Bitcoin | Kryptoměny | Cena bitcoinu

Bitcoin o sobě opět dává vědět. Cena se po čase znovu dostala nad 10 tisíc dolarů

Internetová měna Bitcoin po čase opět přitahuje pozornost. Po hlubokém březnovém pádu ceny a následném nervózním růstu přišel dnes v noci významných schod v cenové křivce – z hladiny cca 9600 dolarů se cena bitcoinu mezi půlnocí a druhou hodinou ranní našeho času zvedla na až na 10 250 dolarů a nad hranicí 10 tisíc se poté udržela. 

Nad 10 tisíc se Bitcoin dostal už letos v únoru, ale tehdy byl trh velmi nervózní, čemuž dost pravděpodobně přispěla i koronavirová pandemie. Obchodování s bitcoinem totiž není v jádru nic jiného než psychologická hra a předzvěst ekonomické krize v mnohých investorech vzbudil nutkání prodávat a shromažďovat raději běžné peníze. 

Jenže strach z pandemie postupně doznívá a cena Bitcoinu roste. Je zpátky nad deseti tisíci. Ale nikdo si netroufá říct, co bude dál, investice do virtuální internetové měny zůstává stále velkou loterií.

Příznivci statistik a technických analýz nicméně vyhlížejí, zda cena protne horní křivku obálky špiček dosavadního průběhu. To by znamenalo proboření psychologické bariéry a naději dalšího zběsilého růstu, jakých jsme už byli v minulosti svědky. 

Klepněte pro větší obrázek

Jenže asi o něco pravděpodobnější je scénář, že se teď cena od horní modré přímky „odrazí“ a spadne o něco níž. Jak hluboko, to bude zrcadlem naladění investorů. Pokud jsou optimističtí, nebude pád hluboký a cena začne opět růst a zkusí prorazit horní obálku znovu. Ale pokud pesimisticky očekávají spíše paniku z pádu, může přijít pokles až ke spodní obálkové přímce, což by znamenalo nějakých šest tisíc dolarů. V případě extrémně silné paniky by cena mohla spadnout až pod spodní přímku, což už začnou panikařit i otrlejší investoři a propad by mohl být celkem masivní.

Ovšem všechno je to jen v rovině teorií a úvah. I když je Bitcoin v jádru definován striktním algoritmem, jeho cena je daná nepředvídatelným vývojem lidské mysli. Pokud byste se rozhodli do Bitcoinu investovat, myslete na to, že se jedná víceméně o hazard. Těžba se přitom už dnes nevyplatí, pokud nemáte vyloženě těžební farmu, obzvlášť po nedávném halvingu.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Diem.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (60) Další článek: Technici rozebrali drahé zařízení do USB, které vás má ochránit před 5G. Uvnitř nic proti 5G nebylo

Témata článku: Bitcoin, Kryptoměny, Cena bitcoinu, Internetová měna Bitcoin, Obálka, Pandemie, Křivka, Přímka, Panika, Investor, Dolar


Určitě si přečtěte

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook