Už na konci minulého roku TSMC oznámilo, že nejnovější výrobní technologie zdraží o 10 až 20 %, což pochopitelně ovlivní náklady všech technologických hráčů, kteří budou chtít používat tu nejmodernější výrobu čipů.
Za rok 2021 se prodalo 350 milionů počítačů a notebooků. Lenovo všem ukazuje záda
Web Digitimes nyní přišel s informací, jak se to propíše do cen procesorů, grafických karet, ale třeba i ASICů, tedy specializovaných těžebních zařízení pro bitcoin. Právě tato zařízení totiž musí kvůli efektivitě a výdělečnosti používat nejmodernější čipy.
TSMC odhaluje další variantu 4nm výroby. Proces N4X využijí nejvýkonnější čipy
Podle odhadů se zmíněné zvýšení nákladů ze strany výroby u TSMC propíše v případě AMD nejen u chystaných 5nm čipů (například Zen 4), ale částečně také u současných 7nm čipů v podobě procesorů Zen 3 a grafických karet RDNA 2. Stejný efekt bude i u grafických karet od Nvidie, které už jsou nyní extrémně předražené kvůli celému řetězci (vysoká poptávka, prodejci, výrobci karet, logistika), takže s příchodem další generace 5nm grafických karet ve stylu „GeForce RTX 4000“ se možná dočkáme ještě většího cenového šoku než doposud.
Nejvýkonnější grafická karta GeForce RTX 3090 Ti bude reálně stát až sto tisíc korun
Zvýšení cen se má dotknout i Intelu, který část výroby čipů odklonil k TSMC a i když má zbytek výroby ve vlastních továrnách, rozhodně nelze čekat, že bude prodávat pod cenou oproti konkurenci. Také Intel se totiž musí potýkat se zvýšenými náklady na výrobu a logistiku.
Vzhledem k nasycení počítačového trhu z minulých let se zároveň očekává, že prodeje počítačů, notebooků a čipů mírně klesnou, obzvláště kvůli vyšším cenám. U TSMC si nechává nejmodernější čipy vyrábět i Apple, takže uvidíme, zda zvýšené náklady přenese na zákazníky (vyšší cena iPhonů, MacBooků a podobně), nebo půjde formou snížené marže či optimalizace nákladů u některých jiných komponent.