Stagnace, nové dno a výstřel
Predikovat cenu bitcoinu je jako věštit z křišťálové koule. Co trader, to pomalu jiný scénář a nikdo přesně nedokáže říci, kam se cena bude ubírat. Ostatně, zavzpomínejme na náš článek z 12. listopadu, kdy byl Bitcoin po měsících stagnace kolem ceny 6 000 dolarů na cenovém rozcestí a mohl vystřelit nahoru, nebo prudce spadnout. Pouhé dva dny po vydání článku se vyplnil druhý scénář, který Bitcoin poslal k ceně kolem 3 200 dolarů.
Po nalezení lokálního dna nastala více než tříměsíční nejistota, kdy Bitcoin jak na houpačce atakoval cenovou rezistenci 4 000 - 4 200 dolarů, načež byl opakovaně srážen dolů. Na grafu se však postupně vytvořila formace vzestupného trojúhelníku, kdy se stále zvyšovala spodní cena, ale horní hranice zůstala prakticky stejná. Šlo tedy o další čekání na prudký pohyb, který přišel až tento měsíc, konkrétně 2. dubna.

Rekapitulace předchozích 5 měsíců na grafu vývoje ceny Bitcoinu.
Toho dne Bitcoin vyletěl během jedné hodiny prakticky o 900 dolarů (21%) a naprosto zamíchal kartami. Tradeři se shortovými pozicemi (sázející na pokles ceny) tu noc zabrečeli, a pokud neměli pozice zajištěné, tak i jejich peněženka. Spekulovalo se o tom, že za prudký výstřel mohl aprílový žertík hovořící o tom, že SEC (americká komise pro kontrolu cenných papírů) povolila první ETF (burzovně obchodované fondy) na Bitcoin.
Kdyby výstřel doopravdy způsobil žert, zřejmě by došlo k rychlé korekci, ovšem to se nestalo. Zatím. Pravděpodobnějším důvodem bude spíš obří nákup Bitcoinu záhadným investorem, o kterém informovala agentura Reuters. Tato osoba údajně měla v rámci tří různých burz nakoupit Bitcoiny v hodnotě celkem 100 milionů dolarů, což cenu vyhnalo vysoko nad 5 000 dolarů.
V této cenové hladině se po pár dnech ustálila, a dokonce začala pozvolně růst. Zvedla se rovněž tržní kapitalizace, denní objemy a celý trh se z ničeho nic probudil. Zvýšený zájem o bitcoinu lze v posledních týdnech sledovat i v rámci trendů vyhledávání na Googlu.
Nastal tedy obrat trendu a přichází další růstová fáze? To si zkusíme zodpovědět v dalších kapitolách. Článek berte pouze jako informativní, nikoliv jako investiční doporučení.
Rostoucí objemy i tržní kapitalizace
Jak už to bývá, ani tentokrát situace není jasná a jsou zde faktory ukazující na růst i na pád ceny Bitcoinu. Nejprve si ukážeme, proč by Bitcoin mohl dlouhodobě růst.
Jak jsem už nastínil v předchozí kapitole, v posledních měsících se významně zvýšily denní objemy obchodů s Bitcoinem. Podle statistik z Coinmarketcap.com, jsou aktuální 24hodinové objemy obchodů cca 3× až 5× vyšší, než ve stejném období před rokem, a dokonce jsou také dvojnásobné proti hodnotám z počátku tohoto roku, což je velmi pozitivní.

Graf vývoje tržní kapitalizace Bitcoinu víceméně kopíruje graf jeho tržní kapitalizace, které v posledních měsících konečně opětovně roste. Zvedly se také denní obchodované objemy, které dohnaly rekordní hodnoty z předchozí bitcoinové mánie. (obr.: CoinMarketCap)
Nejzajímavějším faktem však je, že denní objemy obchodů s Bitcoinem na burzách začátkem dubna prakticky vyrovnaly hodnoty, kterých trh dosahoval v době nejvyšší ceny Bitcoinu na přelomu roku 2017/18. To už je samo o sobě velice zajímavé, jelikož jsme stále v medvědím trhu a aktuální cena Bitcoinu je oproti té tehdejší v podstatě čtvrtinová. Může to tedy znamenat příchod nových (velkých) hráčů na trh, či dokonce institucionálních investorů?

Tržní kapitalizace kryptoměn se od svého dna postupně zvedá, denní objemy v jsou však poslední měsíc rekordní. (obr.: CoinMarketCap)
Nejde však pouze o Bitcoin. Z pohledu celého kryptoměnového trhu došlo v dubnu dokonce k historicky rekordním denním objemům vůbec. Ty začátkem měsíce představovaly 82 miliard amerických dolarů zobchodovaných za den. Pro srovnání, při posledním rekordu v lednu 2018 denní objemy představovaly „pouze” 70 miliard dolarů.

Ačkoliv posledních 16 měsíců bylo ve znamení pádu ceny Bitcoinu, padal pomaleji, než jiné kryptoměny, což dokládá opětovný růst jeho dominance na trhu s kryptoměnami. (obr.: CoinMarketCap)
Zájem o Bitcoin a kryptoměny se tedy evidentně zvedá a lidé pomalu začínají nakupovat. Větší zájem znamená více peněz v trhu a více peněz často vede k vyšší volatilitě ceny. Nákupy jsou navíc výrazně projevují také na tržní kapitalizaci, které od svého prosincového dna vyrostla cca o 75%. Na druhou stranu kvůli nízkým cenám kryptoměn je celková kapitalizace kryptoměn zhruba čtvrtinové proti svému vrcholu.
Zlatý kříž na Bitcoinu
Jedním z horkých témat poslední dní mluvící pro růst ceny je tzv. formace Golden Cross (zlatý kříž) vycházející z technické analýzy. Jedná se o situaci znázorňující dlouhodobé otáčení trendu směrem vzhůru.
Na grafu jej poznáte v moment, kdy se překříží dva důležité indikátory klouzavého průměru ceny (Moving Average), nejčastěji s dobou 50 a 200 dní (MA50, MA200). Přesněji řečeno překřížení, kdy krátkodobé MA předběhne to dlouhodobé. V opačném případě by totiž šlo o tzv. Death cross signalizující dlouhodobý pokles.

Překřížení klouzavých průměrů MA50 a MA200 by mohlo znamenat předzvěst otáčení trendu.
Jak upozornil server Coindesk.com, poslední Golden Cross nastal naposledy v roce 2015, kdy dopředu předpověděl blížící se růst v následujících měsících. Od té doby jsme na denním grafu mohli vidět pouze opačný scénář, tedy tzv. Death Cross (smrtící kříž), který loni v dubnu predikoval otáčení trendu ceny směrem dolu. To se také nakonec rovněž ukázalo jako pravdivé a cena bitcoinu od té doby spadla ještě o další polovinu.

Jak upozorňují redaktoři z webu CoinDesk, k poslednímu zlatému kříži došlo naposledy v roce 2015. Jak je z obrázku patrné, tento indikátor nevylučuje krátkodobé poklesy ceny, ale zaměřuje se na dlouhodobou predikci trendu.
Klesající fáze se ale možná konečně chýlí ke konci. Minulý týden (24. dubna) jsme se totiž v denním grafu zlatého kříže konečně dočkali. Znamená to tedy další růst? Pokud ano, projevit se může až za pár týdnů/měsíců a rozhodně to nebrání krátké korekci. Jen je třeba být ve střehu.
Zkušení tradeři vyhlíží začátek dalšího cyklu
Začátek rostoucího trendu pomalu začínají předpovídat i zkušení tradeři. Například Mark Dow, trader a bývalý ekonom Mezinárodního měnového fondu (IMF), který je známý tím, že shortoval Bitcoin téměř od jeho maxima, konkrétně od ceny 19 511 dolarů. Ten v prosinci v rozhovoru pro Bloomberg prozradil, že ukončuje svou téměř rok trvající short pozici Bitcoinu. Short tedy ukončil prakticky na samém dně.
O to zajímavější bylo, když teď 1. dubna na svém Twitteru prohlásil, že už se Bitcoin vyplatí i nakupovat. A měl pravdu, jen pár hodin po jeho tweetu totiž došlo k onomu prudkému růstu. Vzhledem k tomu, že se tento trader zaměřuje primárně na dlouhodobé obchody, může to do budoucna opravdu znamenat potencionální růst.
Na možný příchod dalšího růstového cyklu Bitcoinu upozornil i ostřílený trader Peter Brandt, který se profesionálnímu tradingu věnuje více než 30 let. Jeho hlavním zaměřením je sice obchodování s komoditami, nicméně se čas od času vyjadřuje i k obchodování kryptoměn. Byl to právě Peter, kdo v lednu roku 2018 při začínající korekci Bitcoinu veřejně predikoval velký pád během následujícího roku. Už tehdy úspěšně předpověděl, pokles ceny pod 4 000 dolarů, což se za necelých 10 měsíců skutečně vyplnilo.
Před 3 týdny se Peter k Bitcoinu vyjádřil znovu s tím, že v grafu vidí podobnost se situací v roce 2015, kdy cena před růstovou fází dvakrát testovala dno. Pokud se dvojité dno i tentokrát potvrdí, mohlo by to podle něj znamenat začátek další růstové fáze Bitcoinu. Předtím by však musela následovat ještě korekce zpět někam k minimálně 3 500 dolarům.
Historie se opakuje
Zajímavou a vcelku podrobnou analýzu Bitcoinu před pár dny vydala také investiční společnost Adamant Capital, která v několikastránkovém dokumentu ukazuje dnešní situaci z mnoha pohledů a rozhodně stojí za přečtení. Já se zaměřím zejména na část, kdy společnost srovnala aktuální okolnosti se situací při velkých růstech a pádech ceny v roce 2011, 2013 a nyní. Bitcoin má totiž tendence opakovat stejné scénáře.

Nejdůležitější výstřely a korekce ceny Bitcoinu v číslech od společnosti Adamant Capital.
V prvním případě cena Bitcoinu vyletěla prakticky odnikud až k 30 dolarům, načež spadla zpět na 2 dolary. Za další dva roky to Bitcoin dotáhl k ceně až 1 133 dolarů, načež spadl zpět na 175. Jedná se tedy o poklesy o 92 respektive 85% v druhém případě. Pokud vezmeme aktuální prosincové dno a srovnáme jej s maximem na přelomu roku 2017/18, je to zatím pokles o 84%. Cena tedy stále má kam klesat, nicméně to zatím vypadá, že se pomalu blížíme ke konci medvědího trhu.
Důležitá informace se kterou se shodne i spousta traderů na TradingView však je, že se Bitcoin v příštích měsících může stále pohybovat v rozmezí od 3 000 do 6 500 dolarů. První hodnota zhruba určuje poslední aktuální dno, ta druhá je rezistencí vytvořenou při dlouhodobou stagnací v loňském roce. Průraz nad tuto cenu by tedy mohl nastartovat další vlnu euforie a prudký růst.
Hrozba jménem Tether
Potencionální hrozbou pro cenu Bitcoinu může být neustále se objevující aféry s kryptoměnou Tether. Tu někteří z vás mohou z obchodování na burzách znát pod označení USDT. Jde o tzv. stablecoin, tedy kryptoměnu s cenou pevně svázanou s americkým dolarem, díky čemuž ji burzy často používají jako jeho náhražku. Mimo jiné firma iFinex, která stojí za touto kryptoměnou také za burzou Bitfinex.
Dlouhodobě jde o velice kontroverzní téma, jelikož o Tetheru panovala podezření na cenovou manipulaci bitcoinu v roce 2017. Tehdy totiž společnost „tiskla” nové Tethery jakožto prostředky pro nákup Bitcoinu. Zajímavé, že i tento měsíc byly vypuštěny do oběhu nové Tethery, a znovu tu shodou okolností máme prudký růst ceny.
Situace v roce 2017 však byla mnohem horší, jelikož tehdy prakticky neexistoval, žádný spolehlivý audit, který by potvrzoval, že Tethery jsou opravdu 100% kryté dolarem, což bylo u stablecoinu s tak obřími objemy velké riziko. Jak informuje web Cryptopotato, firma proto najala auditorskou společnost Friedman LLP, která v prvotní zprávě 100% krytí Tetheru potvrdila. K celkovému auditu však přesto nedošlo, jelikož Bitfinex na jaře 2018 uvedl, že došlo k ukončení spolupráce s touto firmou. Nejistota tak panovala dál.

Časová osa největších skandálů kolem Tetheru podle webu CryptoPotato.com
V posledních měsících se však nenápadně začaly měnit podmínky na stránkách Tetheru, kdy společnost nenápadně přiznala, že ke krytí nepoužívá pouze tradičními finančními rezervami, ale čas od času může jít o krytí pomocí pohledávek a úvěrů poskytnutých společností Tether. To samozřejmě znovu vyvolalo bouřlivé reakce a nejistotu na trhu.
V minulém týdnu do ohně navíc přiložila také prokuratura státu New York, která společnost Bitfinex osočila z chybějících 850 milionů dolarů, kterými by měl být kryt právě Tether. Tyto prostředky údajně firma měla předat panamské společnosti Crypto Capital. Společnost se proti tomu samozřejmě ihned ohradila s vysvětlením, že k žádné ztrátě nedošlo a naopak jsou všechny dolary i Crypto Capital bezpečně uloženy.
Kde je skutečná pravda zatím nevíme. Pokud by se ale nakonec potvrdilo, že Tether není skutečně krytý pravými dolary, mohlo by to způsobit paniku na trhu a prudký pokles ceny. Prozatím však můžeme pozorovat zvláštní jev, kdy se cena Bitcoinu na Bitfinexu vůči USDT i o několik stovek dolarů liší proti páru BTC/USD na jiných burzách. Toho sice lze využít k zajímavé arbitráži, ale přesto bych byl opatrný.
Co tedy bude s Bitcoinem dál?
To je samozřejmě ve hvězdách. Vše může dopadnout pro Bitcoin pozitivně a opravdu můžeme stát před dalším růstovým cyklem. Na pozadí však existují hrozby, který tento cyklus mohou oddálit. Že by ale třeba cena Bitcoinu od nynějška dlouhodobě padala až někam na úroveň stovek dolarů, to je silně nepravděpodobné (byť ne zcela vyloučené).
Zajímavá je i aktuální situace, kdy se Bitcoin se svou cenou zasekl uprostřed mezi silným supportem 3 800 dolarů a silnou rezistencí 6 500 dolarů. V případě proražení spodní hranice je pravděpodobný scénář hledání nového dna. Pokud by však Bitcoin opravdu získal sílu na překonání silné úrovně 6 500 dolarů, kterou vytvořila loňská stagnace, mohlo by to znamenat oficiální ukončení stagnace a start další rostoucí fáze.
Po prohlédnutí spousty technických analýz na TradingView, to však zatím vypadá minimálně na krátkodobý pokles.
Některé z veřejných technických analýz:
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium