BankID se rozjíždí naplno, už jej podporuje několik desítek společností

Začíná se naplňovat komerční potenciál bankovní identity. Pomocí ní si již s účtem do bankovnictví můžete přihlásit k NIA, tedy online systémům veřejné správy. Banky ale chtěly, aby se tentýž účet dal využít také pro spojení s mobilními operátory, energetickými společnostmi, pojišťovnami, e-shopy, makléři, notáři nebo právníky. Vize je taková, že s bankovní identitou už nebudete muset navštěvovat úřady ani pobočky firem.

Banky letos v červnu spustily BankID – což je ona komerční část – spolu s prvními deseti partnery. Dnes již je partnerů 32 a dalších 34 se na podporu připravuje. Od září se navíc systém otevřel i službě Sign sloužící pro poskytování zaručeného elektronického podpisu.

Prvními firmami, které již BankID podporují, jsou především pojištovny, poskytovatelé půjček, sázkové kanceláře, investiční společnosti nebo firmy zpřístupňující elektronické podepisování. Ne vždy však BankID slouží přímo k založení účtu, často je třeba založit účet online klasickou registrací a bankovní identita se pak využije jen pro ověření totožnosti, aniž byste museli skenovat občanku nebo jiný doklad. V tomhle je systém bohužel trochu nepřehledný.

Zmatky také vznikají v samotném názvu identity, takže se to pokusíme vysvětlit stručným tahákem.

  • Pojem bankovní identita je obecným označením pro systém elektronické identity, kterým se lze připojovat k veřejnosprávním i soukromým webům.
  • BankID je služba pro přihlašování a identifikaci pouze k soukromým službám.
  • Existuje společnost Bankovní identita, a. s., která spravuje BankID. Akcie vlastní samotné banky.
  • Bankovní identita, a. s. si zaregistrovala ochranné známky BANKID a Bank iD. V logotypu nakonec najdete Bank iD (s mezerou a malým „i“), ale v textu firma používá BankID.
  • Bankovní identitu využitelnou pro eGovernment aktuálně provozují Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Moneta.
  • Komerční BankID funguje u České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a Monety.
  • Do konce roku spustí BankID také Air Bank, Equa bank, Fio banka, mBank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank. Všechny by do konce roku chtěly nabídnout i přístup k eGovernmentu, ale tam bude záležet také na akreditaci od ministerstva vnitra.
  • BankID je pro uživatele (držitele bankovních účtů) zdarma, za využívání ale platí firmy, které službu nasadí, viz ceník.
Diskuze (61) Další článek: Slovenská strela se vrátila do Kopřivnice. Zvládla to po vlastní ose a Tatra natočila krásné video

Témata článku: eGovernment, Byznys, Identita občana, Banka, Air Bank, Raiffeisenbank, Desítka společností, Identita, Mobilní operátor, Účet, UniCredit Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Ministerstvo vnitra, Equa bank, Air banka, Veřejná správa, MBank, Fio banka, NIA, Bank, BankID, Komerční banka