Brněnská Safetica loni vyrostla o stovky procent

Brněnská bezpečnostní společnost Safetica se po rychlé zahraniční expanzi rychle umírnila a její šéf Jakub Mahdal manažersky dospívá. Firma v loňském roce rostla o stovky procent.

O devětadvacetiletém podnikateli Jakubovi Mahdalovi a jeho společnosti Safetica Technologies se vždy psalo jako o jasném nástupci AVG a Avastu a jako o subjektu, který během krátké doby ovládne část světového trhu s bezpečností dat. Sám Mahdal mluvil o miliardové hodnotě Safetiky a snažil se řídit expanzi v 50 zemích. Brněnské firmě se skutečně daří růst, z jejího zakladatele už ale mluví větší zkušenosti.

„Safetica začala expandovat příliš brzy, nebo minimálně poměrně nezkušeně a přehnaně ambiciózně,“ shodují se někteří oslovení lidé z bezpečnostního trhu. „Na Jakubovi (Mahdalovi) občas bylo vidět, že se stal šéfem rozjeté společnosti poměrně mladý a ne vždy s ním byla komunikace úplně jednoduchá,“ navazují zástupci obchodních partnerů Safetiky.

Jakub Mahdal je v diskusi na toto téma poměrně hodně otevřený a s podobnými tvrzeními přichází často i on sám a manažerský růst popisuje třeba na onom zahraničním obchodě. „V té padesátce zemí, ve které jsme se v posledních měsících snažili uspět, jsme si především odladili různé způsoby prodeje a jednání. Nyní se orientujeme zejména na skutečně relevantní trhy,“ popisuje mladý podnikatel.

Další velká věc

Těch důležitých zemí pro brněnskou společnost je nyní 10, přičemž na 5 z nich je Safetica velmi aktivní. Jsou to zejména státy ve střední Evropě, na Blízkém východě a některé země v Asii. „Aktivní jsme také v České republice, kde náš byznys už jenom dolaďujeme a posléze ho budeme přes partnery tlačit do zahraničí,“ plánuje Mahdal.

Klepněte pro větší obrázek
Za loňský rok nám vyrostly tržby o stovky procent, říká Jakub Mahdal ze Safetiky.

Safetica se snažila svůj produkt pro ochranu před únikem dat z firem (DLP) prodávat jako samostatné řešení, to se ale neukázalo jako ideální cesta. Tou má být až úzká spolupráci s partnery a integrátory. Společnosti totiž často chtějí problematiku bezpečnosti vyřešit komplexně a ne pouze „lepit“ jednotlivé aplikace dohromady. Integrátor pracující za marži, který do společnosti kromě Safetiky zavede i další software a procesy, tak může být ideální cestou.

„Začali jsme se zaměřovat také na velké společnosti, ne jenom střední a malé podniky (SMB),“ navazuje Mahdal. To s sebou ale přináší několik dalších překážek. Třeba tu, že větší podniky jsou na svá data hodně citlivé a prosazují prověřené hráče. „Tito enterprise hráči se stále hodně dívají na různé žebříčky Gartneru, mají pro ně neustále velkou váhu, ale jasně jsme prokázali, že jsme v mnoha parametrech lepší než konkurence,“ popisuje Mahdal své zkušenosti. V odvolávání se na kvalitu je možné poukázat na vítězství a dobrá umístění v některých světových žebříčcích a poměrně příznivé reakce oslovených zákazníků.

Safetica proto soupeří i s giganty typu Symantec. Podle Jakuba Mahdala jsou to ale často mološi, kteří reagují pomalu a jejich produkty jsou komplikované. Brněnská společnost naopak chce dělat produkt co nejjednodušší. Na povrchu by měl být srozumitelný a jednoduchý k ovládání, zatímco na pozadí by měl technologicky excelovat.

„Prevence ochrany úniku dat je oblast kybernetické ochrany, která je stále v začátcích. Hodně firem stále žije v době antivirů. Osobně ale věřím v to, že právě DLP bude další velká věc,“ popisuje Mahdal. „A tuto velkou věc ovládne ten, kdo bude mít produkt jednoduchý na pohled a propracovaný na pozadí.“ Safetica i proto vydala odlehčenou verzi svého produktu, která má potenciální zákazníky s problematikou seznámit.

Růst tržeb o stovky procent

Safetica je podle mnohých dobře nastavena pro další růst, zbývá ho „jenom“ ukočírovat. Firma v roce 2013 zaznamenala nárůst tržeb o „stovky procent“. „Tempo růstu tržeb je vyšší než tempo růstu nákladů,“ upřesňuje Mahdal. Společnost aktuálně zaměstnává kolem 50 lidí a pro to, aby obsáhla globální trh, by jich údajně potřebovala až 200.

Dalším prodejům má mimo jiné pomoci i nová posila v podobě obchodníka, který měl na starost region Asie a Pacifiku ve slovenském ESETu. Velice důležitou roli by ale měl hrát manažerský posun samotného výkonného šéfa spoluzakladatele.

„V posledním roce se mi určitě hodně změnilo myšlení,“ popisuje Jakub Mahdal. Hodně v tom pomohl investor Ondřej Tomek (Centrum.cz a Mall.cz), který počátkem loňského roku do Safetiky vstoupil. „Ondřej nám pomáhá s jasným směřováním,“ navazuje Mahdal. Podle lidí z okolí Safetiky a Mahdala nicméně Tomek vedení společnosti „dostal zpátky na zem“.

Jakub Mahdal nyní o další investici nepřemýšlí a růst firmy by chtěl řídit organicky. V případně nutnosti ale nemá problém se vzdát části ze současného 59procentního podílu a v případě, že to bude dávat smysl, nějaké další peníze nabrat. Safetica má v současné době 6 podílníků. Kromě Mahdala (59 procent) a Tomka (23 procent) firmu vlastní 4 zbývající spoluzakladatelé.

Diskuze (2) Další článek: Kim Dotcom vydal hudební album a ukázal hrob pro organizaci RIAA

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Startupy, Blízký parametr, Posila, Obchodní váhy, Kybernetická bezpečnost, Velký růst, SAF, Jakub, Ondřej Tomek, Velká bezpečnost, Pro, Nová posila, Velká společnost, Velká věc, Velká expanze, Sto, Miliardový byznys, Ideální cesta, Safe Connect, Velký posun, Původní zakladatel, Tempo, Jednoduchá cesta