Brněnská IT scéna jede. Bude i půlmiliardový fond

Jihomoravské inovační centrum a akcelerátor StarCube v Brně chystají půlmiliardový fond, úzké zaměření na high-tech oblasti a chtějí být významným mezinárodním centrem.
Brněnská IT scéna jede. Bude i půlmiliardový fond

Scéna kolem Jihomoravského inovačního centra (JIC) a tamního technologického akcelerátoru StarCube začíná dospívat. Zřízení, která pomáhají vyrůst firmám a vytvořit pomocí nich pracovní místa v „high-tech“ oblasti, se chtějí ještě více specializovat a do Brna přivést také půlmiliardový investiční fond.

Akcelerátor StarCube minulý týden zakončil svůj poslední ročník a představil několik životaschopných projektů. I přes solidní úspěchy se ale StarCube chce do dalšího běhu změnit. „Chceme se mnohem více profilovat a zaměřit se na pouze některé oblasti. Uvažujeme o dvou,“ říká pro Connect.cz startupový manažer v JIC Vojtěch Krmíček.

Jaké dvě oblasti by to měly být, zástupci JIC prozatím nespecifikují, jsou ostatně ještě v řešení. Aktuálně se zvažuje šest oblastí. „Nechceme startupy, které o sobě tvrdí, že jsou startupy,“ navazuje Michal Hrabí z JIC. „Chceme se soustředit na projekty postavené na unikátních znalostech.“ Jinými slovy, už žádné podporování a přijímání různých webových projektů, o jejichž smyslu by se dalo dlouze diskutovat, a podobně.

Napojení na firmy v regionu

V Brně chtějí využít toho, že je v regionu velké množství vyspělých technologických společností. Úzké zaměření akcelerátoru StarCube tak bude vycházet právě z jejich zaměření. „Logicky se nabízí třeba elektronika a různé inteligentní systémy, protože zde fungují firma jako Honeywell a Flextronics,“ nastiňuje Hrabí.

Klepněte pro větší obrázek
Vítejte v Brně, tam to žije.

„Obecně se zajímáme o oblasti, které jsou silné v regionu, může jít tedy také o hry,“ dodává Hrabí a naráží tak třeba na velmi úspěšná brněnská herní studia jako Madfinger Games nebo Amanita Design. JIC už má domluvenou spolupráci s několika zásadními firmami z okolí a své úzké zaměření společně s dalšími novinkami oznámí letos na podzim.

Co je jasné už teď, je to, že se JIC a StarCube více propojí s co-workingovým centrem Hub, které se chystá otevřít také v Brně a nebude tak už pouze pražskou záležitostí.

Program StarCube už letos přilákal několik dobrých začínajících firem ze zahraničí a v tomto trendu chce pokračovat. „Věřím, že i přes chybějící skutečně mezinárodní letiště a nepříliš velké povědomí o Brně ve světě se můžeme stát skutečně mezinárodním znalostním centrem,“ věří Michal Hrabí. „Brno je atraktivní, v okolí je spousta zajímavých firem,“ popisuje Aanan Khurma jeden z důvodů, proč se z Indie vypravil rozvíjet svůj vynález Hansure, mimochodem v letošním ročníku vítězný, právě na Moravu.

Půlmiliardový investiční fond

Atraktivitě jihomoravského regionu může pomoci také chystaný investiční fond nazvaný JIC Ventures. Ten by měl obsahovat kolem půl miliardy korun. Nejde přímo o fond JIC a StarCube, stojí za ním bankovní dům Raiffeisenbank. „My budeme například radit s výběrem firem, do kterých by se mělo investovat, budeme takoví správci a poradci,“ upřesňuje Hrabí.

 

Fond JIC Ventures bude mít půl miliardy na investice. US MAC si zase v Brně otevře zastoupení a JIC se více dostane do Silicon Valley.

 

Brněnské mladé společnosti dostanou také více příležitostí dostat se na globální trh. Organizace US Market Access Center (US MAC) totiž oznámila, že si v Brně po asi dvou letech od prvních aktivit v Česku otevře vlastní plnohodnotné zastoupení. JIC zase získá větší přímé zastoupení v Silicon Valley.

Hlavní měřítkem úspěchu JIC a StarCube je podle Michala Hrabího jedno: to, kolik se podaří v regionu a potažmo v Česku vytvořit high-tech pracovních míst. Vysoce kvalifikované firmy a jejich znalí zaměstnanci logicky budou lákat další investory a další peníze. Seznam aktuálně podporovaných firem v JIC naleznete zde, odchované podniky pak zde.

Tyto brněnské projekty samozřejmě z velké části žijí z dotačních peněz, jejich správcům se je ale daří neutápět je na nesmyslech. Pohled na týmy v posledním StarCube je toho důkazem. Uspěla třeba společnost BitcoinPay, která buduje bitcoinovou platební platformu pro běžné obchodníky, firma Giriton zase vyvíjí systém pro monitorování a řízení výroby, Perisa buduje bezpečnostní systém postavený na seismických signálech, a vítězní indický Hansure chce pomáhat s dezinfekcí rukou zdravotníkům po celém světě. O samotných projektech ale více později.

Váš názor Další článek: Netflix zamíří do dalších zemí Evropy. O malý český trh zájem nemá

Témata článku: Byznys, Startupy, Různá místa, Velké povědomí, Region, Technologický potenciál, Mezinárodní letiště, Silicon Valley, Jed, Přímý signál, Obrovské množství, Solidní úspěch, Honeywell, Krmič, Amanita Design, Solidní novinka, Inteligentní systém, Raiffeisen, Poslední ročník, Webový projekt, Bitcoinový, Životaschopný projekt, Technologická firma, BitcoinPay, Okolí


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 30

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67