být hodně vidět ve vyhledávačích.

Už dávno ne česká firma

AVG v roce 1991 založili čeští podnikatelé Tomáš Hofer a Jan Gritzbach, tehdy pod názvem Grisoft. Písmeny AVG byl tehdy označován samotný antivir, který se prosadil už v dobách operačního systému MS-DOS. Ke změně názvu na AVG Technologies došlo až v roce 2008. Hlavním důvodem bylo silné povědomí o značce AVG po celém světě, zatímco jméno Grisoft nikomu příliš mnoho neříkalo.

Klepněte pro větší obrázek
AVG Technologies už není českou firmou od roku 2001, kdy Jan Gritzbach tehdejší Grisoft prodal fondu Benson Oak. Postupně pak došlo k dalšímu rozprodeji a zhodnocování investice. Intel Capital společně s Enterprise Investors od Benson Oak koupili 65procentní podíl za 52 milionů dolarů. Svých 25 procent pak prodali TA Associates za 200 milionů dolarů.

Z původně českého projektu už je globální společnost, která má s českou kotlinou společné pouze silné zakořenění značky a veliké vývojové centrum v Brně. V něm v současné době pracuje přes 400 lidí. Firma koncem roku 2010 otevřela nové prostory v brněnském kancelářském komplexu Spielberk Office Center, kde obývá několik speciálně upravených budov.

Světová centrála spolu s výkonným šéfem J.R. Smithem sídlí v nizozemském Amsterdamu (Avast je zde také registrován). Různé pobočky a kanceláře má AVG například v Irsku, Francii, Německu, Velké Británii a dokonce na Kypru. Sídlo pro severoamerický trh je umístěno v Chelmsfordu ve státě Massachusetts.

AVG Technologies je vlastněna několika soukromými investičními fondy, které v průběhu let do firmy vstupovaly. Právě z jejich akcií půjde část na burzu.

Diskuze (11) Další článek: Podívejte se, kdo všechno dodává Applu součástky. Celý svět

Témata článku: Technika, Byznys, Antivirus, AVG, Kotlin, Malý podíl, Malý obnos, Současná značka, Svět, Běžný provoz, Největší svět, Zisková společnost, Wall Street, Kypr, Amsterdam, Současný Android, Technologies, Primární projekt, Digitální prodej, Stock, Digitální vstup, Stanley, Morgan


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku