Bankovní identitu už letos bude moci využít skoro každý. Přidá se šest bank

Zdroj: Firmbee / Pixabay
Bankovní identitu už letos bude moci využít skoro každý. Přidá se šest bank | Zdroj: Firmbee / Pixabay

Bankovní identitu umožňující přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví využít pro přístup ke službám veřejné správy již podporuje šest finančních institucí: Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta a Raiffeisenbank. Loni této funkce využilo 700 tisíc lidí.

Během letoška tuto možnost získají i klienti dalších bank. Podporu příslibily společnosti Creditas, Equa bank (dnes již vlastněná Raiffeisenbank), Fio banka, mBank, Sberbank a UniCredit Bank. K podpoře se zatím nevyjádřily menší banky s běžnými účty jako Expobank, Hello, Oberbank nebo Trinity.

Úroveň nabízených služeb nicméně není totožná. Od loňska je totiž možné bankovní identitu využívat i mimo státní správu, typicky u pojišťoven, operátorů, energetických společností apod. Registrovat či přihlásit se k nim zatím mohou všichni kromě Raiffeisenbank, jež chce podporu zařídit někdy v letošním roce.

Loni na podzim pak banky spustily službu BankID Sign pro ověřené elektronické podepisování smluv a dokumentů, ale to zatím mohou využít jen klienti České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Banka Bankovní identita
Air Bank ano
Creditas někdy v roce 2022
Česká spořitelna ano
ČSOB ano
Equa bank někdy v roce 2022
Expobank ?
Fio banka někdy v roce 2022
Hello Bank ?
Komerční banka ano
mBank někdy v roce 2022
Moneta Money Bank ano
Oberbank ?
Raiffeisenbank ano, ale zatím bez komerčních služeb
Sberbank někdy v roce 2022
Trinity Bank ?
UniCredit Bank někdy v roce 2022

Tak trochu opačnou cestou se vydává konkurenční mojeID, se kterým se lze od loňska přihlašovat i k veřejným službám vyžadujícím vysokou úroveň záruky. Tu do té doby nabízely jen eObčanka nebo čipová karta Starcos s I.CA identitou.

Zároveň se však mojeID chlubí i nejširší podporou komerčních služeb, těch je několik desítek a jsou mezi nimi e-shopy či online média. Ty ale typicky vyžadují jen nejnižší úroveň záruky a mojeID u nich slouží pouze k jednoduchému přihlašování, nikoliv ověřování totožnosti.

Diskuze (26) Další článek: Skoro pět tisíc českých domén .cz je spojených s pornem. Oproti jiným oborům to není moc

Témata článku: eGovernment, Portál občana, Banka, Air Bank, Hello, Česká spořitelna, Komerční banka, Sberbank, Bank, UniCredit Bank, Identita, Equa bank, Fio banka, Raiffeisenbank, MBank, ČSOB, Hello Bank, Creditas, Money Bank, Expobank, TrinitySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Herní filosofie: jak nekupovat špatné hry

Herní filosofie: jak nekupovat špatné hry

Moderní herní trh není ani tak o kvalitním hraní jako spíše o kvalitním lhaní. Jak poznat, zda si vydavatelé nevymýšlí?

N. Marko
Téma