Boj o zpracování dat v paměti může začít

Oracle po odkladech uvádí na trh možnost zpracování dat v operační paměti v rámci databáze Oracle 12c. Rétorické přestřelky se SAPem a dalšími se tak mohou přelít do reality.

Trvalo to sice déle, než se původně předpokládalo, nakonec to ale vyšlo. Oracle sice chtěl svojí odpověď na technologii HANA od konkurenčního SAPu uvolnit na trh do dvou měsíců od doby, kdy jí na podzim na konferenci v San Francisku představil. Nakonec je z toho rok, konečně ale mohou skončit slovní přestřelky a obě firmy mohou své nové hračky poměřit v praxi.

Řeč je o takzvaných in-memory databázích. Databáze jsou základní stavební kámen informačních systémů, cloudů, webů, e-shopů a tak dále a ještě donedávna se vyznačovaly zejména tím, že ukládaly data zejména na tradičních pevných discích. S tím, jak klesá cena operačních pamětí (RAM) a SSD disků se nicméně mnoho operací a dat dá přesunout právě na tyto rychlejší komponenty a tím zásadně urychlit zpracování informací.

„Technologie kolem naší databáze se změnily. Paměti se staly levnějšími, takže dávalo smysl je více využít. Flash se stal cestou, jak nahradit tradiční disk,“ uvedl minulý týden šéf Oraclu Larry Ellison společně s oznámením, že in-memory možnost pro tradiční Oracle databázi bude dostupná během několika týdnů.

Z hodin jsou minuty

Oracle překládá některá první čísla. Databáze Oracle 12c se zapnutou podporou zpracování dat v paměti údajně zvládne některé položky zpracovat až stokrát rychleji, analyzuje až tři biliony řádků informací za sekundu a ty operace, které dříve trvaly třeba 60 hodin, bude nyní možné zvládnout za 13 minut. Praxe samozřejmě ukáže, u každého zákazníka se dle specifického prostředí mohou čísla všelijak lišit.

Klepněte pro větší obrázek
Zapnout tlačítko a jste v paměti. Šéf Oraclu Larry Ellison.

Oracle do in-memory hry vstupuje později, než zmiňovaný SAP a jeho HANA (Oracle sice koupil in-memory databázi TimesTen, ta ale zvládá pouze specifické operace a navíc není cenově příliš atraktivní). HANA se za tři roky na trhu stala nejrychleji rostoucím IT artiklem v historii a ze SAPu mimo jiné udělala poměrně relevantního hráče na databázovém trhu. Německá firma sice v tomto byznysu figurovala po nákupu společnosti Sybase, stále ale brala Oracle jako velkého partnera a jeho databázi dodávala k vlastnímu softwaru.

Adopce HANA je sice rychlá, ta stále ale v celkovém databázovém trhu hraje minoritní roli. Oracle podle čísel Gartneru s přehledem ovládá 48procentní tržní podíl v tradičních databázích. Larry Ellison navíc věří, že jeho in-memory funkce získá během jednoho roku u zákazníků mnohem větší penetraci, a to právě díky instalované bázi.

Docílit by toho mělo údajně jít i díky tomu, že v případě Oraclu stačí na in-memory „přehodit páku“, zatímco HANA je nová platforma, pro kterou je často nutné aplikace napsat znovu. „Nainstalujte nový software, přehoďte přepínač a všechno běží rychleji,“ tvrdí Ellison. „Stačí říct, které tabulky nebo části chcete mít uloženy v paměti. To je vše, hotovo.“ Je zde ale jedna podmínka – týká se to enterprise verze databáze Oracle 12c a podrobné ceny budou zveřejněny až při vydání. SAP tvrdí, že HANA bude levnější.

Zaklínadlo pro velká data

Databáze Oraclu umožňuje kombinovat paměť RAM, PCI flash, disky a zvládne pracovat až s 32 TB operační paměti. Navíc zvládne ukládat data jak v řádcích, což se hodí zejména pro transakční operace, tak ve sloupcích, což se hodí pro analytiku.

V tom by Oracle mohl být velice zajímavý. SAP HANA je sice velice silná v analytických funkcích, o kterých Němci velice často mluví, ale v tradičních transakcích (OLTP) už zase tolik neexceluje.

Klepněte pro větší obrázek
Transakce i analytika. Prezident Oraclu Mark Hurd.

Zaklínadlo in-memory každopádně není záležitostí pouze dvou tradičních konkurentů. S touto technologií v novém SQL Serveru 2014 pracuje také Microsoft a vznikají i některé velice zajímavé mladé projekty. Třeba bývalí zaměstnanci Facebooku a Microsoftu letos rozjeli projekt MemSQL, který vypadá poměrně zajímavě. Do toho se mísí také databáze typu Hadoop, které pracují s nestrukturovanými daty.

In-memory každopádně začíná trhem rezonovat. Cena je samozřejmě v porovnání s tradiční databází a pevnými disky stále mnohem vyšší, objevují se ale (zejména ti velcí) zákazníci, kteří velice oceňují přidanou hodnotu v podobě oné často fascinující rychlosti. Díky tomu není nutné čekat na výsledky dny, ale pouze minuty či sekundy. Nové nástroje nad těmito databázemi navíc umožňují vytáhnout informace pomocí jednoduchých nástrojů a nemusí tak činit pouze IT oddělení. V Česku si například nasazení HANA pochvaluje Mall.cz.

 

V Česku už se in-memory rovněž začíná usazovat. Mall.cz třeba běží na SAP HANA.

 

Další roli mohou in-memory nástroje sehrát v cloudu. SAP už třeba nabízí HANA Enterprise Cloud, díky čemuž není nutné pořizovat vlastní servery s hromadou paměti a SSD disků. Výrobci serverů už nicméně in-memory možnosti také větří a vydávají přizpůsobené stroje.

O což se ostatně snaží i sám Oracle. Ten vedle tradičních komplexních, výkonných a také náležitě nákladných přístrojů z řady Exa vydal nové x86 servery s čipy Intel Xeon E7-8895 v2 (Sun Server X4-4 a X4-8), které mají být plně přizpůsobeny pro práci s daty.

Praxe ukáže, zda naroubování in-memory možnosti na běžnou databázi není pouze řešením z nutnosti. Z řad analytiků se například ozývají názory, že tento postup lze přirovnat k tomu, kdyby se na spolehlivý a funkční VHS přehrávač přidělala Blu-Ray mechanika.

Diskuze (2) Další článek: DreamWorks: Lhůta mezi premiérou a distribucí online se musí zkrátit

Témata článku: Byznys, Paměti, Stavební kámen, Hana, MEMS, Zpracování, Tradiční nástroj, PAM, Tradiční disk, Memory, Adopce, Německá firma, Zpracování dat, Facebook a Microsoft, Boj, Německý stroj, Velká role, Nová hračka, SAP Hana, Mall, Paměti na Heureka.czNový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

Máte rádi malé telefony? Pak si oblíbíte tohoto třípalcového drobečka, který není větší než platební karta

** Dnešní telefony se předhánějí v tom, který z nich bude větší ** Malé telefony na trhu skoro vyhynuly... ** Čínská značka si připravila telefon do dlaně s třípalcovým displejem

Martin Chroust
InfraportKompaktní velikostSmartphony
Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Japonský obrněnec. Test barevné LED tiskárny OKI C650

Barevná laserová/LED tiskárna od japonské společnosti OKI najde využití především v kancelářích. Na robustní a zároveň kompaktní LEDce můžete tisknout na řadu různých formátů, od obálky až po půl druhého metru dlouhý banner.

Jan Spěšný
OKITiskárnyTesty
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy