Banky chystají další velkou novinku. Místo čísla účtu půjdou peníze poslat na telefon či e-mail

Po okamžitých platbách a digitální identitě se tuzemské banky dohodly na další společné novince – platbě na kontakt. Místo čísla účtu bude možné při odchozí platbě zadat telefonní číslo. Česká národní banka, která bude celý projekt zastřešovat, dnes oznámila, že funkce bude k dispozici příští rok, ale již letos v létě ji začnou finanční instituce testovat.

Na nové službě se zatím podílí devět bank. ČNB povede registr, v němž se spojí číslo účtu a telefonu a jednotlivé banky se budou dotazovat na něj. V tuto chvíli ale zatím neznáme detaily implementace. Tedy, jak se telefonní číslo k účtu nastaví a jak se vyřeší případné kolize, pokud má někdo jeden telefon, ale více účtů.

Podobné služby již fungují v zahraničí, kde jsme se inspirovali – například v USA, Lotyšsku nebo na Slovensku. Předpokládáme, že službu budeme moci spustit od nového roku, pokud testování neodhalí nečekané komplikace a budou připraveny i jednotlivé banky, které se v současné době na projektu podílejí. Začínáme s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování s číslem účtu jako například o emailové adresy,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

Obdobu již ale poskytují i samotné české banky, byť pouze na úrovni vlastních účtů. mBank už v roce 2014 začala posílat peníze „přes Facebook a SMS“. Platby na kontakt později zavedla i banka Creditas. Podobně lze peníze posílat i přes Revolut.

Diskuze (78) Další článek: Paradox českého trhu s grafickými kartami. Papírové zdražení přineslo nižší ceny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,