Brněnská Safetica loni vyrostla o stovky procent

Brněnská bezpečnostní společnost Safetica se po rychlé zahraniční expanzi rychle umírnila a její šéf Jakub Mahdal manažersky dospívá. Firma v loňském roce rostla o stovky procent.

O devětadvacetiletém podnikateli Jakubovi Mahdalovi a jeho společnosti Safetica Technologies se vždy psalo jako o jasném nástupci AVG a Avastu a jako o subjektu, který během krátké doby ovládne část světového trhu s bezpečností dat. Sám Mahdal mluvil o miliardové hodnotě Safetiky a snažil se řídit expanzi v 50 zemích. Brněnské firmě se skutečně daří růst, z jejího zakladatele už ale mluví větší zkušenosti.

„Safetica začala expandovat příliš brzy, nebo minimálně poměrně nezkušeně a přehnaně ambiciózně,“ shodují se někteří oslovení lidé z bezpečnostního trhu. „Na Jakubovi (Mahdalovi) občas bylo vidět, že se stal šéfem rozjeté společnosti poměrně mladý a ne vždy s ním byla komunikace úplně jednoduchá,“ navazují zástupci obchodních partnerů Safetiky.

Jakub Mahdal je v diskusi na toto téma poměrně hodně otevřený a s podobnými tvrzeními přichází často i on sám a manažerský růst popisuje třeba na onom zahraničním obchodě. „V té padesátce zemí, ve které jsme se v posledních měsících snažili uspět, jsme si především odladili různé způsoby prodeje a jednání. Nyní se orientujeme zejména na skutečně relevantní trhy,“ popisuje mladý podnikatel.

Další velká věc

Těch důležitých zemí pro brněnskou společnost je nyní 10, přičemž na 5 z nich je Safetica velmi aktivní. Jsou to zejména státy ve střední Evropě, na Blízkém východě a některé země v Asii. „Aktivní jsme také v České republice, kde náš byznys už jenom dolaďujeme a posléze ho budeme přes partnery tlačit do zahraničí,“ plánuje Mahdal.

Klepněte pro větší obrázek
Za loňský rok nám vyrostly tržby o stovky procent, říká Jakub Mahdal ze Safetiky.

Safetica se snažila svůj produkt pro ochranu před únikem dat z firem (DLP) prodávat jako samostatné řešení, to se ale neukázalo jako ideální cesta. Tou má být až úzká spolupráci s partnery a integrátory. Společnosti totiž často chtějí problematiku bezpečnosti vyřešit komplexně a ne pouze „lepit“ jednotlivé aplikace dohromady. Integrátor pracující za marži, který do společnosti kromě Safetiky zavede i další software a procesy, tak může být ideální cestou.

„Začali jsme se zaměřovat také na velké společnosti, ne jenom střední a malé podniky (SMB),“ navazuje Mahdal. To s sebou ale přináší několik dalších překážek. Třeba tu, že větší podniky jsou na svá data hodně citlivé a prosazují prověřené hráče. „Tito enterprise hráči se stále hodně dívají na různé žebříčky Gartneru, mají pro ně neustále velkou váhu, ale jasně jsme prokázali, že jsme v mnoha parametrech lepší než konkurence,“ popisuje Mahdal své zkušenosti. V odvolávání se na kvalitu je možné poukázat na vítězství a dobrá umístění v některých světových žebříčcích a poměrně příznivé reakce oslovených zákazníků.

Safetica proto soupeří i s giganty typu Symantec. Podle Jakuba Mahdala jsou to ale často mološi, kteří reagují pomalu a jejich produkty jsou komplikované. Brněnská společnost naopak chce dělat produkt co nejjednodušší. Na povrchu by měl být srozumitelný a jednoduchý k ovládání, zatímco na pozadí by měl technologicky excelovat.

„Prevence ochrany úniku dat je oblast kybernetické ochrany, která je stále v začátcích. Hodně firem stále žije v době antivirů. Osobně ale věřím v to, že právě DLP bude další velká věc,“ popisuje Mahdal. „A tuto velkou věc ovládne ten, kdo bude mít produkt jednoduchý na pohled a propracovaný na pozadí.“ Safetica i proto vydala odlehčenou verzi svého produktu, která má potenciální zákazníky s problematikou seznámit.

Růst tržeb o stovky procent

Safetica je podle mnohých dobře nastavena pro další růst, zbývá ho „jenom“ ukočírovat. Firma v roce 2013 zaznamenala nárůst tržeb o „stovky procent“. „Tempo růstu tržeb je vyšší než tempo růstu nákladů,“ upřesňuje Mahdal. Společnost aktuálně zaměstnává kolem 50 lidí a pro to, aby obsáhla globální trh, by jich údajně potřebovala až 200.

Dalším prodejům má mimo jiné pomoci i nová posila v podobě obchodníka, který měl na starost region Asie a Pacifiku ve slovenském ESETu. Velice důležitou roli by ale měl hrát manažerský posun samotného výkonného šéfa spoluzakladatele.

„V posledním roce se mi určitě hodně změnilo myšlení,“ popisuje Jakub Mahdal. Hodně v tom pomohl investor Ondřej Tomek (Centrum.cz a Mall.cz), který počátkem loňského roku do Safetiky vstoupil. „Ondřej nám pomáhá s jasným směřováním,“ navazuje Mahdal. Podle lidí z okolí Safetiky a Mahdala nicméně Tomek vedení společnosti „dostal zpátky na zem“.

Jakub Mahdal nyní o další investici nepřemýšlí a růst firmy by chtěl řídit organicky. V případně nutnosti ale nemá problém se vzdát části ze současného 59procentního podílu a v případě, že to bude dávat smysl, nějaké další peníze nabrat. Safetica má v současné době 6 podílníků. Kromě Mahdala (59 procent) a Tomka (23 procent) firmu vlastní 4 zbývající spoluzakladatelé.

Diskuze (2) Další článek: Kim Dotcom vydal hudební album a ukázal hrob pro organizaci RIAA

Témata článku: Byznys, Bezpečnost, Startupy, Posila, Velká bezpečnost, Velká společnost, Blízký parametr, Kybernetická bezpečnost, Velký růst, Obchodní váhy, SAF, Původní zakladatel, Ideální cesta, Velká expanze, Velká věc, Velký posun, Nová posila, Safe Connect, Jednoduchá cesta, Tempo, Ondřej Tomek, Jakub, Miliardový byznys, StoJak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Test pěti solárních nabíječek. Od malé a zbytečné po skvělou, která utáhne i notebook

Přenosné solární nabíječky jsou určeny především pro drobnou elektroniku, ty větší si ale poradí i s notebooky velkými powerpacky nebo kombinací všeho.

Stanislav Janů
Srovnávací testSolární energie
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy