Ceny chystaných čipů od AMD, Intelu i Nvidie se tento rok opět zvýší

Zdroj: Intel
Ceny chystaných čipů od AMD, Intelu i Nvidie se tento rok opět zvýší | Zdroj: Intel

Už na konci minulého roku TSMC oznámilo, že nejnovější výrobní technologie zdraží o 10 až 20 %, což pochopitelně ovlivní náklady všech technologických hráčů, kteří budou chtít používat tu nejmodernější výrobu čipů.

Web Digitimes nyní přišel s informací, jak se to propíše do cen procesorů, grafických karet, ale třeba i ASICů, tedy specializovaných těžebních zařízení pro bitcoin. Právě tato zařízení totiž musí kvůli efektivitě a výdělečnosti používat nejmodernější čipy.

Podle odhadů se zmíněné zvýšení nákladů ze strany výroby u TSMC propíše v případě AMD nejen u chystaných 5nm čipů (například Zen 4), ale částečně také u současných 7nm čipů v podobě procesorů Zen 3 a grafických karet RDNA 2. Stejný efekt bude i u grafických karet od Nvidie, které už jsou nyní extrémně předražené kvůli celému řetězci (vysoká poptávka, prodejci, výrobci karet, logistika), takže s příchodem další generace 5nm grafických karet ve stylu „GeForce RTX 4000“ se možná dočkáme ještě většího cenového šoku než doposud.

Zvýšení cen se má dotknout i Intelu, který část výroby čipů odklonil k TSMC a i když má zbytek výroby ve vlastních továrnách, rozhodně nelze čekat, že bude prodávat pod cenou oproti konkurenci. Také Intel se totiž musí potýkat se zvýšenými náklady na výrobu a logistiku.

Vzhledem k nasycení počítačového trhu z minulých let se zároveň očekává, že prodeje počítačů, notebooků a čipů mírně klesnou, obzvláště kvůli vyšším cenám. U TSMC si nechává nejmodernější čipy vyrábět i Apple, takže uvidíme, zda zvýšené náklady přenese na zákazníky (vyšší cena iPhonů, MacBooků a podobně), nebo půjde formou snížené marže či optimalizace nákladů u některých jiných komponent.

Váš názor Další článek: Firefox se brzy přestane ptát, co se soubory. Rovnou je stáhne tak jako Chrome

Témata článku: Apple, Byznys, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, Procesory, Bitcoin, Čipy, iPhone, TSMC, Logistika, MacBook, Výroba, GeForce RTX 4000, Čip, Zen, RDNA, Grafická karta, Náklady, Web Digitimes, Produkty Apple na jednom místě - Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

** Do redakce dorazila kamerka Arducam Pi Hawk-eye s 64 MP ** Nechybí ani autofokus nebo třeba digitální zoom ** My si vyrobíme kompaktní fotoaparát v Pythonu

Jakub Čížek
FotoaparátPojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
5 největších průšvihů ve světě mobilů. Výrobci je ustáli a i díky nim vylepšili budoucí produkty

5 největších průšvihů ve světě mobilů. Výrobci je ustáli a i díky nim vylepšili budoucí produkty

** Smartphony nepřináší jen inovace ** Spousta z nich přinesla i obrovské kauzy ** Pozitivní je, že se díky nim výrobci ponaučili a dnes nabízí lepší produkty

Martin Miksa
ProblémSmartphonyKauzy
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace